Pomanjkanje nafte bi lahko po opozorilih Mednarodne agencije za energijo (IEA) zaustavilo svetovno gospodarsko okrevanje. Države morajo po mnenju agencije sprejeti ukrepe za zajezitev porabe in omejiti cene goriv, ki že ogrožajo stabilnost v nekaterih državah. "Brez politične intervencije pri porabi energentov tveganja za okrevanje svetovnega gospodarstva ostajajo visoka," so zapisali pri IEA s sedežem v Parizu.
Cene nafte so od začetka leta z 80 dolarjev (cca. 79,63 evra) v luči ruske invazije na Ukrajino zrasle na več kot 120 dolarjev (cca. 119,37 evra) za sod, je še izpostavila agencija. Poleg tega je Kitajska z odpiranjem gospodarstva po koronskih omejitvah močno spodbudila povpraševanje.
IEA pričakuje, da se bo povpraševanje letos dvignilo na 99,2 milijona 159-litrskih sodov dnevno, prihodnje leto pa na 101,3 milijona sodov dnevno. Na drugi strani se bo ponudba letos dvignila na 100,1 milijona sodov dnevno. "A tudi če bo ponudba dosegla ta rekord, bo prihodnje leto manjša od povpraševanja," so opozorili.
Ob tem je agencija izpostavila, da imajo proizvajalci zelo malo manevrskega prostora za dvig proizvodnje. Savdska Arabija in Združeni arabski emirati bi skupno lahko po ocenah IEA proizvodnjo dvignili le za okoli 2,2 milijona sodov dnevno.
Proizvodnja skupine Opec+, v kateri so poleg Organizacije držav izvoznic nafte (Opec) še nekatere druge proizvajalke na čelu z Rusijo, pa bi lahko po opozorilih IEA prihodnje leto celo padla, če bo Zahod še stopnjeval sankcije proti Rusiji.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.