Tujina

Izrael: Antisemitsko dejanje, temačen trenutek za ICC. Hamas: Korak k pravici

Haag, 21. 11. 2024 13.10 | Posodobljeno pred dvema dnevoma

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Mednarodno kazensko sodišče ICC je izdalo nalog za aretacijo izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, nekdanjega obrambnega ministra Joava Galanta ter voditelja Hamasa Ibrahima Al-Masrija zaradi domnevnih vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu. Medtem ko ZDA, ki tako kot Izrael niso članica ICC, izdajo nalogov zavračajo, je slovenski premier Robert Golob zatrdil, da Slovenija spoštuje odločitev ICC in jo bo v celoti spoštovala.

Do odločitve sodišča prihaja po tem, ko je tožilec ICC Karim Khan 20. maja izdal zahteve za nalog za aretacijo zaradi domnevnih zločinov, povezanih z napadi Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023 in izraelskim vojaškim odzivom v Gazi.

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu FOTO: AP

Izrael sicer ne priznava pristojnosti sodišča, prav tako ne zločinov v Gazi. Izrael sicer trdi, da je v zračnem napadu ubil Ibrahima Al-Masrija, znanega tudi kot Mohammed Deif, vendar Hamas tega zaenkrat ni ne potrdil ne zanikal, piše Reuters.

Poleg Deifa kot poveljnika brigad Al Kasam, sta izdana naloga tudi proti Ismailu Haniju, vodji političnega urada Hamasa in Jahju Sinvarju, vodji Hamasa na območju Gaze. Omenjeni naj bi bili kazensko odgovorni za vojne zločine in zločine proti človeštvu. Vse tri navedene predstavnike Hamasa je izraelska vojska po lastnih navedbah ubila.

Netanjahu: antisemitsko dejanje

Na uradu izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja so izdajo naloga obsodili kot antisemitsko dejanje, enakovredno sodobnemu Dreyfusovemu procesu. Po besedah izraelskega zunanjega ministra Gideona Sarja pa je ICC s tem izgubilo vso legitimnost.

Na uradu Netanjahuja so izdajo naloga označili za antisemitsko potezo, enakovredno sodobnemu Dreyfusovemu procesu, poroča britanski BBC. Omenjeni proces se nanaša na politični škandal s konca 19. stoletja, ki je razdelil Francijo, potem ko je bil judovski častnik francoske vojske Alfred Dreyfus po krivem obtožen izdaje in vohunjenja za Nemčijo.

"Predsednik vlade ne bo popustil pritiskom, ne bo se pustil odvrniti in se ne bo umaknil, dokler ne bodo doseženi vsi vojni cilji," so še sporočili z urada skrajno desnega izraelskega premierja, kjer menijo, da se bo zgodba z nalogom končala tako kot Dreyfusova afera.

Podobno je v kasnejšem nagovoru državljanom povedal tudi sam Netanjahu. "Nobena nezaslišana protiizraelska odločitev nam ne bo preprečila - in tudi meni ne bo preprečila -, da bi še naprej na vsakršen način branili svojo državo," je dejal in zagotovil, da Izrael ne bo podlegel pritisku.

"To je temačen trenutek za ICC," pa je na omrežju X zapisal Sar, potem ko je haaško sodišče izdalo naloge za prijetje Netanjahuja, nekdanjega izraelskega obrambnega ministra Joava Galanta in vodje oboroženega krila palestinskega islamističnega gibanja Hamas Mohameda Deifa.

Trojica naj bi bila namreč kazensko odgovorna za vojne zločine in zločine proti človeštvu, storjene med napadom palestinskih borcev na Izrael 7. oktobra in izraelsko ofenzivo v Gazi.

"Organ, ki se imenuje 'sodišče', je brez pooblastil izdal absurdne ukaze (...) čeprav Izrael ni član sodišča," je dodal vodje izraelske diplomacije, ki je na položaju nedavno zamenjal aktualnega obrambnega ministra Izraela Kaca. Ta je na mestu vodje obrambnega resorja nasledil prav Galanta, ki ga je Netanjahu razrešil.

Da gre za temačen dan za pravosodje in človeštvo, je v odzivu na omrežju X zapisal tudi izraelski predsednik Jicak Hercog. Po njegovih besedah je izdaja nalogov za prijetje Netanjahuja in Galanta škandalozna odločitev, ki je v posmeh vsem, ki se borijo za pravičnost.

Za Hamas naloga ICC za prijetje Netanjahuja in Galanta korak k pravici

Hamas medtem ocenjuje, da gre za pomemben korak k pravici, je v odzivu sporočilo palestinsko islamistično gibanje Hamas.

"To je pomemben korak k pravici (...), vendar ostaja omejen in simboličen, če ga z vsemi sredstvi ne bodo podprle vse države po svetu," je v izjavi sporočil član Hamasovega politbiroja Basem Naim.

 ZDA zavračajo izdajo nalogov ICC za prijetje Netanjahuja in Galanta

ZDA medtem zavračajo odločitev ICC, da izda naloga za prijetje izraelskega premierja Netanjahuja in nekdanjega obrambnega ministra Galanta, so v odzivu na današnjo potezo ICC sporočili iz Bele hiše. Po njihovi oceni haaško sodišče ni pristojno v tej zadevi.

"Globoko smo zaskrbljeni zaradi hitenja tožilca pri zahtevi za izdajo nalogov za prijetje in zaskrbljujočih postopkovnih napak, ki so pripeljale do te odločitve," je dejal tiskovni predstavnik ameriškega sveta za nacionalno varnost.

Poudaril je, da ZDA odločitev ICC zavračajo in da so jasno povedale, da sodišče s sedežem v Haagu ni pristojno v tej zadevi, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Naloga za prijetje vodje oboroženega krila Hamasa Mohameda Deifa, ki ga je prav tako izdalo ICC, ni omenil.

Na zadevo se je odzval tudi Mike Waltz, bodoči svetovalec za nacionalno varnost v administraciji novoizvoljenega predsednika ZDA Donalda Trumpa, ki bo januarja prevzel položaj. V izjavi na omrežju X je stopil v bran Izraelu in obljubil "odločen odziv na antisemitsko pristranskost ICC in ZN".

ZDA sicer tako kot Izrael niso članica ICC.

Borrell: Nalogi ICC so zavezujoči

Da so nalogi ICC zavezujoči in jih je treba izvršiti, pa je danes med obiskom v Jordaniji dejal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell.

"To ni politična odločitev. Gre za odločitev sodišča, mednarodnega sodišča. Odločitev sodišča je treba spoštovati in izvršiti," je v jordanski prestolnici Aman dejal Borrell in poudaril, da gre za zavezujoče dejanje.

"Ta odločitev je zavezujoča in vse države pogodbenice sodišča, med katerimi so tudi vse članice Evropske unije, so zavezane izvajanju te odločitve," je povedal prvi mož evropske diplomacije, ki ga bo na položaju kmalu nasledila nekdanja estonska premierka Kaja Kallas.

Golob: Slovenija spoštuje odločitev ICC

Premier Golob je zatrdil, da Slovenija spoštuje odločitev Mednarodnega kazenskega sodišča in jo bo v celoti spoštovala, so njegove besede v vladnem uradu za komuniciranje (Ukom) zapisali na omrežju X.

"Pomemben korak k prepoznavanju genocida"

Na odločitev sodišča so se odzvali v Levici. Vodje PS Levica dr. Matej T. Vatovec: "Pozdravljam odločitev Mednarodnega kazenskega sodišča, da izda nalog za pridržanje izraelskega predsednika vlade Netanjahuja in obrambnega ministra Galanta. Ne glede na to, da Izrael ni podpisnica Rimskega statuta, gre za pomemben korak k prepoznavanju genocida, ki ga Izrael izvaja nad Palestinci. Seveda ne gre pričakovati pridržanja v kratkem času, a ta poteza ICC bi morala pomeniti dodaten pospešek k nadaljnjim ukrepom s strani svetovnih držav za preprečitev nadaljevanja genocida, začenši z ostrejšimi sankcijami in izolacijo Izraela."

Odločitev sodišča je pozdravil tudi evropski poslanec Matjaž Nemec: "Današnje sporočilo je nedvoumno: nihče ni nad mednarodnim pravom! Ko gre za vojne zločine, ni dvojnih meril! In nihče ne sme ubežati odgovornosti za tako grobe kršitve mednarodnega prava, ne glede na to, kje in pod kakšnimi okoliščinami se zgodijo."

Kot pravi, je ICC s tem izraelskega premierja postavilo ob bok ruskemu predsedniku Putina, za katerega je sodišče prav tako izdalo aretacijo zaradi vojnih zločinov. "Vseh 124 držav pogodbenic Rimskega statuta, vključno z državami EU, imajo zdaj mednarodnopravno obveznost spoštovati izdane naloge za prijetje. Ni prostora za izgovore ali opravičila – vojne zločine je treba preganjati in kaznovati. Nekaznovanost ne sme biti opcija. Evropska unija mora ukrepati odločno in enotno – tako v odzivu na te kršitve kot pri obrambi mednarodnega prava in institucij. To je naša skupna odgovornost!"

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10