Svet EU je v sredo Evropski parlament zaprosil za mnenje glede razširitve schengenskega območja na Hrvaško. Kot poroča Dnevnik.hr, je Svet Evropske unije predsednico parlamenta Roberto Metsolo zaprosil, da mnenje podajo "čim prej".
V osnutku sklepa je zapisano, da bodo s 1. januarjem 2023 odpravljene vse omejitve uporabe schengenskega informacijskega sistema (SIS), še poroča Dnevnik.hr. Postopek odločanja o pristopu Hrvaške schengenskemu območju pa predvideva, da se pred dokončno odločitvijo Sveta EU pridobi mnenje Evropskega parlamenta.
Mnenje parlamenta sicer za Svet ni zavezujoče, a gre za postopkovni korak, ki se mu ni mogoče izogniti. Odločitev o sprožitvi postopka je bila sprejeta v sredo na seji odbora stalnih predstavnikov (Coreper), ki ga sestavljajo veleposlaniki držav članic EU. "Če ne bo nobenih nepredvidenih ovir, bi morala Hrvaška v desetem letu članstva v EU hkrati postati članica schengenskega in evrskega območja, dveh najtesnejših povezav, ki tvorita jedro celotne Unije," še poročajo hrvaški mediji.
Za vstop v schengen je potrebno soglasje. Fajonova: "Soglasja ni."
Hrvaška si torej v schengen želi že z novim letom, a kot je prejšnji teden nakazala slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon, bo to težko uresničljivo, saj soglasja med državami ni.
Kot že omenjeno, Svet EU formalno nadaljuje s postopkom posvetovanja z Evropskim parlamentom. Ko bodo evroposlanci povedali svoje stališče, pa bodo končno odločitev sprejele države članice. Zahtevano je soglasje članic schengenskega območja.
A kot je prejšnji teden povedala Fajonova, tega soglasja ni. Izpostavila je predvsem nasprotovanje Nizozemske, ki pa da ni edina. Kot je pojasnila, bo treba najprej doseči notranjo reformo schengna, poleg tega pa na vstop že več let čakata Bolgarija in Romunija.
Slovenija sicer po besedah slovenske zunanje ministrice ne bo med tistimi državami, ki bi blokirale širitev schengna na Hrvaško.
Kontrole zračnega prometa bi bile sicer ukinjene šele 26. marca 2023
Kontrole zračnega prometa naj bi bile sicer ukinjene ob drugem času kot ostale mejne kontrole, še poroča Dnevnih.hr. Na letališčih v schengenskih državah je namreč treba spremeniti izstope za letala, ki prihajajo in odhajajo iz Hrvaške, in sicer tako, da se potnike usmeri na izstope brez mejne kontrole. Enako bi morali storiti na hrvaških letališčih.
Takšne spremembe se izvaja med sezonskim premikanjem ure, po oceni hrvaških medijev bi tako kontrole zračnega prometa lahko ukinili zadnjo nedeljo v marcu prihodnje leto, tj. 26. marca 2023.
KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.