"Uvedba evra ni razlog za dvig cen blaga in storitev," je zapisal hrvaški predsednik vlade Andrej Plenković in dodal, da je glede nadaljnjih aktivnosti za zaščito potrošnikov pred neupravičenimi podražitvami sklical sestanek s pristojnimi ministri ter predstavniki davčne uprave, carinske uprave in državnega inšpektorata.
Zaradi zaokroževanja cen so na delo že poslali tržno in turistično inšpekcijo Državnega inšpektorata. Pri nadzoru se preverja, ali poslovni subjekti spoštujejo Zakon o uvedbi evra kot uradne valute. Poslovni subjekt mora dokazati ali je obstajal razlog za povišanje cen izdelka ali storitve, so poročali v oddaji Dnevnik na Novi Tv.
Državni inšpektorat je po temeljitem pregledu sporočil, da so doslej ugotovili kar 1738 kršitev Zakona o uvedbi evra kot uradne valute ter 51 primerov prodaje nekaterih živil nad najvišjo dovoljeno maloprodajno ceno, določeno s sklepom vlade.
"Od skupnega števila opravljenih inšpekcijskih nadzorov je tržno-turistična inšpekcija Državnega inšpektorata opravila 6.943 inšpekcijskih nadzorov", navajajo iz DIRH po poročanju Index.hr.
Kot so navedli za Index.hr, se je največ kršitev nanašalo na to, da poslovni subjekt ni dvakrat napisal cen, da cen ni napisal na jasen, razviden, čitljiv in opazen način in na nepravilen prikaz fiksnega menjalnega tečaja ter neizpis dvojnega zneska na računu s prikazanim fiksnim menjalnim tečajem.
Nepravilnosti so odkrili tudi pri izplačilih plač
Inšpektorji so nadzirali tudi obveznost dvojnega poročanja o skupnem znesku izplačane plače na obračunu o izplačilu plač, nadomestil plače, odpravnin in drugih materialnih pravic, ki se delavcu izplačujejo na podlagi o predpisih, kolektivnih pogodbah, predpisih o delu in pogodbah o delu s predstavitvenim fiksnim menjalnim razmerjem.
Po njihovih navedbah so opravili 1085 nadzorov, v šestih inšpekcijskih nadzorih pa so ugotovili kršitve določb zakona.
"Nadzorne aktivnosti se bodo nadaljevale tudi v prihodnjem obdobju, njihov cilj pa je prispevati k procesu uvedbe evra kot uradne valute v Republiki Hrvaški," so sporočili iz DIRH.
"Potrošnik ne sme biti v manj ugodnem položaju, kot bi bil, če evro ne bi bil uveden"
Na uradni vladni spletni strani Euro.hr sicer jasno piše, da glede na načelo varstva potrošnikov potrošnik ne sme biti v finančno manj ugodnem položaju, kot bi bil, če evro ne bi bil uveden. "Treba je pravilno in natančno uporabiti pravila preračunavanja in zaokroževanja, kar pomeni, da mora biti cena pravilno izračunana in navedena. Informativni izračun v valuti, ki je bila ali bo uradna, mora pravilno odražati ceno, ki se zaračuna potrošniku in ne sme biti zaokrožena navzgor ali navzdol."
Na spletni strani je zavedeno še, da mora biti od začetka obdobja obveznega izpisa cene v obeh valutah ta zaračunana v kunah ter preračunana in prikazana tudi v evrih. "Sama uvedba evra ne sme biti in ni upravičen razlog za povišanje cen izdelkov," zaključujejo na spletni strani euro.hr.
Neupravičeno dvigovanje in zaokroževanje cen ne bo minilo. V prihodnjem obdobju pričakujemo znižanje cen, saj ni razloga, da bi bilo drugače, saj smo v energetski krizi brez primere zagotovili primerne cene goriva in električne energije.
Filipović sklical nujni sestanek s trgovci: Tako ne bo šlo
Hrvaški minister za gospodarstvo Davor Filipović je medtem sklical nujni sestanek s predstavniki trgovskih združenj in direktorji trgovskih verig, poroča Index.hr.
Po sestanku je pojasnil, da so govorili o nenehnem dvigovanju cen hrane in pijače ter pretvorbi kune v evro. Pri tem je izpostavil 13,5-odstotno inflacijo in dodal, da to strukturo najbolj prizadene rast cen, povezanih s hrano in brezalkoholnimi pijačami."Trgovske verige dvigujejo cene iz meseca v mesec. In zdaj, v tej situaciji z evrom, dvigujejo cene in poskušajo zavajati državljane. Tako ne bo šlo," je dejal in poudaril, da pretvorbe na račun državljanov ne bodo delali.
"Na trgovske verige gledamo kot na partnerje. Delovali smo v dobri veri, tega nismo pričakovali. Poslali smo jim jasna sporočila, da morajo poskrbeti za državljane," je dejal Filipović. Trgovcem je dejal, da pričakuje, da bodo začeli zniževati cene. "Dovolj je tega govorjenja, da je nekdo dvigoval cene pred njimi," je dejal o prelaganju krivde.
Povedal je še, da predstavniki verig pravijo, da je vse v redu in da podražitev ni bilo. "Toda vsi veste, kaj se zgodi, ko prideš v trgovino. Prišlo je od podražitev. Država, inšpektorat, pa tudi vse druge institucije bodo opravile svoje delo, vse da zaščitimo državljane," je dejal in bil oster: "Vse je na mizi. Od črnih seznamov do zamrznitve cen najrazličnejših izdelkov, vse."
HRT medtem poroča, da so bili trgovci po sestanku z ministrom nezadovoljni in da so hitro odšli. Predsednik Združenja trgovin pri hrvaški zvezi delodajalcev (HUP) Martin Evačić je pred sestankom na ministrstvu za gospodarstvo novinarjem povedal, da podražitev cen v trgovinah zaradi neupravičenega zaokroževanja ob prehodu na evro ni bilo in da so cene pred uvedbo evra dvignili zaradi drugih vplivov. "Trgovci niso zviševali cen, zaokroževali so navzgor – po pravilih zaokroževanja, kot je zapisala vlada v svojih usmeritvah," je dejal.
"Neprijetno smo presenečeni nad grožnjami ministra za gospodarstvo in trajnostni razvoj Davorja Filipovića, ki je na današnjem sestanku celotno trgovino, vejo gospodarstva, ki zaposluje skoraj 200.000 delavcev, razglasil za nepošteno," so poudarili v Združenju.
Kneževićeva: Ljudje se najbolj pritožujejo zaradi podražitev kave
Predsednica Zveze za varstvo potrošnikov Ana Knežević je dejala, da ljudje kličejo in se pritožujejo. "Najvišje so podražitve kave, kava je najdražja. Dobili smo prijavo, da je na nekje zaradi zaokroževanja cen kava dražja za dve kuni," je dejala.
Pojasnila je, da se je to dogajalo v vseh državah, ki so vstopile v evroobmočje in kot primer naštela tudi Slovenijo, Avstrijo in Italijo. "Opozarjali smo, da Hrvaška ne bo izjema. Tudi v omenjenih državah je bilo najhuje s cenami kave," je povedala in dodala, da so na Hrvaškem podražitve opazili tudi v pekarnah. Opisala je primer, kjer polbeli kruh zdaj stane en evro, prej pa je stal 7 kun, kar pomeni, da se je podražil za 53 lip, kar po njenih besedah ni zanemarljivo.
Poleg tega so prijeli prijave o podražitvah na bencinskih črpalkah, pa tudi cigaret. "Občan nas je obvestil, da cigarete, ki stanejo 29 kun, v kiosku zdaj stanejo 3,90 evra. Dražji so za 38 lip. Težnja je očitno zaokroževanje na ničlo. Razumem zaokroževanje za nekaj lip, ne pa za 50 lip. Niti moralno," je dejala Kneževićeva, ki trdi, da inšpekcija ne opravlja svojega dela.
"Nadzirajo le, ali je vse v skladu z zakonodajo, ali so cene prikazane dvojno in ali so izračunane po tečaju ter na dve decimalni mesti, svobodno oblikovanje cen pa jih očitno ne zanima. Očitno je zdaj vse stvar izbire potrošnika, z drugimi besedami – če vam kaj ni všeč, lahko to, kar potrebujete, poiščete drugje," je dejala.
Vujović: Tu ni nobene filozofije, zaokroževati se ne sme
Predsednik Zveze potrošnikov Igor Vujović je medtem poudaril, da se cen ne sme zaokroževati. "Preračunavanje je določeno z zakonom, trgovci so morali cene prilagoditi v skladu z določili," je dejal in pojasnil, da je vse ostalo v nasprotju z zakonom. "In tu ni nobene filozofije. Zaokroževati se ne sme," pravi in poudarja, da bo zadevo preiskala inšpekcija. "Da se kršitelje kaznuje in spravi v red," je pripomnil.
Izpostavil je, da je do zaokroževanja cen prihajalo že prej, zlasti pri cenah, ki so se končale ob 99 lipah. "Del trgovcev bo vedno našel način za dodatni zaslužek, pa naj gre za evro, liro ali pa japonski jen. Nekaj takšnih pojavov bo še vedno, toda inšpekcija bo morala reagirati. Večina bo sicer inšpekcijski pregled prestala, a nekateri bodo dobili globe," je sklenil.
KOMENTARJI (602)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.