Nemški portal Bayerische Rundfunk 24 (BR24) bralce opozarja, da bodo morali za dopust na Hrvaškem seči precej globlje v žep kot prejšnja leta. "Naj bo govora o izletu v Dubrovnik ali počitnicah na plaži na Krku - turisti morajo biti pripravljeni na višje stroške na Hrvaškem," so zapisali.
Ob tem navajajo uradne podatke hrvaškega statističnega urada, po katerih se inflacija že približuje desetim odstotkom. "A če pogledate cene vsakdanjih izdelkov v trgovinah, je rast cen lahko bistveno višja. V nekaterih primerih pa so cene ostale enake, a so pakiranja precej manjša," so zapisali in dodali podatek, da so se v mesecu maju cene prehrambnih izdelkov in brezalkoholnih pijač v primerjavi z istim mesecem lani dvignile za kar 12,5 odstotka.
Podobno se dogaja z gostinsko ponudbo, pišejo. Pred pandemijo je bilo treba za pivo v Zagrebu odšteti 12 kun oziroma 1,60 evra, danes pa že 19 kun oziroma dobra dva evra in pol. V krajih, kot so Split, Dubrovnik in Rovinj, ki so najbolj priljubljeni med turisti, pa so podražitve še bolj drastične. "Kosilo za štiričlansko družino lahko hitro stane 700 kun in več, kar je približno 93 evrov," so zapisali. Temu pa je treba dodati še višje cene hotelskih storitev - tudi te so bile maja letos v primerjavi z lanskim majem višje za 12 odstotkov, v sezoni pa se, kot vemo, še močno povišajo.
In precejšnjo podražitev letalskih kart, kar je posledica višanja cen goriva zaradi vojne v Ukrajini.
Dobra novica za Hrvate pa je: nič ne kaže, da bi Nemce vse to odvrnilo od obiska. V rekordni sezoni leta 2019 je pri naših južnih sosedih dopustovalo 2,88 milijona Nemcev, letos turistične agencije ocenjujejo, da jih bo še več. Izvršni direktor potovalnega podjetja FTI Group Ralph Schiller je tako postregel s podatkom, da je Hrvaška pri njihovih strankah letos ena najbolj vročih destinacij. "Na najbolj želene datume bi lahko šlo na tesno z nastanitvami," je dodal.
Cene v lokalih in na tržnicah na hrvaški obali razburjajo goste
Kar nekaj razburjenja je povzročil tudi račun, ki so ga v nedeljo dobili trije gostje kavarne Wagner, ki deluje v sklopu hotela Milenij v Opatiji. Za dva sendviča s puranjimi prsmi, tri rogljičke, dva kapučina ter male steklenice kokakole, mineralne vode in jabolčnega soka so plačali 517 kun (69 evrov), poroča regionalni spletni portal Riportal.net.
Na mizah ni bilo cenikov, kavarna pa se v ničemer ni razlikovala od drugih, je portalu sporočil bralec. "Vsekakor bi vstali in odšli, če bi videli cene. Enako so se odzvali ljudje, ki so sedeli za sosednjo mizo. Razumeli bi, če bi zahtevali specialiteto, ampak dva povprečna sendviča za 240 kun (32 evrov)?" se je vprašal.
Cene v lokalu so nadpovprečno visoke tudi v primeru napitkov. Za četrt litra soka, četrt litra gazirane pijače in en kapučino je treba odšteti po 38 kun (pet evrov), za četrt litra gazirane vode pa 35 kun (4,7 evra).
Da primer ni osamljen, pričajo fotografije računov iz nekaterih drugih lokalov na hrvaški obali, ki jih na družabnih omrežjih objavljajo turisti.
Cene pa na hrvaški obali niso visoke samo v gostinskih objektih, ampak tudi na tržnicah.
Najdražja tržnica na Hrvaškem je v Rovinju, kažejo podatkih tržnocenovnega informacijskega sistema ministrstva za kmetijstvo (TISUP).
Kilogram breskev je na rovinjski tržnici v 23. tednu tega leta, med 6. in 12. junijem, stal 50 kun (6,6 evra), kilogram marelic ali češenj od 40 do 50 kun (5,3 do 6,6 evra), kilogram jagod 60 kun (osem evrov), kilogram čebule pa 20 kun (2,7 evra). To je enkrat več od hrvaškega povprečja, do katerega je TISUP prišel s primerjavo najvišje in najnižje cene na 17 tržnicah na Hrvaškem.
Cene na tržnicah so v primerjavi z notranjostjo države višje tudi v drugih mestih na hrvaški obali, kot so Pulj, Reka in Dubrovnik.
"V turističnih mestih je, ko pridejo tujci, ponudba praviloma nižja od povpraševanja, kupna moč turistov pa je dobra," je za hrvaški časnik Večernji list pojasnil predsednik Združenja hrvaških pridelovalcev zelenjave Vjekoslav Budanec. "To nima zveze s proizvodnjo oziroma s cenami, ki jih dobiva proizvajalec, ampak s preprodajalci in trgovci, ki vedno izkoristijo trenutne razmere," je dodal.
KOMENTARJI (547)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.