Hrvaški zdravniki so na nogah. Vlado so včeraj pozvali, naj vendarle sprejme strožje ukrepe, poveča število testiranj in vzpostavi učinkovit način spremljanja stikov okuženih z novim koronavirusom.
A na današnji seji vlade je premier Andrej Plenkovič zatrdil, da bo zdravstveni sistem zdržal pritisk in da bo vlada zagotovila dobre pogoje za boj proti virusu. Sporočil je še, da se število okuženih viša povsod po Evropi. Tudi na Hrvaškem so številke visoke in naraščajo, a rast se je upočasnila, je dejal Plenković in dodal, da testirajo vse, ki imajo simptome. Ob tem je izrazil sožalje družinam, ki so izgubile svoje bližnje.
Minister za zdravje Vili Beroš pa je ob robu seje vlade sporočil nove, visoke številke. Na novo potrjenih je kar 2846 okužb. V bolnišnici je 1278 bolnikov, na ventilatorjih je 122 oseb oseb, kar je največ doslej. 29 bolnikov je umrlo. Beroš je v sredo izjavil, da bo odstopil, če se bo hrvaški zdravstveni sistem sesul zaradi epidemije covida-19.
Na seji vlade pa je spomnil, da v bolnišnici Dubrava sprejemajo izključno bolnike s covid-19. Aktivnosti za dobavo respiratorjev nenehno potekajo. Začeli pa so uporabljati hitre antigenske teste. "Glavni cilj je okrepiti centralizirani sistem zdravljenja, da bi preprečili vnos virusa v druge bolnišnice. Kljub pritiskom nam uspeva opravljati zadano delo." Sklical se je na javnomnenjske raziskave, ki kažejo, da Hrvati podpirajo delo kriznega štaba. Zahvalil se je vsem, še posebej zdravstvenim delavcem.
Minister za notranje zadeve in vodja kriznega štaba civilne zaščite Davor Božinović je sporočil, da so izdali več kot tisoč opozoril in 25 kazni zaradi nespoštovanja ukrepov. Dodal je, da število okuženih začne naraščati od srede, kar kaže, da se okužbe dogajajo med vikendom. "Zato je pomembno, da tudi v času vikenda omejimo stike in druženja", in še enkrat vse pozval k odgovornemu vedenju.
Kaj pravi javno mnenje?
V raziskavi, ki jo je v sredo zvečer objavila hrvaška komercialna televizija Nova TV, so anketiranci razdeljeni, ko gre za nevarnost okužbe z novim koronavirusom. Po približno 32 odstotkov od 600 vprašanih meni, da je nevarnost okužbe majhna oz. velika, skoraj 37 odstotkov pa, da je srednja.
Nekaj več kot dve tretjini državljanov meni, da bo epidemija covida-19 negativno vplivala na njihovo finančno stanje. Okoli 29 odstotkov vprašanih je povedalo, da epidemija ne bo vplivala na njihove finance, štirje odstotki pa so odgovorili, da bo epidemija pozitivno vplivala na njihove prihodke.
Več kot petina vprašanih meni, da bo zaradi epidemije dobila odpoved v službi, štirje odstotki pa so službo že izgubili. Skoraj tri četrtine jih meni, da delovnega mesta ne bodo izgubili. Obenem 44 odstotkov ocenjuje, da se bodo njihove plače zmanjšale, 32 odstotkov pa jih verjame, da je to zelo malo verjetno. Četrtina jih ni zaskrbljena, da bodo imeli nižje plače.
Ko gre za spremembo navad med epidemijo, jih je 56 odstotkov dejalo, da se izogibajo rokovanju. Bolj pogosto si roke umiva 66 odstotkov vprašanih, več kot polovica pa redno razkužuje mobilne telefone in pohištvo. Skoraj 63 odstotkov vprašanih se manj druži s prijatelji, nekaj več kot petina pa manj uporablja javni prevoz kot pred izbruhom epidemije.
Zdravniki na nogah
Kot smo včeraj poročali, je šest združenj hrvaških zdravnikov v javnem pismu opozorilo, da je večina bolnišnic znotraj države že dosegla "točko preloma". Da se zdravstveni sistem ne bi zlomil, od vlade zahtevajo nujno zaostritev ukrepov za omejevanje širjenja okužb z novim koronavirusom.
"Če vlada ne bo sprejela strožjih ukrepov, če se ne bo ustavilo število bolnikov, ki potrebujejo hospitalizacijo, naše bolnišnice čez 30 dni ne bodo več zmogle zdraviti pacientov s covid-19, niti drugih prebivalcev, ki bodo morda doživeli srčno, možgansko kap ali prometno nesrečo," v pretresljivem apelu vladi pozivajo zdravniki.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.