Veliko zgražanja so sprožile nove 'evrske' cene kav, ki so se ob pretvorbi v evro podražile v večini lokalov. Glavni državni inšpektor Andrija Mikulić je prvi teden po uvedbi evra opozoril, da so se cene v storitvenih dejavnostih ob uvedbi evra povzpele za od 10 do 80 odstotkov. Cene določenih izdelkov pri posameznih trgovcih pa so se zvišale za od tri do 19 odstotkov, med drugim čokolade, pekarskih izdelkov, piva, masla, kisle smetane, toaletnega papirja in kave. Zato so hrvaške oblasti sklenile, da bodo nepoštene prakse prepovedale in sankcionirale. A pri tem prihaja tudi do neživljenjskih odločitev, so prepričani nekateri podjetniki. Po sklepu vlade so morali sicer vsi gospodarski subjekti, ki so cene zvišali v nasprotju z zakonom o uvedbi evra kot uradne valute na Hrvaškem, svoje maloprodajne cene blaga in storitev revidirati skladno s temeljnimi načeli pravil in zakonov, in to tako, da bodo postavljene do višine cen, ki so veljale ob koncu minulega leta, je povedal gospodarski minister Davor Filipović.

Kot poroča Danas.hr, so frizerko Sabino Samardžija iz Zagreba oglobili, ker je ceno barvanja las povišala za devet, striženje pa za 36 centov. Kot piše medij, je frizerka po uvedbi evra tako zaradi nepravilnega zaokroževanja oziroma pretvorbe v evro dobila globo 3000 evrov. Inšpektorji so namreč ugotovili, da je barvanje, ki je prej stalo 150 kun, pretvorila v 20 evrov in ne v 19,91 evra. Žensko striženje pa je iz 50 kun, ki nanese 6,64 evra, pretvorila v sedem evrov.
Kot je prepričana, gre za veliko kršitev pravic podjetnikov. Kot trdi, pravzaprav ni spreminjala cene zaradi pretvorbe v evro, ampak zaradi podražitev materiala in stroškov. Kot je še povedala, je nekatere druge storitve celo pocenila. Kot izpostavlja, gre le za simbolično' povišanje cen in da se ne počuti krivo za dvig cen, saj da se je material, ki ga potrebuje za svoje delo, po novem letu podražil za pet odstotkov. Kot pravi 11 let ni podražila svojih storitev, še pravi ogorčena frizerka.
Zamenjava kun na hrvaških bankah še vse leto
Zamenjava kun je v Sloveniji možna v prvih mesecih tega leta, banke na Hrvaškem pa bodo kune za evre menjale še vse leto. Menjava bo do konca leta možna tudi v enotah hrvaške finančne agencije (Fina) in v poslovalnicah hrvaške pošte.

Hrvaška centralna banka (HNB) bo kovance menjala še tri leta od sprejetja nove valute, torej do konca leta 2025, bankovce pa brez omejitve.
Bankomati na Hrvaškem bodo prve tri mesece izdajali samo bankovce po 10 in 20 evrov. 1. aprila bodo banke uvedle tudi bankovce za 50 evrov, bankovci za 100 evrov pa bodo na voljo tam, kjer bodo banke ocenile, da je to potrebno.
Uvedba evra na Hrvaškem je potekala v treh fazah. Prva faza je bilo obdobje prikazovanja dvojnih cen po fiksnem menjalnem tečaju, ki se je začelo 5. septembra lani in je trajalo do konca leta 2022. Druga faza je bilo obdobje dvojnega obtoka, ki je trajalo od letošnjega 1. januarja do sobote. Tretja faza pa se je začela danes, ko je evro postal edino uradno plačilno sredstvo na Hrvaškem.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.