Tujina

Hrvaška z novim letom za pol leta na čelo Sveta EU

Zagreb/Bruselj, 28. 12. 2019 13.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
A.K. / STA
Komentarji
76

Hrvaška bo z geslom 'Močna Evropa v svetu, polnem izzivov' 1. januarja prevzela polletno predsedovanje Svetu EU. Med največjimi izzivi bodo brexit, večletni finančni okvir EU, konferenca o prihodnosti Evrope in širitev unije. Za vrhunec hrvaškega predsedovanja velja vrh EU - Zahodni Balkan maja 2020.

Dnevi pred začetkom predsedovanja minevajo v senci hrvaških predsedniških volitev. Vodenje Sveta EU sicer ni bilo tema predvolilne kampanje pred prvim krogom volitev 22. decembra.

Program predsedovanja, ki obsega približno 50 strani, je hrvaška vlada že sprejela. Premier Andrej Plenković je ob tem izpostavil štiri prednostne naloge predsedovanja: brexit, evropski proračun za obdobje med letoma 2021 in 2027, konferenco o prihodnosti Evrope ter vrh EU - Zahodni Balkan. Napovedal je, da si bo Hrvaška kot predsedujoča Svetu EU prizadevala za Evropo, ki se razvija, povezuje, varuje in je vplivna na globalni ravni.

Med prvimi nalogami hrvaškega predsedovanja bo brexit, napovedan za 31. januar.
Med prvimi nalogami hrvaškega predsedovanja bo brexit, napovedan za 31. januar. FOTO: Dreamstime

Prva naloga: brexit

Med prvimi nalogami hrvaškega predsedovanja bo brexit, napovedan za 31. januar. Hrvaška si bo, kot piše v programu, prizadevala za urejen izstop Združenega kraljestva na podlagi sporazuma ter začetek pogajanj o prihodnjih odnosih.

Zdi se, da bo največji izziv nov sedemletni finančni okvir EU, na katerega bo prav tako vplival brexit, saj unijo zapušča ena največjih neto plačnic. Hrvaška je kot neto prejemnica v skupini članic prijateljic kohezije, ki nasprotujejo rezom v kohezijsko politiko. Evropska komisija je predlagala proračun v višini 1,11 odstotka bruto nacionalnega dohodka (BND), Evropski parlament zahteva 1,3 odstotka BND, sedanje finsko predsedstvo EU je predlagalo, naj bo prihodnji sedemletni proračun unije vreden 1,07 odstotka BND.

Na Hrvaškem tako 9. januarja pričakujejo predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela, dan za tem pa bo v Zagrebu tudi srečanje s celotno Evropsko komisijo na čelu z njeno predsednico Ursulo von der Leyen.
Na Hrvaškem tako 9. januarja pričakujejo predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela, dan za tem pa bo v Zagrebu tudi srečanje s celotno Evropsko komisijo na čelu z njeno predsednico Ursulo von der Leyen. FOTO: AP

Potem ko predlog Finske, predhodnice Hrvaške na čelu Sveta EU, ni bil sprejet, namerava Hrvaška vstopiti v težka proračunska pogajanja s stališči, da bi pri dolgoročnem načrtovanju upoštevali proračunsko disciplino, izboljšali izvajanje projektov in stabilnost vlaganj ter nemoteno nadaljevali financiranje razvojnih projektov. Dogovor je nujno doseči do konca leta 2020.

Plenković je dejal, da bo Hrvaška na ravni Sveta organizirala in koordinirala stališča vseh članic o vsebini, obsegu, sestavi in delovanju konference o prihodnosti Evrope. Konferenca naj bi v naslednjih dveh letih ugotovila, katere reforme bo treba izvajati, da bo EU postala še učinkovitejša in močnejša.

Hrvaška podpira čim prejšnje odpiranje pogajanj z Albanija

Po francoski blokadi začetka pristopnih pogajanj s Severno Makedonijo in Albanijo, Hrvaška med predsedovanjem načrtuje izvajanje verodostojne politike širitve EU. Prve konkretne korake v tej smeri, predvsem ko gre za Severno Makedonijo, pričakujejo že 7. maja na vrhu EU - Zahodni Balkan. Vrh o evropski perspektivi držav jugovzhodne Evrope v naslednjem desetletju bo tudi največje srečanje v Zagrebu med hrvaškim predsedovanjem.

Hrvaška podpira tudi čim prejšnje odpiranje pogajanj z Albanijo ter status kandidatke za Bosno in Hercegovino. Pri tem zastopa stališče, da bi morala vsaka država kandidatka napredovati sorazmerno z doseženim napredkom. Takšna politika, ocenjujejo v programu, bo garant blaginje in stabilnosti jugovzhodne Evrope.

Med večjimi zalogaji bodo tudi migracije. V Zagrebu ocenjujejo, da je boljša zaščita zunanjih meja EU ena ključnih nalog za uresničenje načrtov o vrnitvi na običajno delovanje schengnskega območja. V programu kot cilj izpostavljajo "celovito, učinkovito in humano upravljanje z migracijami" na vseh migracijskih poteh. Tudi Evropska komisija namerava spomladi predstaviti nov dogovor o migracijah in način za odpravo zastojev pri azilni reformi.

Hrvaška podpira tudi čim prejšnje odpiranje pogajanj z Albanijo ter status kandidatke za Bosno in Hercegovino.
Hrvaška podpira tudi čim prejšnje odpiranje pogajanj z Albanijo ter status kandidatke za Bosno in Hercegovino. FOTO: Shutterstock

Hrvaška se v bližji prihodnosti vidi znotraj schengnskega območja. Za uresničenje tega cilja se z vsemi močmi prizadeva zavarovati zunanjo mejo EU. Ob tem se sooča z ostrimi očitki humanitarnih organizacij glede nasilja policistov na svoji meji z BiH.

Med predsedovanjem bodo poskusili odpreti prostor tudi za uresničitev nekaterih hrvaških nacionalnih interesov, kot je ukinitev vizumov za ZDA, ki so jih deležne še nekatere članice, kot so Bolgarija, Ciper in Romunija.

Med temami predsedovanja, ki so neposredno povezane z interesi Hrvaške, so tudi demografija, alternativni model mobilnosti znanstvenikov, ki naj bi omilil beg možganov, ter projekti energetske tranzicije otokov, t.i. pametnih vasi in mladih kot gonilne sile trajnostnega razvoja.

Prvi pomembnejši dogodki predsedovanja bodo že kmalu po drugem krogu predsedniških volitev 5. januarja. Na Hrvaškem tako 9. januarja pričakujejo predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela, dan za tem pa bo v Zagrebu tudi srečanje s celotno Evropsko komisijo na čelu z njeno predsednico Ursulo von der Leyen.

Večina zagrebških srečanj med predsedovanjem bo potekala v prenovljenem delu poslopja hrvaške nacionalne in univerzitetne knjižnice, ki so ga za potrebe predsedovanja slovesno odprli 20. decembra.

Hrvaške oblasti predsedovanje Svetu EU izpostavljajo kot velik zunanjepolitični dosežek najmlajše članice unije.

Dve tretjini hrvaških državljanov sicer ne ve, katero evropsko institucijo bo Hrvaška vodila v prvi polovici leta 2020, je pokazala raziskava HRrejting, ki jo je v četrtek zvečer objavila hrvaška televizija (HTV). Med vprašanimi je tudi več takih, ki menijo, da Hrvaška ne bo imela nobene koristi od predsedovanja, kot tistih, ki pričakujejo koristi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (76)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Balki30
30. 12. 2019 14.06
Prvic bojo pozicijo mel hrcki...pa to
2fast4
29. 12. 2019 17.56
+3
Hrvat je tat!! Ampak imajo enotnost, diplomacijo, borbenost ko se gre za njihov interes na nivoju v katerem lahko Slovenci samo sanjamo...
Uporabnik113189
29. 12. 2019 13.25
+1
Na našo srečo bodo predsedovali samo pol leta. Nisem pa optimist. Iz izkušnje iz časov vladavine stranke SDS pri nas ( in njene sorodnice HDZ pri sosedih), je možno tudi to, da bodo uspeli spraviti celo EU v plačevanje pufov za 50 let v prihodnost. O scenariju, da bi lahko EU pod nihovim predsedovanjem postavil v središče današnjega dogajanja kot vzgled ostalemu svetu pa sploh ne razmišljam. Možnostda se to zgodi je podobna tisti, da se bo vesolje jutri vrnilo nazaj v čas velikega poka..
mosqito
29. 12. 2019 12.38
-3
Hrvati gazijo Slo Levake in jih bodo še bolj. Pač Leve vlade in s tem Slovenije nihče v EU ne mara.
Transformerji
29. 12. 2019 11.11
Kot upokojencu mi je ta stran pomembna - v resnici edina zabava, pa naj se gre zares ali za hec. Ves čas bom spremljal dogajanja......
User300173
28. 12. 2019 21.54
+2
Pisarno si lahko uredijo kar na splavu sredi Piranskega zaliva.
Brus123
28. 12. 2019 19.44
+5
No, zdaj bo pa cela EU videla koga sprejemajo medse!!
nnanna
28. 12. 2019 18.31
+14
vsako naše pravdanje v eu je že vnaprej izgubljeno. škoda denarja!
niktalop
28. 12. 2019 18.21
+4
Hrvaška se v bližji prihodnosti vidi znotraj schengnskega območja. Ja, amprak bo prej priznala mejo s Slovenijo pz. celoteno sodbo arbitražnega sodišča. Takrat in nič prej.
Savudrijska
28. 12. 2019 18.33
+6
mackintosh
28. 12. 2019 18.42
+12
Savudrijska
28. 12. 2019 19.01
-4
:))))))))))))))))))))) Odlocajo VELIKE in POMEMBNE drzave! Slovenija MORA ubogat to kar veliki UKAZEJO!
ne rabimo predsednika
28. 12. 2019 20.31
+4
tako, veliki odločajo ne pa neka sodišča
Uporabnik113189
29. 12. 2019 13.30
+2
BMW trajbar, odloča se s konsenzom, Slovenija je ena od članic in sooblikuje politiko, torej soodloča, v popolnoma istem razmerju kot veliki. Imamo 1 glas, prav tako tudi veliki, vsak po enega. Samo to še rešuje pred razpadom, vse ostalo so že uničili s kravjimi kupčijami in nespoštovanjem vladavine prava. Tisti trenutek ko bodo veliki začeli UKAZOVATI, bo ta zveza razpadla..
Domendo
28. 12. 2019 17.52
+9
Glede na to, da je Hrvaška dobila nekaj našega ozemlja zaradi Cerarjeve pravne strokovnosti, bi bilo edino prav, da premaknete ta članek pod novice, Slovenija.
piljan
28. 12. 2019 20.33
+4
Svečko,verjamem,da znaš povedati katero ozemlje je dobila po zaslugi Cerarja?Lahko tudi kakšen svečko pomaga,ki ti je dal plus,se bosta lažje zlagala.
Mungos2
28. 12. 2019 17.45
+8
No, sedaj se bo pa končno uredila meja. Plenković bo pa na tamburico igral !
reaf
28. 12. 2019 17.17
+12
Kaj če pa tokrat mi razglasimo ZERP na morju ... saj ni važno, če smo upravičeni do njega, razglasimo ga lahko ... če so ga lahko Rvati (pod Sanadarjem), ga lahko še mi! To bi bilo veselo ;)
reaf
28. 12. 2019 17.20
+5
ZERP = zaščiten ekonomsko ribolovni pas na morju V našem primeru bi bil dovolj ZERP v Piranskem zalivu!
Roninax
28. 12. 2019 17.16
-8
Hahaha evoga schengen in arbitraza bo v prid hrvaski... Bravo naši
Mayte88
28. 12. 2019 17.12
-6
Thomson..na koncertih..? Šarec in ostali že na nogah se pulijo za rezervacije..
mackintosh
28. 12. 2019 17.17
+8
da nisi malo v meglo brcnil? kdo že se je zavzemal za izvedbo thopsonovega koncerta v sloveniji?
Mungos2
28. 12. 2019 17.54
+6
Mayte88, Thomson gre na operacijo glasilk in hemeroidov !!!
mackintosh
28. 12. 2019 18.17
+6
piljan
28. 12. 2019 20.40
+5
A tale svečkar 88 res ne vidi,da je navaden ttrrooll?
Dgec01
28. 12. 2019 16.18
+8
A bo Thompson zapel ob začetku ali koncu predsedovanja?
mackintosh
28. 12. 2019 17.11
+6
vedno bo igral. člani stožera SĐS imajo pa permanentne karte :)
Krainerland
28. 12. 2019 16.12
-3
Hrvati morajo isti k srbi najprej poravnati dolgove do Slovenije iz časa tita ko smo jih zalagali.
sredin?ar
28. 12. 2019 15.55
-2
To pa mi je vsec in jim privoščim!
Mayte88
28. 12. 2019 15.40
+5
Morda bodo sedaj Hrvati le povedali Šarcu naj očisti Žusterno ter z svojimi pobere drek iz morja, Cerarju pa, da naj s svojimi priklopi vodo nazaj Jorasu..ker so si z sporazumom o Arbitraži oni in Evropa obrisali RIT.
Mayte88
28. 12. 2019 15.42
+10
Novo tožbo pa lohka naslovijo v Palestino, Prištino, Gnjilane ali Tirano ??
mackintosh
28. 12. 2019 17.12
+4
mackintosh
28. 12. 2019 18.19
+1
edino ne vem zakaj palestino zraven šteješ. edino palestincev je najbrž bolj malo v največji stranki v opoziciji. vsi drugi so zastopani v velikem številu :)
murinar
28. 12. 2019 15.34
+5
Balkanci bojo samo izvajali naročila iz Bruksellesa !
vertex
28. 12. 2019 15.30
+17
Stop balkanohrvatizaciji slovenije