Na Hrvaškem ocenjujejo, da bodo delodajalci subvencije za skrajšan delovnik izkoristili za od 100.000 do 150.000 delavcev, kar bo državo stalo nekaj manj kot 400 milijonov evrov.
Aladrović je v pogovoru za regionalno televizijo N1 ta teden dejal, da pri novem ukrepu računajo tudi na sredstva, ki jih je Evropska komisija predvidela v okviru instrumenta Sure. V Bruslju so v okviru te sheme za zaščito trga, tudi za skrajšan delovnik, predvideli 100 milijard evrov.

Na Hrvaškem so že zagotovili sredstva za izplačilo subvencij do konca avgusta, nato pa računajo na sredstva iz sheme Sure. Subvencije za krajši delovni teden nameravajo sicer nakazovati do konca leta.
Državne subvencije bodo na voljo za skrajšanje delovnika za med deset in 50 odstotkov mesečnih delovnih ur. Denar od države bodo tako lahko dobili delodajalci, ki bodo zaposlenim delo zagotavljali od 20 do 36 ur tedensko. Subvencija bo znašala od 400 do 2000 kun (od 53,3 do 267 evrov), je razkril Aladrović in napovedal, da bodo ukrep podrobneje predstavili prihodnji teden.
Dela na daljavo ne bodo subvencionirali
Za subvencije bodo lahko zaprosila vsa podjetja, ki imajo več kot deset zaposlenih in glede na lani beležijo več kot 20-odstotni upad prihodkov, je poročal Večernji list. Kot so izpostavili pri časniku, pa država ne bo subvencionirala skrajšanega delovnika zaposlenih, ki delajo na daljavo.
Medtem se nadaljujejo pogovori za podoben ukrep za podjetja, ki imajo manj kot deset zaposlenih. Ta naj bi po pričakovanjih v veljavo stopil s 1. julijem.
Hrvaška vlada finančno pomaga podjetjem od izbruha epidemije covida-19 konec marca. Doslej je prizadetim delodajalcem za ohranitev delovnih mest in premostitev likvidnostnih težav namenila za 5,3 milijarde kun (700 milijonov evrov) subvencij, je še spomnil Aladrović.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.