Danes smo dosegli pomemben mejnik pri uvajanju digitalnega covidnega potrdila, so potrdili v Bruslju. Delovati je začel tehnični sistem na ravni EU, ki omogoča varno preverjanje potrdil, pri katerem se spoštuje zasebnost uporabnikov, so še povedali. Deset članic je danes že vključenih v sistem. Od teh jih je sedem tudi že začelo izdajati potrdila. To so Bolgarija, Češka, Danska, Nemčija, Grčija, Hrvaška in Poljska. V prihodnjih dneh in tednih naj bi se jim pridružilo še več držav, je povedal tiskovni predstavnik Evropske komisije. To je velik uspeh, ki nas navdaja z zaupanjem, da bo sistem polno deloval do 1. julija, ko bo začela veljati uredba o covidnem potrdilu, je dodal.
Od 10. maja je sistem preizkusilo že 22 držav. Čeprav bo omenjena uredba začela veljati v začetku julija, lahko vse države članice, ki so prestale tehnične preizkuse ter so pripravljene na izdajanje in preverjanje potrdil, ta sistem prostovoljno uporabljajo že zdaj. Covidno potrdilo naj bi omogočilo lažja potovanje v EU med poletno turistično sezono. Potrdilo bo brezplačno, varno in dostopno vsem, poudarjajo pri komisiji. Na voljo bo v digitalni ali papirni obliki in bo dokazovalo, da je bila oseba cepljena proti covidu-19, prejela negativen rezultat testa na covid ali ga prebolela.
Evropska komisija je marca predlagala zakonodajo za uvedbo covidnega potrdila. Po trdih pogajanjih sta Evropski parlament in Svet EU 20. maja dosegla politični dogovor glede uredbe o potrdilih, danes pa je začelo delovati tehnično ogrodje sistema EU.
Hrvaška izdala že 15.000 digitalnih potrdil
Hrvaški državljani lahko zelena potrdila pridobijo z vlogo v fizični obliki na tamkajšnjih enotah zdravstvenega zavarovanja ali pa prek spleta. Potrdila izdajo tistim, ki so preboleli covid-19 ali so bili proti tej bolezni cepljeni oziroma na njo testirani in imajo negativen izvid. Potrdilo lahko prenesejo prek posebnega spletnega portala ter ga natisnejo in pokažejo na meji. Tam sicer zadošča tudi potrdilo, ki je zgolj preneseno na mobilni telefon.
Hrvaški notranji minister Davor Božinović je na novinarski konferenci predstavil podrobnosti digitalnega potrdila, ki bo mnogim omogočilo lažje potovanje in gibanje. "Tisti, ki so bili cepljeni z enim odmerkom, in če je od cepljenja minilo 22 dni, lahko tudi dobijo potrdilo," je dodal in poudaril, da je Hrvaška po tehničnih rešitvah že od začetka med najbolj naprednimi državami.
"Kar zadeva prehod meje, bo to odvisno tudi od drugih držav. A vsi, ki imajo digitalno potrdilo, lahko prosto vstopijo na Hrvaško, ker smo z ustreznim sistemom opremili vse mejne prehode," je dejal Božinović. Nekatere države so že sprejele odločitev, da je potrditev mogoče dobiti 22 dni po prvem odmerku. Božinović je dodal, da so do 13. ure izdali 15.000 digitalnih potrdil.
"Hrvaški državljani potrdilo prejemete v nekaj sekundah, minutah. Prvi smo, ki smo njihovo preverjanje že uvedli na mejnih prehodih, nisem prepričan, da so druge države že v tej fazi. Ko pa država začne izdajati potrdila za svoje državljane, bodo lahko tudi ti tako prišli na Hrvaško," je dejal. Božinović je dodal, da bodo od danes lahko turisti na Hrvaško vstopali z digitalnim potrdilom. "Turisti lahko pridejo na Hrvaško, na meji bodo stali le toliko časa, dokler računlnik ne prebere in potrdi potrdila," je dejal in dodal, da bi bilo za Hrvaško idealno, če bi vse države članice EU imele enaka pravila za izdajo digitalnih potrdil.
Hrvaška je bila sicer vključena v pilotni projekt EU za izdelavo digitalnih covidnih potrdil ter je med prvimi članicami EU povezala nacionalni sistem izdajanja digitalnih covidnih potrdil s sistemom EU za preverjanje verodostojnosti teh potrdil. Hrvaški policisti na mejnih prehodih so opremljeni s čitalniki kod QR za preverjanje digitalnih covidnih potrdil potnikov iz drugih držav EU. Hrvaška vlada je v ponedeljek tudi napovedala, da bo digitalno covidno potrdilo možno uporabljati tudi v druge namene v skladu z določili nacionalnega štaba civilne zaščite.
Evropska komisija je v ponedeljek sicer predlagala novo priporočilo glede omejitev potovanj v času pandemije covida-19, pri čemer je upoštevala izboljševanje epidemioloških razmer in pospešeno cepljenje po vsej EU. Predlaga, naj za povsem cepljene in tiste, ki so covid-19 preboleli, ne veljajo ukrepi testiranja in karantene ter naj test PCR enotno velja 72 ur. Poenotene smernice za vse države EU bo izdala do konca meseca.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.