Že od začetka ruskega napada na Ukrajino strokovnjaki na področju prehranskih dobav opozarjajo, da bo vojna povzročila pretrese v globalnih prehranskih verigah in rast cen hrane. In očitno bodo to kmalu občutili tudi potrošniki v številnih državah.
Ukrajinska vlada je namreč danes sporočila, da bo do konca leta prepovedala izvoz rži, ječmena, ajde, prosa, sladkorja, soli in mesa.
Ukrajina je četrti največji dobavitelj hrane za trg EU. Evropska unija iz Ukrajine dobavlja okoli četrtino uvoženih žit, od tega za okoli 20 odstotkov vse uvožene pšenice in okoli 80 odstotkov medu. Poleg tega iz te države EU uvaža tudi približno četrtino rastlinskega olja in skoraj polovico koruze.
V Srbiji od četrtka prepoved izvoza pšenice in moke
V luči vse večje nestabilnosti dobav hrane, je tudi Srbija danes sprejela ukrepe, ki omejujejo izvoz kmetijskih pridelkov. Kot so sporočili, bodo v četrtek zaustavili izvoz pšenice, koruze in olja, da bi zagotovili dovolj hrane za domače potrebe. Srbski predsednik Aleksandar Vučić je v torek v intervjuju za srbsko televizijo TV B92 napovedal tudi oprostitev carinskih dajatev pri uvozu energentov.
Vučić je dejal, da se državljanom ni treba bati pomanjkanja hrane, ker ima Srbija za lastne potrebe več kot dovolj vsega. Prav tako po njegovih besedah zaradi ukrepov ni treba skrbeti malim kmetom, saj se prepoved izvoza nanaša predvsem na velika podjetja.
Kot je dejal Vučić, se je v minulih dveh dneh izvoz pšenice in moke povečal do te mere, da ga je treba prepovedati. Srbija bo po njegovih besedah imela težave tudi, če Evropska unija prepove uvoz vseh energentov iz Rusije.
"Če bo sledila odločitev o prepovedi uvoza vseh energentov iz Rusije, potem imamo tudi mi problem, ker jih nimamo od kje dobiti. Ne nafta ne plin ne moreta pasti z neba," je Vučić dejal v torkovem intervjuju za provladno televizijo TV B92. Ob tem je dodal, da je vlada pripravila odlok o oprostitvi carinskih dajatev na uvoz energentov, kar bo veljalo tudi pri uvozu energentov iz držav tretjega sveta. Naftna industrija Srbije (NIS), ki je v večinski lasti ruskega energentskega giganta Gazprom Njeft, že išče možnost uvoza iz držav tretjega sveta, je pojasnil.
Vučić je v intervjuju še povedal, da cen elektrike v tem trenutku ne bodo dvigovali. Ko gre za vojno, pa ne pričakuje dogovora med Ukrajino in Rusijo, ampak močnejše nadaljevanje ruske ofenzive.
Številne vlade delujejo samozaščitno
Vse več vlad po svetu se v zadnjih dneh odloča za zaščito domačih kmetijskih pridelkov in prepoveduje izvoz določenih živil. To pa je pognalo cene osnovnih živil v nebo.
Madžarska je že v petek prepovedala izvoz žit. Država je sicer v letošnji sezoni izvozila že okoli 127.000 ton pšenice.
Argentina in Turčija sta ta teden sprejeli ukrepe, s katerimi so povečali nadzor nad lokalnimi pridelki. Tudi Moldavija, ki je sicer majhna izvoznica, je začasno ustavila izvoz pšenice, koruze in sladkorja.
KOMENTARJI (314)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.