A vprašanje je, če bo njihova namera delovala. Mnogi se sprašujejo, če bo novo pravilo dejansko zmanjšalo onesnaženje. Nekateri kritiki namreč menijo, da bo odločitev povečala prometne zastoje, kar pa bi lahko povečalo emisije toplogrednih plinov, poroča CNN.
Če se bodo Parižani soočili z vse več zastoji, pa je odvisno tudi od tega, kako hitro se bodo naveličali počasne vožnje in se odločili za alternativna prevozna sredstva.

Da bi voznike še dodatno odvrnili od vstopa v mesto z vozili, so se oblasti odločile, da se bodo znebile tudi 60.000 od skupno 144.000 parkirnih mest na javnih cestah, ki naj bi tako postale "dostopnejše za vse", bolj pa se bodo osredotočili na podzemna parkirišča. Odločili so se, da bodo razširili številne pločnike, da bo več prostora za pešce, pa tudi drevesa in rastline, napovedali pa so tudi nove kolesarske steze.
"Sprememba je grozna"
Glede na anketo, ki jo je izvedla pariška mestna hiša, se je za novo hitrostno omejitev zavzelo 59 odstotkov prebivalcev, v širši regiji Île-de-France pa je bilo nekoliko več odpora, proti je bilo 61 odstotkov prebivalstva.
Glede na pričevanje enega od voznikov dostavnega vozila, ki je v ponedeljek obtičal v prometu, je sprememba "grozna". "Z dobavami je grozno. Nimamo dovolj časa. Povsod sem obtičal v prometnih zastojih. Res nimamo časa," je dejal. Še en voznik je dejal, da bi vozniki avtomobilov lahko potovali z električnimi skiroji, novo pravilo pa je označil za "noro".
"Pravilo izboljšuje varnost, zmanjšuje hrup in mesto 'pomirja'"
Pariški podžupan David Belliard, ki je odgovoren za promet, je pojasnil, da računajo na to, da bodo ljudje nehali uporabljati avtomobile in se na pot večkrat odpravili peš, z javnim prevozom ali pa s kolesom.

V nedeljo je objavil tvit, s katerim se je odzval na kritiko novega pravila. "Naj prijazno odgovorim nasprotnikom znižanja omejitve hitrosti: Ne, omejitev hitrosti 30 km/h ne poveča onesnaževanja ... Dejansko izboljšuje varnost kolesarjev in pešcev, zmanjšuje hrup in pomirja mesto," je zapisal.
Število smrtnih nesreč bi se lahko zmanjšalo za 40 odstotkov
Uradniki mestne hiše so dejali še, da bi se s spremembo število vseh prometnih nesreč lahko zmanjšalo za približno 25 odstotkov, število smrtnih nesreč pa za 40 odstotkov. Kot pravijo, tako kažejo podatki Svetovne zdravstvene organizacije.
Ocenili so še, da se bo onesnaženje s hrupom prepolovilo, prometni hrup naj bi imel namreč negativne posledice za psihično in fizično zdravje, med drugim naj bi povzročal stres, nespečnost in depresijo.
Za spremembo so se odločili po javnem posvetu, ki je potekal oktobra in novembra lani, na njem pa je sodelovalo več kot 5.700 ljudi.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.