Vafik Safa je vodja enote za zvezo in usklajevanje militantne skupine. Leta 2019 je bil uvrščen na ameriških seznam sankcioniranih oseb. Sumijo ga, da je libanonska pristanišča in mejne prehode v imenu Hezbolaha izkoristil za tihotapljenje prepovedanega blaga. "Z vami bomo ostali do konca te pravne poti, če pa ne bo šlo, vas bomo uzurpirali," je pisalo v sporočilu. Nekateri ugibajo, da gre za grožnjo s smrtjo, poroča CNN.
Od imenovanja februarja letos je sodnik, ki vodi tudi kazensko sodišče v Bejrutu, v sklopu preiskave eksplozije v pristanišču na zaslišanje poklical najvišje politične in varnostne uradnike. Bitar je sicer drugi sodni preiskovalec, ki je vodil preiskavo. Prvi sodnik, zadolžen za obravnavo, je bil razrešen, potem ko sta dva nekdanja ministra vložila predlog za njegovo odstranitev in uspela.

Bitarjeva preiskava visokih politikov, vključno z nekdanjimi ministri, vodjo glavnega obveščevalnega aparata v državi in nekdanjim premierjem Hasanom Diabom je predstavljala največji pravni izziv vladajoče libanonske elite v zadnjih desetletjih. Diab je obtožbe večkrat zanikal.
Mnogi člani vladajoče elite, vključno s politiki, imajo na podlagi libanonske ustave imuniteto, vendar je tokrat slišati vse več pozivov k njeni odpravi. Že nekaj časa potekajo pravne bitke za ohranitev te imunitete in izogibanje pregonu. Medtem se je Bitar izkazal za enega najbolj priljubljenih javnih uslužbencev v državi.
Več deset poslancev, vključno z vsemi iz Hezbolahovega parlamentarnega bloka, je vložilo peticijo, da bi zadevo vzeli iz Bitarjevih rok in jo prenesli na prej neznani "pravosodni svet", za katerega aktivisti in pravni strokovnjaki pravijo, da bi bil lahko močno kompromitiran. Bitar sicer ni nameraval zaslišati uradnikov Hezbolaha, vendar se je skupina izkazala za enega najglasnejših nasprotnikov preiskave. V nedavnem televizijskem govoru je vodja Hezbolaha Hasan Nasralah kritiziral preiskavo in Bitarja obtožil pristranskosti.
Spomnimo, velika eksplozija, ki se je zgodila v bejrutskem pristanišču, je terjala več kot 200 življenj, več kot tisoč ljudi pa je bilo poškodovanih. Eksplozijo, ki je uničila cele soseske, je povzročil vžig na stotine ton eksplozivnega amonijevega nitrata, ki je bil v skladišču nepravilno shranjen več kot šest let.
V zadnjih dveh desetletjih se je Hezbolah razvil v eno najvplivnejših oboroženih skupin na Bližnjem vzhodu. Leta 2000 je od Izraela prevzel nadzor nad južnim Libanonom, ki je bil 22 let pod okupacijo. Leta 2006 pa je prestal 33-dnevno vojno, v kateri je skušal Izrael uničiti Hezbolahove vojaške zmogljivosti. Leta 2013 se je vključil tudi v sirski konflikt na strani vlade v Damasku in do prihoda ruskih sil preprečili strmoglavljenje Bašarja Al Asada.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.