"Naša današnja vojaška operacija je končana," je sporočilo gibanje Hezbolah. Dodali so, da bo vodja gibanja Hasan Nasrala popoldan podal izjavo, v kateri bo spregovoril o "najnovejšem razvoju dogodkov," poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Glavni cilj operacije je bila baza Glilot, oporišče izraelske vojaške obveščevalne službe, ki se nahaja približno 110 kilometrov od meje in kilometer in pol od Tel Aviva", je popoldne Nasrala dejal v nagovoru, ki ga je prenašala libanonska televizija.
Povedal je še, da je Hezbolah z napadom, s katerim se je odzval na uboj enega od svojih najvišjih poveljnikov Fuada Šukra 30. julija v Bejrutu, tako dolgo čakal iz več razlogov, med drugim tudi zaradi izraelske in ameriške mobilizacije sil v regiji.
Nasrala je ob tem zatrdil, da Hezbolah v odziv na atentat na Šukra ni in ne bo napadal civilnih območij in infrastrukture, navaja BBC.
Dodal je še, da so vsi Hezbolahovi brezpilotni letalniki uspešno vstopili v izraelski zračni prostor, v današnjem napadu pa niso uporabili preciznih izstrelkov in raket, čeprav bi to po njegovih besedah lahko storili v prihodnosti.
Zanikal je tudi navedbe izraelskih sil, ki so davi sporočile, da je približno sto njihovih letal v Libanonu na okrog 40 lokacijah uničilo "na tisoče raketometov" libanonskega oboroženega gibanja.
Izraelska vojska je danes sporočila še, da nobeden od izstrelkov libanonskega gibanja ni zadel svoje glavne tarče, torej oporišča Glilot v bližini Tel Aviva. Potrdili so tudi smrt pripadnika izraelske mornarice, ki pa ga je verjetno zadel kos izstrelka izraelske zračne obrambe.
Neimenovan uradnik v ZDA je po navedbah AFP medtem potrdil, da so ameriške sile pomagale Izraelu pri sledenju raketam in dronom, ki jih je izstrelil Hezbolah, vendar pa naj ne bi sodelovali pri izraelskih napadih na libanonskem ozemlju ali sestreljevanju raket in letalnikov. "Še naprej pozorno spremljamo razmere in ostajamo pripravljeni, da podpremo obrambo Izraela pred napadi Irana in njegovih posrednikov," je dodal.
Odziv Hamasa
Na dogajanje v Izraelu in Libanonu se je danes odzvalo tudi palestinsko gibanje Hamas, ki se v Gazi bori proti izraelskim silam, in napad na Izrael označilo za "udarec v obraz fašistični okupacijski vladi in sporočilo, da terorizem in zločini proti palestinskemu in libanonskemu ljudstvu ne bodo ostali brez odgovora".
Gibanje Hezbolah, ki ga podpira Iran, je ob tem potrdilo navedbe o smrti enega od svojih borcev v izraelskem napadu na mesto Khiam na jugu države. Libanonsko ministrstvo za zdravje je sporočilo, da so bili na jugu Libanona v izraelskih napadih skupno ubite tri osebe.
V Izraelu razglasili 48-urne izredne razmere
Izraelske trditve o preventivni akciji in preprečenem napadu je libanonsko oboroženo gibanje medtem označilo za "prazne besede".
Izraelska vojska je namreč davi sporočila, da je sprožila preventivne napade v Libanonu na podlagi znakov, da se Hezbolah pripravlja na izvedbo obsežnejšega napada. Pri tem naj bi uničila "na tisoče Hezbolahovih raketometov", usmerjenih proti severnemu in osrednjemu delu Izraela.
"Približno 100 bojnih letal [...] je uničilo na tisoče Hezbolahovih raketometov, ki so bili nameščeni v južnem Libanonu. Večina jih je bila usmerjena proti severnemu Izraelu, nekateri pa proti osrednjemu Izraelu," so zapisali v izjavi.
Izraelski obrambni minister Joav Galant je ob tem razglasil 48-urno stanje izrednih razmer za vso državo, potem ko je Hezbolah ponoči sporočil, da so izstrelili več kot 320 raket na 11 položajev izraelske vojske. "Razglasitev izrednih razmer omogoča IDF (izraelski vojski), da izda navodila državljanom Izraela, vključno z omejevanjem zbiranja in zapiranjem krajev, kjer bi to lahko bilo pomembno," je sporočil.
Galant je kmalu po začetku napadov govoril s svojim ameriškim kolegom Lloydom Austinom in ga obvestil o dogajanju. Austin je potrdil ameriško podporo Izraelu, govorila pa sta tudi o pomenu izogibanja širši eskalaciji razmer v regiji, pri čemer je Galant poudaril, da bo Izrael "uporabil vsa sredstva, ki jih ima na voljo, da bi odstranil morebitne grožnje".
Sestal se je izraelski varnostni kabinet
Zaradi eskalacije razmer se je davi sestal izraelski varnostni kabinet, medtem sta se na situacijo odzvala tudi izraelski premier Benjamin Netanjahu in zunanji minister Izrael Kac.
"Odločeni smo storiti vse, da zaščitimo našo državo, varno vrnemo prebivalce s severa na njihove domove in se še naprej držimo preprostega pravila: kdor nas prizadene, bo deležen enakega odgovora," je Netanjahu sporočil v izjavi, ki jo je objavil njegov urad. Dodal je, da je izraelska vojska s proaktivnim delovanjem "odstranila grožnje", potem ko je zaznala priprave gibanja Hezbolah na napad na Izrael.
Zunanji minister Kac pa je sporočil, da si Izrael ne želi vsesplošne vojne na Bližnjem vzhodu, vendar bo zaščitil svoje državljane in ozemlje pred napadi. Tudi on je po navedbah BBC vzpostavil stik s kolegi iz številnih držav in jih pozval k podpori Izraelu v luči napadov.
Pozivi k umiritvi razmer
V uradu posebnega koordinatorja ZN za Libanon in pri misiji ZN v Libanonu (UNIFIL) so v skupni izjavi pozvali vpletene, naj "prekinejo ogenj in se vzdržijo nadaljnjega zaostrovanja razmer," ki so jih opisali kot zaskrbljujoče.
K umiritvi razmer je pozval tudi libanonski premier Nadžib Mikati, ki je danes sklical izredno zasedanje libanonske vlade. Tako kot predstavniki ZN je pozval k implementaciji resolucije ZN št. 1701, s katero se je leta 2006 končala vojna med Izraelom in gibanjem Hezbolah.
Ob tem je Mikati poudaril podporo mednarodnim prizadevanjem za prekinitev ognja v Gazi. Odkar je 7. oktobra lani tam izbruhnil konflikt med Izraelom in gibanjem Hamas, tudi ob izraelsko-libanonski meji prihaja do skoraj vsakodnevnega obstreljevanja med izraelsko vojsko in Hezbolahom.
Na dogajanje na Bližnjem vzhodu so se kasneje odzvali tudi v Bruslju in v Londonu.
"Razmere na Bližnjem vzhodu so dosegle kritično raven nevarnosti za regijo in širše. Podpiram poziv libanonskega premierja Mikatija k takojšnji implementaciji resolucije št. 1701, poleg prepotrebne prekinitve ognja v Gazi, da bi preprečili nevarnost izbruha vojne," je na omrežju X zapisal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell.
"Za vsako ceno se je treba izogniti nadaljnjemu zaostrovanju na Bližnjem vzhodu. Ponovil sem, da Združeno kraljestvo podpira varnost Izraela, pomen zadržanosti, potrebo po takojšnji prekinitvi ognja v Gazi in izpustitvi vseh talcev," pa je po pogovoru z izraelskim ministrom za strateške zadeve Ronom Dermerjem na omrežju X sporočil britanski zunanji minister David Lammy.
Odgovor na uboj Šukra in Hanija
Libanonsko gibanje je sicer nočne napade na Izrael sprožilo v odgovor na uboj enega od svojih najvišjih poveljnikov Fuada Šukra 30. julija v Bejrutu. Dan zatem je bil v Iranu ubit vodja palestinskega gibanja Hamas Ismail Hanija, vse od takrat pa celoten Bližnji vzhod pričakuje odgovora Hezbolaha in Irana. Zdi se, da so bili današnji napadi prvi večji povračilni ukrep Hezbolaha, medtem ko odgovor iz Irana še ni prišel.
Napad Hezbolaha na Izrael so danes pozdravili jemenski hutijevski uporniki, ki od novembra lani izvajajo napade na ladje v Rdečem morju, s čimer izražajo podporo Palestincem v Gazi. "Hezbolahu čestitamo za pogumen napad, ki so ga zjutraj izvedli proti izraelskemu sovražniku," so sporočili v izjavi in dodali, da bodo sami "zagotovo odgovorili" na napad, ki so ga izraelske sile 20. julija izvedle na pristanišče Hodejda v Jemnu, ki je pod njihovim nadzorom.
KOMENTARJI (471)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.