Mirne roke izčrpanega sirskega reševalca, ki že tretji dan in tretjo noč požrtvovalno išče preživele, so iz ruševin uspele izkopati preživelega otroka. Ob njegovem joku se med reševalci razleže olajšanje.
A ne le domače ekipe, tudi na stotine tujih je preplavilo prizadeta območja. Vodja slovenske enote za iskanje in reševanje Blaž Turk o delu in organizaciji v Turčiji, natančneje v mestu Hatay, se je oglasil na Twitterju. Kot je povedal, je porušeno praktično celo mesto, objekti, ki še stojijo, pa so zelo nevarni za porušitev. Kot je povedal, je delo zelo zahtevno, kot pa zagotavlja je ekipa visoko motivirana in pripravljena na delo.
Z mednarodno organizacijo reševalnih psov je v Turčijo odletel tudi tudi Marko Bručan. V sredo smo ga s težavo uspeli priklicati v bazi, povezave so namreč slabe, mudi se mu nazaj med ruševine. "Občutek je nepopisen. Rešujemo tri otroke," pove.
Štiri preživele so v sredo našli slovenski reševalci – sedem vodnikov s psi je v razdejano mesto prispelo v zgodnjih jutranjih urah. Časa za počitek ni, tekmujejo z ledenimi temperaturami, ob njih ves čas domačini in preživeli, ki moledujejo, naj iščejo, iščejo in iščejo. In po več kot 60 urah so prizori največkrat grozljivi. "Smo trenirani, če ima kdo od ekipe težave, imamo na voljo tudi psihološko pomoč. Je pa to zagotovo nekaj, kar se ti za vse življenje vtisne v spomin. Vsako takšno reševanje in odkopavanje, ko smo našli enoletnega nepoškodovanega otroka. Občutek je nepopisen," pove Bručan.
21-članski ekipi Marka Bručana in štirim reševalnim psom so se v sredo v Turčiji pridružili številni štirinožni prijatelji, od tistih, ki so v akciji prvič do prekaljenih mačkov. Mehiška ekipa ima tako rekoč zvezdniški status. Potem ko so leta 2017 po rušilnem potresu doma našli in rešili številne, so prvi v akciji, nato stroji, potem roke reševalcev, ki na varno pomagajo vsem, tudi živalim.
"Po sedemurnem odkopavanju smo se prebili do enoletnega otroka. Vedeli smo, da sta oba z dedkom živa. Odkopali smo ju, oba sta bila zdrava, živa in brez večjih poškodb. Z reševalnimi vozili so ju skupaj odpeljali v bolnišnico," pove Bručan.
Nevarnost pa ne preži le na pokopane, obdani so z okoli skupno šest tisoč porušenimi zgradbami v Turčiji in Siriji, tu je še na tisoče poškodovanih, ki so lahko vsak trenutek nova grožnja. Tla se namreč niso umirila. Tudi med našim pogovorom z Bručanom se je zgodil eden od popotresnih sunkov. "Vsak takšen nas strese, ker ne veš, kdaj ga bo konec," prizna sogovornik.
A to jih ne ustavi. Še vedno bijejo mučno bitko s časom, tečejo kritične ure in minute. Ne le reševalci, to so pravi heroji.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.