Po tem, ko so v sredo iz Bele hiše potrdili, da se ZDA pogajajo neposredno s Hamasom s ciljem, da zagotovijo izpustitev talcev iz Gaze – kar je prekinitev dolgoletne politike ZDA, da se ne pogaja s skupinami, ki jih označuje za teroristične – so iz Hamasa sporočili, da so pripravljeni na neposredne pogovore z ameriškimi uradniki.
Predstavnik Hamasa Mušir Al Masri je za CNN dejal, da je cilj srečanj z ameriško stranjo "zagotoviti stabilnost v regiji, končati vojno na območju Gaze in ustaviti agresijo nad palestinskim ljudstvom". Poudaril je, da je stabilnost v regiji mogoče doseči le z dogovorom s Hamasom. "Verjamem, da so srečanja z ameriško stranjo namenjena doseganju tega cilja," je dodal.
Masri pravi, da želi Hamas rešiti vprašanje ameriško-izraelskih talcev v Gazi v zameno za začetek pogajanj o drugi fazi prekinitve ognja, v kateri bi v zameno za trajen konec spopadov izpustili preostale talce. V Gazi naj bi bil živ le še en ameriško-izraelski talec Edan Alexander, Hamas pa naj bi zadrževal še trupla štirih Američanov. V napadu 7. oktobra naj bi bilo ujetih najmanj 12 ameriško-izraelskih državljanov.
Masri je ameriškega predsednika Donalda Trumpa obtožil tudi dvojnih standardov, saj "govori o izraelskih zapornikih, ki jih je nekaj deset, medtem ko ignorira skoraj 10.000 palestinskih zapornikov v izraelskih zaporih". Hamas je kritičen tudi do Trumpovih groženj, ki je gibanje v sredo pozval, naj takoj izpusti vse talce, saj da bo v nasprotnem primeru sledil pekel. Po oceni gibanja te grožnje "zapletajo stvari glede sporazuma o prekinitvi ognja" in spodbujajo Izrael, da se izogiba svojih obveznosti.
Delegacija Hamasa v Kairo na pogovore o podaljšanju prekinitve ognja v Gazi
Delegacija palestinskega gibanja Hamas je danes prispela v Kairo, kjer se bodo v soboto sestali z egiptovskimi uradniki na pogajanjih o podaljšanju prekinitve ognja v Gazi. Izrael želi podaljšanje prve faze dogovora, Hamas pa vztraja pri začetku druge faze in umiku izraelskih sil iz Gaze.
"Delegacija se bo v soboto sestala z egiptovskimi uradniki, s katerimi bo razpravljala o najnovejših dogodkih, ocenila napredek pri izvajanju sporazuma o prekinitvi ognja in obravnavala zadeve, povezane z začetkom druge faze dogovora," je za AFP povedal eden od predstavnikov Hamasa.
Palestinsko gibanje vztraja pri zahtevi po začetku druge faze sporazuma, ki predvideva popoln umik izraelskih sil, prekinitev blokade Gaze in finančno podporo na podlagi načrta, o katerem so se ta teden v Kairu dogovorili predstavniki arabskih držav.
Arabski voditelji so v torek sprejeli načrt egiptovskih oblasti za povojno obnovo Gaze, ki naj bi ga danes na zasedanju v Savdski Arabiji predvidoma podprli tudi zunanji ministri 57-članske Organizacije za islamsko sodelovanje (OIC), navaja AFP.
S tem so arabske države zavrnile ideje ameriškega predsednika Trumpa, v skladu s katerimi bi ZDA prevzele Gazo in jo spremenile v riviero Bližnjega vzhoda, okoli dva milijona Palestincev pa bi izselili v sosednje arabske države.
Odposlanec ZDA za Bližnji vzhod Steve Witkoff je danes pozdravil egiptovski načrt kot "prvi korak v dobri veri" in izrazil prepričanje, da je Trumpu uspelo spodbuditi druge akterje na Bližnjem vzhodu, da predstavijo svoje proaktivne predloge glede Gaze.
State Department je medtem sporočil, da načrt ne izpolnjuje Trumpovih zahtev, predsednik ZDA pa je ob tem v četrtek na družbenem omrežju Truth Social zagrozil Hamasu in gibanje pozval, naj takoj izpusti vse talce, saj bo v nasprotnem primeru sledil pekel.
Načrtu arabskih držav nasprotuje tudi Izrael. Tamkajšnje oblasti zahtevajo, naj Hamas privoli v podaljšanje prve faze prekinitve ognja, ki se je iztekla v soboto, in grozijo s ponovnim začetkom vojne, če gibanje ne bo izpustilo novih talcev.
Hamas zagrozil s smrtjo talcev, če bo Izrael še naprej kršil prekinitev ognja v Gazi
Palestinsko islamistično gibanje Hamas je sicer v četrtek zagrozilo, da bo pobilo preostale izraelske talce, če bo Izrael na območju Gaze izvajal nove napade. Tiskovni predstavnik Hamasa Abu Obaida je ob tem v video nagovoru Izraelu pripisal odgovornost za smrt talcev in nespoštovanje sporazuma o prekinitvi ognja v Gazi, poročajo tuje tiskovne agencije.
Poudaril je, da bo vsako stopnjevanje agresije proti Palestincem privedlo do uboja številnih talcev.
Izraelska vlada želi, da bi Hamas privolil v podaljšanje prve faze prekinitve ognja, ki se je iztekla v soboto, in grozi s ponovnim začetkom vojne, če gibanje ne bo izpustilo novih talcev. Hamas zavrača podaljšanje prve faze in želi preiti na drugo, ki predvideva izpustitev preostalih izraelskih talcev in umik izraelske vojske iz Gaze.
Izrael pred drugo fazo premirja s Hamasom zahteva tudi popolno demilitarizacijo enklave, vendar Hamas razorožitev zavrača.
Da bi pritisnil na gibanje, je Izrael po izteku prve faze sporazuma o prekinitvi ognja s Hamasom v nedeljo ustavil dostavo humanitarne pomoči v Gazo, češ da je ta postala postala glaven vir prihodkov skupine. Ta meni, da gre pri tem za izsiljevanje.
Da bi pritisnil na palestinsko gibanje, je Izrael v nedeljo zaustavil dostave humanitarne pomoči v Gazo, kar je spodbudilo številna opozorila in obsodbe po vsem svetu.
Izrael na Zahodnem bregu uničil 50 palestinskih domov v samem dnevu
Izraelska vojska je v četrtek uničila 50 domov v begunskem taborišču Nur Šams, vzhodno od kraja Tulkarm na severu okupiranega Zahodnega brega, poroča Middle East Monitor. Lokalni viri so za časnik dejali, da so izraelske sile zgodaj zjutraj pripeljale ogromne buldožerje in začele z rušenjem. Nekaterim palestinskim družinam naj bi pred rušenjem dovolili, da iz svojih domov odnesejo stvari.
Izraelske sile sicer redno izvajajo racije na Zahodnem bregu, ki ga nezakonito zasedajo od leta 1967. Vendar pa je tokratna operacija, ki se je začela kmalu po dogovoru o prekinitvi ognja v Gazi 19. januarja, že sedaj najdaljša v zadnjih dveh desetletjih, poroča francoska tiskovna agencija AFP. V tem času so izraelske sile na Zahodnem bregu ubile najmanj 66 Palestincev, več deset so jih ranile, na stotine pa priprle.
UNRWA: Izraelske operacije na Zahodnem bregu nakazujejo na aneksijo
Operacije izraelske vojske na Zahodnem bregu vse bolj ustrezajo viziji o nasilni priključitvi palestinskih ozemelj, opozarja agencija Združenih narodov za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA). Izraelske sile so konec januarja sprožile obsežno operacijo na zasedenem Zahodnem bregu, razdejale več naselij in razselile več deset tisoč ljudi.
"Vedno bolj nas skrbi, da se realnost, ki se ustvarja na terenu, ujema z vizijo priključitve Zahodnega brega. Gre za situacijo brez primere, tako s humanitarnega kot širšega političnega vidika," je povedal vodja operacij za Zahodni breg pri UNRWA Roland Friedrich.

Friedrich je dodal, da je bilo z domov nasilno pregnanih približno 40.000 Palestincev. Begunska taborišča so v večji meri izpraznjena, njihovi prebivalci pa si s težavo iščejo zasilne nastanitve. Predstavnik UNRWA je opozoril tudi na obsežno uničevanje infrastrukture in bivališč.
Operacija izraelskih sil je bila od začetka v glavnem osredotočena na begunska taborišča Dženin, Tulkarem in Nur Šams, kasneje pa so jo razširili tudi na druge dele Zahodnega brega. UNRWA ob tem opozarja, da Izraelci vse pogosteje zasedajo kraje, ki bi jih morala nadzorovati Palestinska uprava.
Izraelski obrambni minister Izrael Kac je nedavno dejal, da bodo izraelski vojaki v begunskih taboriščih na Zahodnem bregu ostali več mesecev, pri čemer se je skliceval na "operacije za preprečevanje terorizma". Skrajno desni finančni minister Bezalel Smotrič, ki prebiva v enem od številnih nezakonitih izraelskih naselbin na Zahodnem bregu, pa je napovedal "izraelsko suverenost" nad deli palestinskih ozemelj še v letošnjem letu.
Po besedah Friedricha bodo imele takšne operacije verjetno daljnosežne travmatične učinke na Palestince, kar bi lahko kasneje privedlo tudi do pospešene radikalizacije. Izpostavil je tudi spodkopavanje legitimnosti Palestinske uprave.