Atentat na 53-letnega predsednika Haitija Jovenela Moiseja je v noči na sredo izvedla skupina špansko in angleško govorečih napadalcev, ki je vdrla v njegovo zasebno domovanje. V streljanju je bila ranjena tudi prva dama, ki so jo že prepeljali na zdravljenje v bolnišnico v ameriškem Miamiju. Njeno zdravstveno stanje ostaja kritično.
Napadalci naj bi se po nekaterih poročilih pretvarjali, da so člani ameriških varnostnih sil za pregon mamilarskih združb. Haitijski veleposlanik v ZDA Bocchit Edmond je dejal, da so atentat izpeljali "poklicni plačanci", ki pa naj bi se pretvarjali, da so ameriški agenti, ter tako vstopili v rezidenco, navaja BBC.
Strelski obračun med napadalci in policijo
"Štirje plačanci so bili ubiti, dva sta pod našim nadzorom," je v izjavi za javnost sporočil načelnik policije Leon Charles. Med obračunom so napadalci tri policiste vzeli za talce, a so jih varnostne sile rešile. "Prestregli smo jih, ko so poskušali pobegniti s kraja. Od takrat poteka spopad z njimi," je dodal.
Premier Claude Joseph je razglasil izredno stanje, kar med drugim omogoča prepoved zbiranj in uporabo vojske v policijske namene ter daje dodatna pooblastila izvršni oblasti.
Obsodbe atentata v svetu se vrstijo, danes se bo sestal tudi Varnostni svet Združenih narodov. Zastavlja pa se tudi vprašanje, kdo bo v politično nestabilnem okolju prevzel oblast. Premier Joseph sicer vztraja, da so "sprejeli vse ukrepe za zagotovitev kontinuitete" ter da bosta "demokracija in republika zmagali".
Ustava sicer zapoveduje, da mora oblast sedaj prevzeti ministrska ekipa pod vodstvom premierja, dokler se ne izvedejo volitve. ZDA so že pozvale, naj se to zgodi še letos.
Predsednik Moise se je na položaj povzpel leta 2017, njegovo predsedovanje pa so zaznamovali množični protesti, na katerih so ga pozivali k odstopu. Nanj so letele tudi obtožbe korupcije, v zadnjem letu pa se je razširilo nasilje, povezano s tolpami, ter ugrabitve. Nove parlamentarne volitve bi morale potekati že jeseni 2019, a so jih preložili, Moise pa je tako vladal z odloki.
Državni udari, politična nestabilnost, tolpe in z njimi povezano nasilje ter naravne katastrofe Haiti pretresajo že desetletja, država pa ostaja najrevnejša država Severne in Latinske Amerike. Kar 60 odstotkov prebivalstva živi pod mejo revščine.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.