Na 23. obletnico sporazuma "Veliki petek" je predsednik vlade Martin dejal, da morajo tisti, ki "smo trenutno zadolženi za politično vodstvo, stopiti naprej in odigrati svojo vlogo ter zagotoviti, da se zgodovina ne bo ponovila". Gre za sporazum iz Belfasta, ki je leta 1998 utrl pot za relativno miren konec težav na Severnem Irskem.
V delih Severne Irske že dlje kot teden dni potekajo izgredi. Unionisti in irski nacionalisti oziroma republikanci se spopadajo tako med sabo kot tudi s policijo. Poškodovanih je bilo več posameznikov, pa tudi policistov.
Med drugim so v policijsko vozilo zapeljali goreči avtomobili, zažigali so smetnjake in jih nastavljali na ulice. Prva ministrica Michelle O'Neill je v petek izrazila skrb, da se bo nasilje nadaljevalo tudi ob koncu tedna. "Vsi moramo biti zelo previdni in zelo zavestno poskušati storiti vse, da ne bo ponovnih izbruhov nasilja," je dejala.
H kaznivim dejanjem in nasilju spodbujajo tudi otroke
Naomi Long, tamkajšnja ministrica za pravosodje, je dejala, da ji je postalo slabo, ko je gledala posnetke, na katerih so odrasli "stoje navijali in spodbujali mlade, da so uničevali stvari in pustošili po svoji skupnosti". Po njenem mnenju to ni "nič drugega kot zloraba otrok". Tudi predstavnik severnoirske policije Jonathan Roberts je dejal, da "odrasli mlade spodbujajo h kaznivim dejanjem".
Severnoirska komisarka za otroke in mladino Koulla Yiasouma je dejala, da so bili otroci pogosto žrtve operacij, povezanih z mamili, ki so prizadele številna mesta v Veliki Britaniji – tolpe, ki so na Severnem Irskem povezane s sektaškimi paravojaškimi enotami.
"Govorimo o kriminalnem izkoriščanju in kriminalni prisili," je dejala in dodala, da kriminalci nadzorujejo ali pa silijo mlade, da prodajajo droge in sodelujejo v kriminalnih dejavnostih. "Mednje štejem tudi izgrede na ulicah," je dejala.
Pojasnila je, da tolpe uporabljajo otroke, da bi "destabilizirale politični proces in britansko vlado prisilile v spremembe" – naj bo to brexit ali pritisk, da bi dobili več sredstev za lokalne interese. Hkrati pa bi vladi s tem radi pokazali, kako močen nadzor imajo nad temi skupnostmi.
Med hujšimi je bil izgred v sredo. V Belfastu so si izgredniki v lase skočili ob tako imenovani "črti miru", ki ločuje obe skupnosti. Čez zid so metali molotovke, zagorelo je več vozil, med njimi tudi avtobus. Tisti, ki so bili priča hudemu nasilju, krivijo pomanjkanje skupnih prostorov in programov za otroke, spet drugi krivijo starše.
Ena od prebivalk je dejala, da zaradi pomanjkanja mladinskih društev, potovanj in drugih dejavnosti otroci postajajo nemirni, posledično pa sledijo slabim zgledom. "Starejši nekaj naredi in mlajši sledi. Pritisk vrstnikov," je dejala.
Yiasouma pojasnjuje, da je možno, da so med nemiri pred letom 1998 nekaterim staršem umorili brate, sestre ali starše, kar se je vpisalo v njihovo družinsko zgodovino in ima za otroke lahko uničujoče posledice, zlasti kar se tiče mirovnega sporazuma iz leta 1998.

KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.