Tujina

Gverilska skupina: Borimo se z dvoglavo zverjo, a Lukašenko se ima česa bati

Minsk/Moskva, 10. 03. 2023 11.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Po ruski invaziji so svoj boj proti Rusiji ob Ukrajincih začele tudi beloruske gverilske skupine. Ena izmed njih je BYPOL, ki sodelovanje Lukašenka in Putina ostro obsoja. "Borimo se z dvoglavo zverjo," meni vodja. A razvejana ekipa ima po njegovih navedbah več kot 200.000 pripadnikov, zato naj bi se imel Lukašenko česa bati.

 Najprej so se začele sabotaže železnic, po katerih sta si zaveznici izmenjevali orožje, v enem izmed zadnjih bojev pa se je beloruska gverilska skupina lotila ruskega radarskega letala A-50. "Belorusija ne bo dovolila, da ruske sile prosto uporabljajo naše ozemlje za vojno z Ukrajino. Želimo jih prisiliti, da odidejo," je v intervjuju za AP dejal član skupine Anton.

Posnetek ruskega radarskega letala A-50 na beloruski vojaški bazi pri Minsku
Posnetek ruskega radarskega letala A-50 na beloruski vojaški bazi pri Minsku FOTO: AP

Pri gverilskem bojevanju gre za nekonvencionalno obliko bojev, ki se načeloma izvajajo v obliki hitrih akcij proti nasprotnim silam, ki so po navadi številčnejše in bolje opremljene, a ravno zato manj mobilne. Gverilske skupine se borijo ali za svoje cilje ali pa za dosego ciljev večje politične oziroma vojaške organizacije. 

Prej omenjeni Anton se je skupini BYPOL, ki je bila ustanovljena leta 2020 po množičnih protestih po predsedniških volitvah, pridružil po upokojitvi iz beloruskih vojaških sil. Skupino načeloma sestavljajo nekdanji pripadniki vojske.

Lukašenko v vojaški bazi
Lukašenko v vojaški bazi FOTO: AP

Rusija območje sosednje Belorusije za svoje vojaške potrebe uporablja vse od začetka ofenzive. Takrat je Lukašenko svojemu zavezniku Putinu dovolil, da južno vojaško bazo uporabi kot lansirno ploščad. Od takrat ruskim vojaškim letalom in dronom tudi dovoljuje prelet državnega zračnega prostora. Državi sta v tem času izvedli tudi več skupnih vojaških vaj, Belorusija pa na svojem ozemlju tudi shranjuje rusko orožje in oskrbuje vojake. 

Beloruska opozicija sodelovanju ostro nasprotuje, avtoritativna vlada pa poskuša aktiviste utišati tudi z novimi zakoni - v četrtek je tako Lukašenko podpisal spremembe kazenskega zakonika, ki za državne uslužbence in vojake v primeru veleizdaje predpisujejo smrtno kazen.

Gverilska skupina, ki si interese deli z izgnano opozicijo, sicer meni, da so njeni občasni, a hitri napadi učinkoviti. Sabotaže železnice med Rusijo in Belorusijo so namreč prekinile železniško izmenjavo orožja in enot, piše AP. Do sedaj naj bi jih izvedli že vsaj 17, je zatrdil član skupine. 

Razvejana mreža aktivistov: 'Lukašenko se ima česa bati'

Ob intervjuju za AP so se predstavniki BYPOLA dotaknili tudi sodelovanja z Lukašenkovo protikandidatko na predsedniških volitvah leta 2020 Svetlano Tihanovsko. Dejali so, da je njihova skupina v letu po volitvah, ko je državo zajelo več protestov zaradi ukradenega predsedniškega mesta, ustvarila razvejano mrežo protivladnih aktivistov. Danes naj bi štela več kot 200.000 članov, vsaj dve tretjini se nahajata v Belorusiji. "Lukašenko se ima česa bati," je zato poudaril Azarau.

Ruske vojaške vaje na beloruskem ozemlju
Ruske vojaške vaje na beloruskem ozemlju FOTO: AP

Ena izmed skupin BYPOLA se osredotoča predvsem na kibernetski prostor. Koordinatorica skupine Svetlana Shametavets je ob tem izpostavila, da je v njej približno 70 beloruskih strokovnjakov za informacijsko-komunikacijsko tehnologijo, ki vdirajo v spletne sisteme ruske vlade in napadajo spletne strani ruskih in beloruskih institucij. 

"Prihodnost Belorusije je odvisna izključno od vojaških uspehov v Ukrajini," je prepričana Shametavetsova. Z aktivnostmi svoje skupine poskuša napadeni državi čimbolj pomagati. Prejšnji teden je na primer vdrla v podružnico ruskega nadzornika medijev Roskomnadzor. Ob tem so od hčerinske družbe uspeli prenesti več kot dva terabajta dokumentov in elektronske pošte, pa tudi pridobiti podatke, ki kažejo, kako ruske oblasti cenzurirajo informacije o vojni v Ukrajini.

Vdrli so tudi v belorusko državno bazo podatkov in se dokopali do informacij o prestopih meje. Ob tem ekipa pomaga tudi pri preiskavi Belorusov, ki se prostovoljno pridružujejo silam v Kijevu. 

Napad na letalo naj bi bilo izkazovanje moči in poskus preslepitve ruskih sil

Kot že omenjeno, so nedavno izvedli tudi napad na rusko vojaško letalo A-50, ki se je nahajalo na beloruskem prostoru. Opozicija je sprva zatrjevala, da je letalo z dvema dronoma močno poškodovala, nato pa se je izkazalo, da to ne drži. 

Rusko vojaško radarsko letalo je namreč na kasnejših posnetkih delovalo nepoškodovano. Najprej so bile objavljene fotografije, ki jih je iz vesolja posnel satelit družbe Maxar, na katerih ni vidnih poškodb letala, kasneje je posnetek njegovega vzletanja objavila tudi ruska vojska.

Kot je kasneje dejal vodja BYPOLA Aliaksandr Azarau je bil napad na letalo, ki je Rusiji pomagalo pri ugotavljanju, kje se nahajajo ukrajinski sistemi zračne obrambe, le poskus izkazovanja moči oziroma zaslepitve ruske letalske sile v Belorusiji. 

Kaj sledi? Kot so v telefonskem pogovoru člani skupine dejali agenciji AP, se trenutno pripravljajo na osvoboditev Belorusije izpod ruske okupacije.  Azarau je ob tem poudaril, da se bojujejo z dvoglavim sovražnikom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek