Drugi člen ameriške ustave govori o razvpiti pravici do orožja, kar že leta in leta vzbuja polemike in razvnete debate na drugi strani Atlantika. To se je s torkovo tragedijo v osnovni šoli v mestu Uvalde, v kateri je 18-letnik ubil 19 učencev in dve učiteljici, še okrepilo. V sredo popoldne je teksaški guverner, republikanec George Abbott, sicer znan kot zagovornik pravice do orožja, sklical novinarsko konferenco. "Nekaj vam moram povedati," jo je nenadoma prekinil kandidat za guvernerja Teksasa na prihodnjih volitvah, demokrat Beto O'Rourke.
"Veste, kdaj bi bil primeren čas, da preprečite naslednji strelski pohod? Zdaj! Zdaj je ta čas. Ampak vi ne naredite ničesar," je nadaljeval O'Rourke, ki se bo z Abbottom soočil na novembrskih lokalnih volitvah. "Pravite, da takšen dogodek ni predvidljiv. To ni res. To je popolnoma predvidljivo. Jaz že zdaj predvidevam naslednje streljanje," se ni dal demokrat, ki sicer ni prvič javno spregovoril o tem, da je skrajni čas, da v ZDA omejijo pravico do orožja.
"Ja, za vraga, vzeli vam bomo vaš AR-15, vaš AK-47 (tipa pušk, ki jih je imel v lasti 18-letni morilec Salvador Ramos, op. a.)," je zunaj pred dvorano, od koder ga je odpeljala policija, nadaljeval O'Rourke.
Medtem je Abbott, ki naj bi ta teden nastopil kot govornik na srečanju Nacionalne strelske zveze v Houstonu, vztrajal, da omejitev pravice do orožja ni prava rešitev. Po njegovem mnenju bi morali več časa posvetiti temu, kako obravnavati ljudi, ki imajo težave z duševnim zdravjem, pa tudi o načinih, kako zaščititi šole.
Napad v Teksasu, ki ga je zagrešil osemnajstletnik, se je zgodil samo deset dni po tistem, ko je prav tako osemnajstletnik v trgovini v zvezni državi New York ubil deset ljudi, pri čemer je za tarčo vzel temnopolte.
Šole so pogosto prizorišče strelskih pohodov. V preteklosti sta najbolj odmevala napada v šolah Columbine leta 1999 in Sandy Hook leta 2012. Zlasti po slednjem je bilo več pobud za zaostritev dostopa do orožja, a do sprememb ni prišlo, orožje je v nekaterih delih ZDA postalo celo še lažje dostopno.
V Teksasu, kjer se je zgodil torkov pokol, je guverner Greg Abbott lani podpisal zakon, po katerem lahko vsak, ki je starejši od 18 let, prosto nosi pištolo, ne da bi zanjo potreboval dovoljenje oziroma usposabljanje. Podobno od 12. aprila letos velja v zvezni državi Georgia.
Nedavna raziskava ameriškega Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) je pokazala, da je orožje postalo najpogostejši vzrok smrti ameriških otrok in najstnikov v letu 2020, prehitelo je tudi prometne nesreče.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.