"Generalnega sekretarja ZN pogosto jemljem za člana ameriške Bele hiše ali njenega zunanjega ministrstva. Izražam močno obžalovanje nad dejstvom, da je generalni sekretar ZN zavzel zelo obžalovanja vreden odnos, pri čemer se ni zavedal namena in načel Ustanovne listine ZN in njenega pravega poslanstva, ki je ohraniti nepristranskost, objektivnost in pravičnost v vseh zadevah," je pojasnila severnokorejska zunanja ministrica Čoe Son Hui.
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je pred tem izdal izjavo, v kateri je ostro obsodil severnokorejsko izstrelitev medcelinske balistične rakete in ponovil svoj poziv Severni Koreji, naj "takoj opusti kakršna koli nadaljnja provokativna dejanja". Guterresova izjava je prišla ravno po tem, ko so ZDA in druge države izdale podobne kritike testa Severne Koreje, ki je pokazala potencial za napad.
Čoe je dejala, da Gutteresova dejanja jasno kažejo, da je "le marioneta Združenih držav".
Varnostni svet ZN je na zahtevo Japonske sklical nujno sejo o severnokorejski izstrelitvi. Ni pa jasno, ali lahko Severni Koreji uvede nove gospodarske sankcije, ker sta Kitajska in Rusija, dve članici Sveta s pravico veta, nasprotovali prejšnjim potezam ZDA in njihovih zaveznikov, da zaostrijo sankcije proti Severni Koreji zaradi prepovedanih poskusov balističnih raket v začetku tega leta.
V nedeljo so najvišji diplomati iz velikih industrijskih demokracij sveta izdali skupno izjavo, v kateri so pozvali Varnostni svet ZN k odločnim korakom v odgovor na severnokorejsko izstrelitev rakete.
"Dejanja Severne Koreje zahtevajo enoten in močan odziv mednarodne skupnosti, vključno s potrebo po nadaljnjih pomembnih ukrepih, ki jih mora sprejeti Varnostni svet ZN," so zapisali v izjavi zunanjih ministrov skupine sedmih držav Kanade, Francije, Nemčije, Italije, Japonske, Združenega kraljestva in Združenih držav Amerike.

Petkova izstrelitev rakete je bila zadnja v sedanjem napetem nizu raketnih poskusov Severne Koreje, za katere strokovnjaki pravijo, da naj bi okrepili njeno jedrsko zmogljivost in povečali njen vpliv v prihodnji diplomaciji.
Severna Koreja je dejala, da je voditelj Kim Džong Un opazoval petkovo izstrelitev svoje rakete Hwasong-17 in jo označil za še eno "zanesljivo in z največjo zmogljivostjo" orožje za zajezitev vojaških groženj ZDA.
Nekateri strokovnjaki pravijo, da je Hwasong-17 še vedno v razvoju, vendar je severna raketa z največjim dosegom in je zasnovana tako, da nosi več jedrskih konic, da premaga ameriške protiraketne obrambne sisteme.
Severna Koreja trdi, da gre za povračilen ukrep, potem ko so ZDA in Južna Koreja izvedle vojaške vaje, ki naj bi bile obrambne narave. Kim Jong Un je prepričan, da je šlo za vajo, ki kaže na poskus invazije.
Čoe za raketne izstrelitve Severne Koreje pravi, da so "legitimno in pravično uveljavljanje pravice do samoobrambe pred provokativnimi vajami jedrske vojne s strani ZDA in njihovih zaveznikov". Obžalovanja vredno se ji zdi, da Gutteres za nedavni izbruh napetosti na Korejskem polotoku krivi Severno Korejo, ne pa ZDA.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.