"Nastaja zaskrbljujoča nova oboroževalna tekma. Število jedrskega orožja bi se lahko prvič po desetletjih povečalo. Vsaka uporaba jedrskega orožja, kadar koli, kjer koli in v katerem koli kontekstu, bi sprožila humanitarno katastrofo epskih razsežnosti," je dejal Antonio Guterres in tekmovanje v jedrskem oboroževanju označil za norost.
Opozoril je, da jedrske sile svoje arzenale izdelujejo hitreje in natančneje, prav tako pa jih je težje odkriti. Tudi struktura za zaustavitev širjenja jedrskega orožja in pospeševanja razoroževanja se je po njegovem mnenju poslabšala.

Da bi se vrnili na pot zmanjševanja jedrskega arzenala, je pozval države, naj se zavežejo, da v nobenem primeru ne bodo uporabile svojega jedrskega orožja.
Mednarodni inštitut za mirovne raziskave (Sipri) je junija poročal, da se je skupno število jedrskih bojnih glav devetih svetovnih jedrskih sil – Velike Britanije, Kitajske, Francije, Indije, Izraela, Severne Koreje, Pakistana, Rusije in ZDA – od začetka leta 2022 do začetka letošnjega leta nekoliko zmanjšalo. Povečalo pa se je število delujočega jedrskega orožja.
Veleposlanik Severne Koreje pri ZN Kim Song je medtem v Generalni skupščini opozoril, da Korejskemu polotoku grozi jedrska vojna. Kot glavnega krivca za zaostrovanje razmer v regiji pa je navedel ZDA.
"ZDA zdaj prehajajo v praktično fazo uresničevanja svoje zlovešče namere, da izzovejo jedrsko vojno, saj prvič po desetletjih redno pošiljajo strateške jedrske podmornice in strateške jedrske bombnike z jedrskim orožjem na Korejski polotok," je še dodal.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.