Združeni narodi so sporočili, da je bil v torkovem obstreljevanju poškodovan rezervni daljnovod jedrske elektrarne Zaporožje. Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) je sicer dejala, da to za zdaj ne vpliva na delovanje elektrarne, saj je vse od torka odklopljena od električnega omrežja, vendar pa je opozorila tudi na morebitna tveganja, do katerih bi lahko prišlo, če zunanje napajanje ne bo ponovno vzpostavljeno, poroča Reuters.
Elektrarna se je zdaj zanašala na svoj edini delujoči reaktor za napajanje hladilnih in drugih varnostnih funkcij. Po potrebi so imeli na voljo tudi zasilne dizelske generatorje, vendar pa je agencija ZN zaskrbljena zaradi tveganja, da bi ti odpovedali.
Elektrarna Zaporožje je sicer že ostala brez vseh štirih rednih daljnovodov, je v sredo sporočila jedrska služba ZN. Od treh rezervnih vodov je eden zdaj zaradi granatiranja poškodovan, druga dva pa sta odklopljena, je višje ukrajinsko operativno osebje obvestilo strokovnjake IAEA, ki so v elektrarni prisotni od prejšnjega tedna.
Najvišji ukrajinski uradniki so zdaj, po poročanju nekaterih medijev, svoje državljane zaradi ponovnega obstreljevanja pozvali k evakuaciji območja. Podpredsednica vlade Irina Vereščuk je Ukrajince, ki so še vedno na območju Zaporožja, pozvala k čimprejšnji evakuaciji in dejala, da je Rusija na pozive po humanitarnem koridorju sprejela s "ciničnim molkom".
"Apeliram na prebivalce okrožij, ki mejijo na Zaporožje in ki začasno niso pod nadzorom ukrajinske vlade: evakuirajte se! Poiščite način, da pridete do nadzorovanega ozemlja," je sporočila prek Telegrama. Ob tem je Rusijo še obtožila, da drži osebje elektrarne in več 10 tisoč okoliških državljanov za talce.
Župan Enerhodarja je na Telegramu zapisal, da je njegovo mesto znova izgubilo elektriko, Rusijo pa je obtožil, da obstreljuje jedrsko elektrarno. "Intervali med napadi postajajo čedalje krajši. To je že drugič v dnevu, da je po vsem mestu izpadla elektrika," je dejal v objavi in opozoril, da ni mogoče ugotoviti, kdaj bi lahko ekipe znova vzpostavile električno povezavo.
'Igramo se z ognjem'
IAEA je medtem v poročilu pozvala k vzpostavitvi demilitariziranega območja na območju nuklearke, kar so v Kijevu pozdravili, medtem ko so v Moskvi precej zadržani. Rusija je od IAEA zahtevala "pojasnila" glede njenega poročila o ukrajinski jedrski elektrarni Zaporožje.
"Pridobiti moramo dodatna pojasnila, saj poročilo vsebuje vrsto odprtih vprašanj. Ne bom jih našteval, a generalnega direktorja IAEA smo zaprosili za pojasnila," je za rusko tiskovno agencijo Interfax povedal ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Tiskovna predstavnica Lavrova Marija Zaharova pa je danes v izjavi za tiskovno agencijo RIA Novosti Zahod obtožila, da izvaja pritisk na IAEA.
Rusija je sicer izrazila obžalovanje, da poročilo ni obtožilo ukrajinskih sil za obstreljevanje območja elektrarne. "Obžalujemo, da v vašem poročilu ni neposredno naveden vir obstreljevanja," je dejal ruski veleposlanik Vasilij Nebenzija. Predstavniki zahodnih sil so te pripombe zavrnili in dejali, da temeljno težavo predstavlja ruska invazija in okupacija elektrarne.
"Igramo se z ognjem in lahko se zgodi nekaj zelo, zelo katastrofalnega," je Varnostni svet ZN opozoril Rafael Grossi, vodja IAEA, le nekaj dni po tem, ko je vodil inšpekcijski obisk jedrske elektrarne Zaporožje. Po obisku so objavili težko pričakovano poročilo, v katerem so pozvali k vzpostavitvi varnostnega območja okoli elektrarne in boljšim delovnim pogojem za osebje. Grossi je prejšnji teden vodil misijo v Zaporožje, dve osebji IAEA pa sta še vedno tam in spremljata razmere, poroča Deutsche Welle.
Na zasedanju Varnostnega sveta je tudi generalni sekretar ZN Antonio Gutteres zahteval, da se ruske in ukrajinske sile dogovorijo o demilitariziranemu območju. Po njegovih besedah bi to vključevalo "zavezo ruskih sil, da bodo umaknile vso vojaško osebje in opremo s tega območja, ter zavezo ukrajinskih sil, da se vanj ne bodo premaknile".
"Trenutne razmere so nevzdržne. Najboljši ukrep za zagotovitev varnosti objekta in okoliških prebivalcev je, da se oboroženi spopadi na območju elektrarne takoj končajo," je dodal Gutteres.
V poročilu IAEA piše, da je nujno treba prenehati z obstreljevanjem objekta, saj to predstavlja izjemno veliko tveganje za jedrsko katastrofo.Poleg vzpostavitve varnostnega območja je treba odstraniti ruska oklepna vozila, ki jih je mogoče opaziti v tovarni.
Med obiskom je IAEA sporočila, da je opazila številne primere škode. Poškodovana infrastruktura je vključevala rezervoar za olje za turbine, strehe več stavb, vključno s tisto, v kateri je vozilo za transport rabljenega goriva. Poleg tega je poškodovana tudi stavba, v kateri so sveže jedrsko gorivo in skladišče trdnih radioaktivnih odpadkov in sistem za spremljanje sevanja zabojnikov.
Grossi je pohvalil osebje, ki dela v elektrarni in opozoril, da je treba izboljšati njihove delovne in življenjske pogoje, da bi se izognili nevarnosti jedrske katastrofe. "Osebje vseh ukrajinskih jedrskih objektov je še naprej kazalo vzdržljivost in odpornost pri ohranjanju varnega in zanesljivega delovanja območij sredi konflikta in IAEA jih pozdravlja," so zapisali.
V poročilu dodajajo, da so bili delavci izpostavljeni velikemu stresu, zlasti zaradi omejenega števila razpoložljivega osebja. "To ni trajnostno in bi lahko povzročilo človeško napako s posledicami za jedrsko varnost."
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je pozdravil poročilo IAEA, še posebej tisti del, ki omenja prisotnost ruske vojaške opreme v jedrski elektrarni Zaporožje. "Poročilo ugotavlja prisotnost ruske vojaške opreme na ozemlju jedrske elektrarne, pritisk na naše tamkajšnje zaposlene in jasno omenja rusko vojaško okupacijo. To je dobro," je dejal Zelenski v svojem dnevnem nagovoru. Strinja se tudi z vzpostavitvijo varnostnega območja.
Kijev in Moskva sta se že večkrat obtožila obstreljevanja elektrarne. Tovarna v Zaporožju je skupaj z večino preostale regije od marca pod rusko okupacijo, vendar jo vodi ukrajinsko osebje.
Sodeč po ameriških obveščevalnih podatkih, Rusija medtem kupuje na milijone topniških granat in raket od Severne Koreje, kar je znak, da so globalne sankcije močno omejile dobavne verige in prisilile Moskvo, da se za vojaške dobave obrne na Pjongjang.
"Nakup orožja iz Pjongjanga nakazuje, da ruska vojska še naprej trpi zaradi resnega pomanjkanja oskrbe v Ukrajini, deloma zaradi nadzora izvoza in sankcij," je dejal uradnik, ki je želel ostati anonimen. Novico je predal New York Timesu, ki jo je tudi prvi objavil.
Po navedbah Pentagona je Rusija prejšnji teden začela prejemati prve pošiljke iranskih brezpilotnih letal serije Mohajer-6 in Shahed, ki se lahko uporabljajo za izvajanje napadov. Toda ti sistemi naj bi v svojem kratkem življenjskem roku doživeli še številne napake.
Ukrajinsko obrambno ministrstvo se je na nakup posmehljivo odzvalo na družbenih medijih z besedami, da je "sovjetsko orožje izčrpalo svoj potencial".
Režim Kim Jong-una je za rusko-ukrajinski konflikt okrivil ZDA in Zahod obtožil izvajanja hegemonistične politike. Prejšnji mesec je Severna Koreja priznala neodvisnost dveh ruskih držav v vzhodni Ukrajini – Ljudske republike Doneck in Lugansk – in obljubila, da bo poglobila svoje tovariško prijateljstvo z Moskvo.
Ruski predsednik Vladimir Putin je po poročanju državnih medijev v Pjongjangu dejal, da bosta državi razširili svoje "celovite in konstruktivne dvostranske odnose".
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.