Kilometrski zastoji in dolgo čakanje na meji bodo postali zgodovina, ko Hrvaška vstopi v schengensko območje. "Jaz podpiram vstop Hrvaške v schengen, čim prej je to mogoče. Nikoli nisem rekla nič drugega od tega," je v sredo dejala kandidatka za zunanjo ministrico in predsednica SD Tanja Fajon.
Danes schengen ne deluje in je ogrožen, pravi Fajonova, zato je treba postaviti jasna in transparentna pravila. "Šele takrat bo širitev, realno gledano, na tri nove države, ki so pripravljene, mogoča. In implementacija arbitražnega sporazuma poteka vzporedno."
"Naš vstop v schengen nima nobene zveze z odprtim mejnim vprašanjem med državama," odgovarja hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman.
Še manj pa s kontaminiranim arbitražnim postopkom, ki ga Hrvaška ne priznava, je dejal Grlić Radman. V Zagrebu čaka na oblikovanje nove slovenske vlade, nato pa se bo kmalu sestal s Fajonovo.
"Ne smemo pozabiti na dejstvo, da so Slovenci med prvimi turisti, ki prihajajo, številni imajo nepremičnine in plovila na Hrvaškem. Vstop Hrvaške v schengensko območje bo tako koristil predvsem slovenskim državljanom," meni Grlić Radman.
Da Slovenija hrvaškega vstopa v schengen ne bo pogojevala z arbitražo, je Fajonova v telefonskem pogovoru zagotovila liderju hrvaške opozicije, šefu socialdemokratske stranke Peđi Grbinu.
Hrvaška bi morala v schengen do konca junija, vsaka blokada pa bi bila sramotna, je prepričana predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. Toda njene napovedi v praksi niso uresničljive. Povsem realno lahko računamo, da bo letošnja dopustniška gneča zadnja, meja med Slovenijo in Hrvaško pa bi lahko padla v začetku prihodnjega leta.
KOMENTARJI (198)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.