V skupnem odloku grškega ministrstva za zunanje zadeve in ministrstva za migracije je navedeno, da se ocena Turčije kot varne države nanaša na prosilce za azil iz Sirije, Afganistana, Pakistana, Bangladeša in Somalije. Ministrstvi menita, da Turčija izpolnjuje vsa merila za preučitev prošenj za azil teh državljanov, saj tam "niso v nobeni nevarnosti zaradi svoje rase, vere, državljanstva, političnih prepričanj ali članstva v določeni družbeni skupini in lahko tako za azil zaprosijo v Turčiji namesto v Grčiji".
To bi teoretično lahko zmanjšalo migracijske tokove v Grčijo, saj bi ji omogočilo, da prosilce za azil iz teh držav vrne v Turčijo, ki ima sicer ogromno migrantov in beguncev, poroča AP News. Kljub pritiskom Evropske unije in Aten pa Ankara ni pokazala velike želje po sprejemanju migrantov, ki so Grčijo dosegli z njenega ozemlja, kljub sporazumu med Turčijo in Evropsko unijo iz leta 2016, ki naj bi zaustavil nezakonito migracijo v Unijo.
Grški uradniki so dejali, da so Turčijo v letošnjem letu prosili, da sprejme 1453 ljudi, a da so bile njihove prošnje neuslišane. Kljub temu je minister za migracije Notis Mitarachi današnjo odločitev Grčije označil kot "pomemben korak pri spopadanju z ilegalnimi migracijskimi tokovi", ki bi po njegovih besedah Turčijo prisilil, da prepreči nezakonite migracije in mreže tihotapcev.
Mitarachi je dodal, da je odločitev "v celoti skladna z mednarodnim pravom" in da krepi grško pravno moč pri zavrnitvi prošenj za azil državljanov iz Sirije, Afganistana, Pakistana, Bangladeša in Somalije, "ki objektivno nimajo razloga, da Turčije ne bi šteli za varno državo".
Grčija in Turčija sta zgodovinski regionalni tekmici, vojaške napetosti pa so se lani nevarno povečale zaradi morskih meja. Atene Ankari očitajo, da je migracije uporabljala kot orožje. Več skupin za človekove pravice pa je Grčijo obtožilo, da je nekatere migrante nezakonito deportirala v Turčijo, ne da bi jim dovolila, da zaprosijo za azil. Atene so sicer obtožbe zanikale.
Čeprav je leta 2015 prek Turčije v Grčijo vstopilo rekordnih milijon migrantov, ki so večinoma želeli vstopiti v bogatejše države Evropske unije, se je tok od takrat močno zmanjšal. Letos je iz Turčije v Grčijo prispelo nekaj več kot 3000 ljudi, večinoma prek morja in v slabih plovilih. Po podatkih agencije za begunce Združenih narodov je bilo med njimi 47 odstotkov Afganistancev, 15 odstotkov Sircev in devet odstotkov Somalcev.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.