Putin je odločitev za "preizkus enega najnovejših ruskih raketnih sistemov srednjega dosega" pojasnil iz svoje pisarne v Moskvi, nagovor pa so prenašali na državni televiziji.
Kot je pojasnil v govoru, je regionalni konflikt v Ukrajini, kot ga je poimenoval, po napadih na rusko regijo Brjansk in Kursk z ameriškimi in britanskimi raketami dolgega dosega dobil elemente globalne narave, na kar je ruska stran morala odgovoriti.
Kmalu po objavi govora so se pojavila ugibanja o pristnosti nastanka videoposnetka. Pozorno spremljanje Putinove gestikulacije namreč razkriva, da svojih dlani, ki jih je imel sklenjene na mizi, med govorom ni premaknil. Statičen položaj rok je razviden predvsem, ko je posnetek pohitren. Del omenjenega govora si lahko ogledate v spodnjem posnetku, ki je predvajan s štirikratno hitrostjo.
Po spletu je zaokrožilo več namigovanj, med njimi tudi teorija, da je Kremelj posnetek poustvaril s pomočjo umetne inteligence. Nekdanji namestnik ukrajinskega notranjega ministra Anton Heraščenko je na omrežju X izpostavil tudi, da govor Putina ni usklajen s premikanjem ustnic, drug uporabnik je opozoril tudi na nenavadno gibanje kravate med govorom.
Ni sicer prvič, da so se pojavila ugibanja o pristnosti Putinovih posnetkov. Lani marca, ko je Putin obiskal Mariupol, so števili trdili, da se je v javnosti pojavil njegov dvojnik. Kremelj je namigovanja takrat zavrnil.
O tem, da bi Putina na katerem koli uradnem nastopu v javnosti nadomeščal dvojnik, sicer ni nobenih uradnih dokazov.