Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je opozoril, da Evropa ne more nadomestiti ZDA pri podpori Ukrajini, če bi politični spor v ameriškem kongresu postavil pod vprašaj nadaljnjo pomoč Washingtona Kijevu. "Ukrajina potrebuje podporo EU, za katero je gotovo, da jo ima in jo bo še povečala," je dejal. A hkrati Ukrajina potrebuje tudi podporo ZDA, je zatrdil ob prihodu na današnje srečanje Evropske politične skupnosti (EPS) v Granadi.
Na novinarsko vprašanje, ali lahko Evropa zapolni vrzel v primeru, da bi ZDA umaknile podporo Ukrajini, pa je Borrell odgovoril, da "Evropa zagotovo ne more nadomestiti ZDA".
Spomnimo. Ameriški kongres je v soboto sprejel začasni proračun oz. zakon o začasnem podaljšanju financiranja agencij zvezne vlade, ki pa ne vključuje nadaljnje pomoči Ukrajini v višini šestih milijard dolarjev. Borrell je priznal, da poteza kongresa "ni bila pričakovana in zagotovo ne dobra novica". Ob tem je izrazil upanje, da to ne bo končno stališče ZDA in da bodo v Washingtonu našli rešitev glede tega vprašanja.
Tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ob prihodu na srečanje EPS priznal, da ga skrbi, da bi lahko politični spor v Washingtonu pred volitvami naslednje leto spodkopal podporo ZDA njegovi državi. Priznal je, da se ZDA soočajo s "težkim volilnim obdobjem" in da je slišati "različne glasove", nekateri "so zelo čudni". Zelenski je sicer mnenja, da ima Ukrajina stoodstotno podporo ameriškega predsednika Joeja Bidna in tudi podporo obeh strank v kongresu.
Zelenski je hkrati pozval k evropski enotnosti proti ruski agresiji. "Največji izziv za nas je ohraniti enotnost v Evropi, ne samo v EU," je povedal. Rusija skuša po njegovem prepričanju spodkopati enotnost z dezinformacijami in lažnimi novicami. Zelenski je ob tem tudi poudaril pomen obrambnega "ščita" za zimo pred ruskimi napadi z raketami in droni.
O nadaljnji pomoči je ob robu zasedanja govoril s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom, francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom, italijansko premierko Giorgio Meloni, pa tudi gostiteljem, španskim premierjem Pedrom Sanchezom. Ta je dejal, da "vsi Evropejci podpirajo Volodimirja Zelenskega in njegovo državo".

Enotne ukrepe bo po besedah predsednika vlade Roberta Goloba še naprej podpirala tudi Slovenija, medtem ko se pri nekaterih članicah že kaže "soliranje" oziroma zagovarjanje lastnih interesov.
Glede morebitnega vpliva dogajanja v ZDA na podporo EU pa je povedal, da bo to morda pripomoglo k temu, da se bo pogovorom za mir dalo več priložnosti. "Slovenija že od začetka podpira mirovno formulo Zelenskega in tudi kot članica Varnostnega sveta Združenih narodov bomo zagovarjali, da je treba dati miru priložnost, kadar se le da, vedno in pred orožjem," je povedal.
Nadaljnjo podporo Ukrajini je izrazila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "Danes je tukaj močno sporočilo (ruskemu predsedniku Vladimirju) Putinu, da ne dopuščamo uporabe sile proti suvereni državi".
Tudi o Kosovu in Gorskem Karabahu
Pogovore na današnjem tretjem zasedanju Evropske politične skupnosti (EPS) v Granadi so zaznamovale tudi napetosti na Kosovu in v Gorskem Karabahu. EU je ob tem zagotovila nadaljnjo podporo Ukrajini v njenem boju z rusko agresijo, pa tudi pomoč Armeniji po prihodu množice beguncev iz Azerbajdžana.
Voditelji okoli 50 evropskih držav, ki so na uradnem delu zasedanja govorili o energetiki, zelenem prehodu, digitalizaciji, multilateralizmu, varnosti in geopolitičnih vprašanjih, bodo tretji vrh Evropske politične skupnosti zaključili z večerjo v osrednji znamenitosti Granade, trdnjavi Alhambra. Prihodnjič se bodo sestali v Združenem kraljestvu.
Že v petek pa bo na jugu Španije potekalo neformalno zasedanje voditeljev članic unije, v ospredju katerega bodo priprave EU na širitev, pa tudi migracije in Ukrajina.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.