Na tisoče ljudi v središču Kišinjeva je mahalo z zastavami EU in vzklikalo proevropske slogane. "Prišli smo povedat glasno, odločno in ponosno, da so Moldavci Evropejci," je na shodu sporočila predsednica Moldavije Maia Sandu.
"Ne želimo več biti na obrobju Evrope," je dejala in napovedala, da se njena država želi EU pridružiti do leta 2030. To je po njenih besedah priložnost za Moldavce, da živijo v miru in blagostanju. Izpolnitev pogojev za pridružitev Evropski uniji pa je, kot je dejala, težka, a hkrati edina pot.
Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola, ki se je udeležila shoda, je zbranim zagotovila, da EU podpira prizadevanja Moldavije za pridružitev in potrdila, da moldavska vlada napreduje pri izvajanju reform. "Tu gre za obe strani. V Evropo boste prinesli del Moldavije in s tem naredili Evropo močnejšo," je dejala.
Sandu je že pred dnevi v intervjuju za francosko tiskovno agencijo AFP dejala, da si želi Moldavija čimprejšnjega članstva v EU tudi kot zaščito pred morebitnimi grožnjami s strani Rusije. Že februarja je obtožila Moskvo, da je poskusila zanetiti državni udar in s pomočjo proruske opozicije prevzeti oblast v državi.
Medtem je vodja opozicijske stranke Shor, proruski poslovnež v izgnanstvu Ilan Shor, svojim privržencem na rivalskih protestih v različnih mestih prek video povezave dejal, da se bo zavzemal za referendum o moldavski zunanji politiki, poroča Deutche Welle. Pregnanega poslovneža so pretekli mesec v odsotnosti obsodili na 15 let zapora. Kazen je dobil zaradi svoje vpletenosti v krajo milijarde dolarjev (0,9 milijarde evrov) iz moldavskih bank leta 2014.
Moldavija, nekdanja sovjetska država, ki meji na Ukrajino, je ena najrevnejših držav v Evropi. Majhna država s približno 2,6 milijona prebivalci je junija 2022 dobila status kandidatke za Evropsko unijo. Že čez nekaj dni bo sicer Moldavija gostila vrh Evropske politične skupnosti, ki združuje 27 držav članic EU in 17 njenih sosed.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.