Senatne volitve v ameriški Georgii so bile napete vse do konca. Izid med republikancema Kelly Loeffler in Davidom Perduem ter demokratoma Raphaelom Warnockom in Jonom Ossoffom je bil izredno tesen, a ameriški mediji so napovedali zmagovalca – na koncu sta slavila oba demokrata, Warnock in Ossoff. Slednji je sicer že nekaj ur pred tem sam razglasil zmago. Po 98 odstotkih preštetih glasovnic naj bi prejel 50,2 odstotka glasov, njegov tekmec, republikanec Perdue, pa 49,8 odstotka.
"Georgia, najlepša hvala za zaupanje, ki ste mi ga izkazali. Počaščen sem ob vaši podpori, zaupanju in veselim se, da vam bom služil," je dejal 33-letni Ossoff v govoru, ki ga je prenašala televizija.
"Nocoj vam obljubljam to: v senat grem, da bi delal za vso Georgio," je sporočil podpornikom v prenosu v živo.
Na volitvah 3. novembra je Perdue dobil nekaj več glasov od Ossoffa, Warnock pa nekaj več glasov od Loefflerjeve.
Prav te volitve so sicer odločale, ali bo senat v rokah republikancev ali demokratov. Ker je demokratom uspelo osvojiti oba senatna sedeža, bodo s tem izenačili število sedežev z republikanci. Odločilni 51. glas za glasovalno večino pa bo imela novoizvoljena podpredsednica Kamala Harris.
Drugi krog volitev v tej nekdaj republikanski trdnjavi, ki se je na novembrskih predsedniških volitvah prvič po treh desetletjih obarvala v demokratsko modro, je bil potreben, saj 3. novembra lani nihče od kandidatov ni dobil več kot 50 odstotkov glasov podpore. Prav tako kot novembrske predsedniške volitve tudi te zaznamuje visoka volilna udeležba – kar tri milijone glasov je bilo oddanih že predčasno. Na volilni dan pa je bilo po poročanju CNN oddanih 1.244.374 glasov.
Novoizvoljeni predsednik ZDA, demokrat Joe Biden, je vse verjetnejši demokratski prevzem večine v senatu danes pozdravil. "Čas je, da obrnemo stran. Američani zahtevajo ukrepanje in enotnost. Bolj kot kadarkoli sem optimističen, da lahko dosežemo oboje," je v sporočilu, v katerem je čestital obema demokratskima kandidatoma v Georgii, izpostavil Biden.
Georgii pa je ob tem na svojevrsten način čestital tudi nekdanji ameriški predsednik Barack Obama, ki je na Twitterju zapisal, da se je njegov (pokojni) prijatelj John Lewis danes zjutraj zagotovo nasmehnil svoji ljubljeni Georgii, ko so ljudje po vsej državi naprej prenesli štafetno palico, ki so jim jo predali on in toliko drugih. V daljšem zapisu je nato čestital Warnocku. "Demokrati v Georgii in drugod po državi bi se danes morali počutiti dobro," je dodal v izjavi.
Pomena volitev so se zavedali v celotnih ZDA in za kampanjo drugega kroga senatnih volitev je na koncu šlo več kot 800 milijonov dolarjev (več kot 651 milijonov evrov), kar je največ doslej za takšne volitve.
Republikanci so svarili, da bodo demokrati v primeru osvojitve senatne večine ZDA spremenili v propadlo socialistično Venezuelo, demokrati pa so opozarjali, da bo Biden v primeru ohranitve republikanske večine vsaj dve leti popolnoma ohromljen pri vodenju svoje politike.
Tudi ob tesni demokratski večini bo kaj pretirano 'levega' težko izpeljati, vendar bo Biden lahko vsaj v relativnem miru nameščal zvezne sodnike, veleposlanike in člane svoje vlade. Če na položaju vodje senatne večine ostane Mitch McConnell, pa se Bidnu obeta senatna blokada na vsakem koraku.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.