"Transport ruske nafte preko avstrijskega ozemlja se nadaljuje," je v izjavi sporočil Gazprom. Dodal je, da so z italijanskimi kupci našli rešitev za težave, ki so nastale po regulatornih spremembah v Avstriji.
Italijanski energetski velikan Eni je v izjavi, ki jo je objavil na spletni strani, potrdil nadaljevanje dobav. "Eni obvešča, da se danes nadaljuje pretok plina, ki ga Gazprom dobavlja preko Avstrije. Ponovno vzpostavitev dobav je omogočil dogovor Enija in vpletenih strank glede omejitev, ki izhajajo iz nove zakonodaje, ki so jo sprejele avstrijske regulatorne oblasti," je navedel.
Večina ruskega plina v Italijo pride preko Ukrajine in Avstrije do Trevisa na severu države. V soboto je Gazprom dobavo po tej poti ustavil, kot razlog pa navedel težave pri transportu čez Avstrijo. Te naj bi nastale zaradi avstrijskega operaterja in naj bi bile posledice regulatornih sprememb, ki jih je Avstrija uvedla konec septembra.
Avstrijski regulator E-Control je poudaril, da so bila nova pravila, ki so v veljavo stopila v soboto, poznana vsem tržnim igralcem več mesecev. Od vseh deležnikov hkrati pričakuje spoštovanje pravil in sprejetje ustreznih ukrepov, da bodo vsi izpolnili svoje obveznosti.
Pred začetkom ruske vojne v Ukrajini je Italija 95 odstotkov plina uvozila, od tega je okoli 45 odstotkov uvoza prišlo iz Rusije.
Francija napolnila skladišča plina
Francija je po Belgiji in Portugalski tretja država, ki je povsem zapolnila svoja skladišča plina. Vladni rok za to je bil sicer november, a je bil cilj izpolnjen predčasno. V celotni EU so skladišča plina trenutno zapolnjena 89-odstotno.
"Kampanja polnjenja skladišč plina za zimo 2022-23 je končana, skladišča so več kot 99-odstotno zapolnjena," je v izjavi sporočila francoska komisija za energetsko regulacijo CRE. Francija ima v skladiščih 130 teravatnih ur plina, s čimer lahko pokrije okoli dve tretjini zimske porabe malih in srednjih podjetij ter gospodinjstev, je dodala komisija.
Ob tem je organ pozval k "ogromnemu skupnemu naporu za zmanjšanje porabe energije", saj bi, zlasti ob mrzlem vremenu to zimo, energenta še vedno lahko primanjkovalo. K varčevanju morajo pristopiti podjetja, vlada, lokalne oblasti in gospodinjstva.
Rusija je dobavo plina Franciji, ki je odločna podpornica sankcij in vojaške pomoči Ukrajini po ruskem napadu na to državo, prekinila 1. septembra. V četrtek naj bi Pariz predstavil "načrt energetske treznosti", s katerim naj bi v prihodnjih dveh letih zmanjšali porabo energije za 10 odstotkov.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.