Viri, ki zaradi občutljivosti tematike niso želeli biti imenovani, so za tiskovni agenciji Bloomberg in Reuters povedali, da bo plin znova stekel, kot je bilo napovedano, a v količini, manjši od zmogljivosti plinovoda. "Gazprom se bo vrnil na dobavo, kot je bila pred 11. julijem," je Reuters citiral enega od virov.
Ruski energetski velikan je sredi junija dobavo prek tega plinovoda zmanjšal z okoli 167 milijonov kubičnih metrov plina dnevno za 40 odstotkov, na okoli 100 milijonov kubičnih metrov, nato pa 11. julija plinovod v celoti zaprl.
Takrat je napovedal, da bodo vzdrževalna dela trajala do 21. julija. A je minuli teden opozoril, da ne more zagotoviti, da bo na omenjeni datum res lahko ponovno zagnal plinovod, saj da nima zagotovil, da bo plinska turbina, ki je nujna za delovanje ključne kompresijske postaje Portovaja, prispela s servisa v Kanadi.
Nemški Siemens, v katerega obratu v Kanadi so opravili vzdrževanje turbine, je sprva sporočil, da turbine zaradi sankcij proti Rusiji ne sme prepeljati nazaj v Rusijo. Nato je Kanada sporočila, da dovoljuje prevoz turbine v Nemčijo.
Gazprom je minuli petek od Siemensa zahteval izpolnitev obveznosti in vrnitev turbine za kompresijsko postajo Portovaja, ruska tiskovna agencija Tass pa je v ponedeljek poročala, da naj bi bila turbina že na poti v Nemčijo in da naj bi v Rusijo prispela 24. julija.
Dobava ruskega plina se je v preteklih mesecih že tako zmanjšala na večini pomembnejših poti, ki vodijo v Evropo. V Evropski komisiji so danes dejali, da se pripravljajo na vse scenarije glede dobave ruskega plina prek Severnega toka 1, tudi na možnost, da dobava po napovedanem koncu vzdrževalnih del ne bo ponovno stekla.
Gazprom evropskim kupcem: Ne moremo vam zagotoviti dobave plina
14. julija je ruski monopolist sporočilo glede izrednih razmer poslal svojim evropskim kupcem. V njem jim je sporočil, da je za dobave plina vse od 14. junija razglasil izredne razmere oz. klavzulo o višji sili. Ta je sicer običajen del poslovnih pogodb in določa okoliščine, ki stranki omogočajo odstop od njenih pogodbenih obveznosti.
Med enimi največjih uvoznikov ruskega plina, ki so prejeli omenjeno sporočilo, je bilo tudi nemško podjetje Uniper. Kot poroča Guardian, vir pri podjetju sicer sporočila ni želel posredovati, je pa potrdil, da se je omenjena "višja sila" nanašala na dobavo plina po plinovodu Severni tok 1, ki je glavna dobavna pot za Nemčijo in tudi številne druge države.
KOMENTARJI (766)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.