Nasilje na območju Gaze tudi danes ne pojenja. Izraelska brezpilotna letala so zadela še dve skladišči orožja gibanja Hamas, nadaljuje se tudi palestinsko raketiranje izraelskih mest. Tarča Hamasa, ki iz Gaze obstreljuje izraelsko ozemlje, je bil tako znova Tel Aviv, kjer so se ljudje zatekli v bombna zaklonišča. Napadeni sta bili tudi južni mesti Ašdod in Beršeba.
S kar 40 ubitimi je današnja nedelja najbolj krvav dan v Gazi od začetka spopadov pred skoraj tednom dni. V New Yorku se je medtem začelo zasedanje Varnostnega sveta Združenih narodov (ZN). Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa je v sobotnem televizijskem nagovoru dejal, da se bodo napadi nadaljevali, dokler bo potrebno, ter trdil, da delajo vse, da bi se izognili civilnim žrtvam.
V letalskem napadu na središče Gaze ubitih tudi osem otrok
V letalskih napadih na središče mesta Gaza so bile porušene vsaj tri stanovanjske stavbe, umrlo pa je najmanj 40 ljudi, med njimi je po podatkih zdravstvenega ministrstva več žensk in osem otrok. Še 50 oseb je bilo ranjenih, reševalci se še prebijajo skozi ruševine. Gre za najsmrtonosnejši napad od začetka izbruha nasilja v ponedeljek.
Izrael napadel tudi dom vodje Hamasa
Že pred tem je izraelska vojska uničila tudi dom vodje političnega krila palestinskega gibanja Hamas na jugu Gaze. Jahja Sinvar se sicer po njihovih podatkih skupaj s celotnim vodilnim krogom gibanja, ki nadzoruje območje Gaze, skriva, navaja AP. Izraelska vojska je napadla tudi hišo njegovega brata. Pred tem pa so v Tel Avivu sporočili, da so streljali tudi na hišo Halila al Haja, ki je namestnik vodje Hamasovega političnega urada. Tarče napadov so bili tudi drugi visoki predstavniki tega palestinskega gibanja, ki vlada na območju Gaze.
Od ponedeljkovega izbruha nasilja naj bi bilo ubitih 20 pripadnikov Hamasa, priznavajo v gibanju, medtem ko Izrael trdi, da je ta številka veliko višja.
Izrael je davi napovedal, da nadaljuje z valom napadov na Gazo in da je v minulih 24 urah zadel več kot 90 ciljev.
Proti Izraelu doslej poletelo okoli 3000 raket, večino jih je prestregla protiraketna obramba
Obenem je izraelska vojska danes sporočila, da je bilo s palestinske strani iz Gaze na območje Izraela od ponedeljka izstreljenih že okoli 3000 raket, kar je največ kadarkoli doslej. Od tega je bilo 450 izstrelitev neuspešnih, več kot tisoč raket pa je prestregel izraelski protiraketni sistem.
Izrael pa je na drugi strani doslej izvedel na stotine letalskih napadov na ta ozek pas zemlje, ki je že vrsto let pod blokado. V napadih je bilo porušenih več stolpnic.
Zgolj včeraj je bilo v napadu porušeno poslopje v Gazi, od koder so delovale številne tuje medijske hiše. V stavbi sta imeli med drugim sedež ameriška tiskovna agencija Associated Press (AP) in katarska televizijska mreža Al Jazeera. Kot razlog so navedli, da so v stolpnici hranili vojaško opremo. Odmeval pa je tudi (in predvsem) sobotni napad na stolpnico, ki jo je Izrael napadel v sklopu obstreljevanja beguinskega taborišča. Napad je terjal življenja desetih članov iste razširjene družine, večinoma otrok. Edini preživeli je bil petmesečni dojenček Omar Al-Hadidi, ki so ga rešili izpod ruševin. Med umrlimi pa so njegovi štirje sorojenci, mama, teta ter štirje bratranci.
"Intenzivnost tega konflikta je tolikšna, da čemu takemu doslej še nismo bili priča. Zračni napadi na gosto poseljeno Gazo se vrstijo brez prestanka in rakete dosegajo velika mesta v Izraelu," so sporočili iz Mednarodnega odbora Rdečega križa.
Zaradi zaostrenih razmer je danes preko spleta potekalo tudi izredno srečanje 57 članic Organizacije za islamsko sodelovanje (OIC), v torek pa bodo o tem govorili zunanji ministri EU.
Guterres ob začetku VS ZN: Nasilje na Bližnjem vzhodu se mora končati
Zaskrbljenost zaradi vse večjega nasilja in vse več žrtev med civilisti je sicer izrazil tudi generalni sekretar ZN Antonio Guterres. "Ta nesmiseln krog prelivanja krvi, nasilja in uničenja se mora nemudoma ustaviti," je pozval danes ob začetku zasedanja Varnostnega sveta ZN o zaostrenih razmerah na Bližnjem vzhodu, že tretjega v tednu dni. V nasprotnem primeru regiji grozi "neobvladljiva" kriza, je posvaril.
Kot je nadaljeval, je zgrožen ob naraščajočem številu palestinskih civilistov, tudi številnih žensk in otrok, ubitih v letalskih napadih Izraela na območje Gaze. Obenem obžaluje smrti na izraelski strani zaradi raket, izstreljenih iz Gaze, je dodal.
Prav tako skrb vzbujajo spopadi med izraelskimi varnostnimi silami in Palestinci na Zahodnem bregu in v vzhodnem Jeruzalemu, je nadaljeval in med drugim omenil morebiten pregon nekaterih palestinskih družin iz njihovih tamkajšnjih domov, kar je bil eden od sprožilcev sedanjega nasilja, najhujšega v zadnjih sedmih letih.
Opozoril je, da je globoko pretresen tudi zaradi izraelskega napada na stavbo, v kateri so imeli prostore tuji mediji, so sporočili iz New Yorka. Spirala nasilja lahko ima hude in neobvladljive posledice za celotno regijo, je posvaril Guterres, ki kot edino rešitev vidi pot dialoga in pogajanj s ciljem tako imenovane rešitve dveh držav.
Varnostni svet ZN je z današnjim zasedanjem o razmerah na Bližnjem vzhodu začel ob 16. uri po srednjeevropskem času. Za petek napovedano zasedanje so blokirale ZDA, glavni zaveznik Izraela. Današnje zasedanje 15 držav članic VS ZN pa je bilo pričakovano z veliko napetostjo, saj naj bi na njem po napovedih nastopilo več zunanjih ministrov. ZDA so ostale na minulih dveh zasedanjih v veliki meri izolirane, a so kot stalna članica lahko blokirale sprejetje skupnega stališča.
Kitajski zunanji minister obžaloval ameriško blokado skupnega stališča VS ZN o Bližnjem vzhodu
Kitajski zunanji minister Vang Ji je še pred izrednim odprtim zasedanjem VS ZN o položaju na Bližnjem vzhodu izrazil obžalovanje, da ZDA blokirajo izjavo VS ZN o nasilju med Izraelci in Palestinci.
"Na žalost zaradi obstrukcije ene same države, Varnostni svet ne more govoriti z enotnim glasom. ZDA pozivamo naj prevzamejo svojo odgovornost," je dejal in VS ZN pozval k trdnim ukrepom, vključno z izrazom podpore rešitvi dveh držav. Vang je tudi izrazil pripravljenost, da Kitajska gosti mirovne pogovore med Izraelci in Palestinci.
Izraelci in Palestinci v Varnostnem svetu krivdo za nasilje valijo drug na drugega
Predstavnika Izraela in Palestincev sta medtem na izredni javni seji VS ZN za izbruh in nadaljevanje zadnjega nasilja obtožila drugo stran. Izraelski veleposlanik Gilad Erdan je zatrdil, da je nasilje zakuhalo palestinsko gibanje Hamas, palestinski zunanji minister Rijad al Maliki pa je Izrael obtožil vojnih zločinov.
"Nasilje je premišljeno dejanje Hamasa, da dobi politično moč," je dejal Erdan in pojasnil, da gre za notranjepolitične manevre med Palestinci, ker je predsednik Mahmud Abas preložil volitve. Svoj nastop na virtualnem zasedanju VS ZN je začel s prikazom fotografije 16-letne palestinske izraelske državljanke, ki jo je ubila Hamasova raketa.
Hamas, ki obvladuje območje Gaze, trdi, da so raketni napadi na Izrael odgovor na vdor izraelskih varnostnih sil na območje mošeje Al Aksa v Jeruzalemu sredi napetosti zaradi deložacij palestinskih družin iz mesta.
Erdan se je zahvalil ZDA za podporo in pozval ZN naj obsodijo Hamas. "Hamas meri na civiliste, Izrael meri na teroriste," je dejal in zagotovil, da si Izrael zelo prizadeva, da se izogne civilnim žrtvam. Med okrog 200 Palestinci, ki so umrli v izraelskih zračnih napadih je umrlo tudi 55 otrok, na izraelski strani pa je bilo doslej okrog deset žrtev.
Al Maliki je Izrael medtem obtožil izvajanja politike apartheida in vojnih zločinov. Pozval je VS ZN, naj takoj ukrepa za zaustavitev agresije. Izrazil je obžalovanje zaradi žrtev na izraelski strani, vendar VS ZN prosil, naj pri ukrepanju upošteva razmerje moči. "Izrael vedno pravi, da se brani in poziva svet, naj obuje njegove čevlje. Vendar pa Izrael ne nosi čevljev, ampak vojaške škornje," je dejal palestinski zunanji minister.
V nedeljo je izraelske napade na Palestince kot barbarske v Kairu obsodila 57-članska OIC. Islamske države zahtevajo takojšen konec izraelske ofenzive na Gazo, ki bo imela resne posledice za regionalno in svetovno varnost.
V New Yorku se je za razpravo prijavilo veliko držav, vendar pa zaradi stališča ZDA ni pričakovati ukrepanja.
Ameriška veleposlanica Linda Thomas Greenfield ni zahtevala takojšnje prekinitve ognja, dejala pa je, da je predsednik ZDA Joe Biden v stiku z vsemi stranmi, vključno s Katarjem, ki ima tesne odnose s Hamasom in Egiptom, ki meji na Gazo. "ZDA so pripravljene ponuditi podporo, če se bosta strani odločili za prekinitev ognja. Verjamemo, da imajo Izraelci in Palestinci enako pravico do življenja v varnosti," je dejala Američanka.
Namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Veršinin je pozval k nujnemu srečanju Bližnjevzhodne četverice (ZN, EU, Rusija in ZDA) na ministrski ravni skupaj s predstavniki držav iz regije. Poudaril je, da je potrebno takoj ustvariti pogoje za vnovični zagon mirovnega dialoga med Palestinci in Izraelci. "Ta dialog zahteva zavrnitev enostranskih ukrepov, kot je uničevanje palestinskih stanovanj, nadaljevanje aktivnosti naseljevanja, deložacij arabskega prebivalstva ter provokacij in vzpodbujanja k nasilju. Rusija je pripravljena gostiti srečanje med izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem in palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom," je povedal.
Biden izrazil veliko zaskrbljenost zaradi nasilja, pa tudi varnosti novinarjev
Ameriški predsednik Biden je v noči na nedeljo sicer govoril z Netanjahujem, potem ko je Izrael v soboto z z letalskimi raketami napadel in porušil stolpnico v Gazi, v kateri so imeli prostore AP in drugi mediji. V telefonskem pogovoru je izrazil veliko zaskrbljenost zaradi nasilja v Izraelu in Gazi, pa tudi za varnost novinarjev, so sporočili iz Bele hiše.
Obenem je sicer znova izpostavil pravico Izraela do samoobrambe. Kot so navedli v Washingtonu, je Biden izrekel podporo Izraelu do pravice, da se brani pred napadi palestinskega gibanja Hamas "in drugih terorističnih skupin". Po drugi strani pa je obenem izpostavil tudi zaskrbljenost zaradi velikega porasta žrtev na obeh straneh, so še sporočili iz Bele hiše, ter dodali, da je predsednik ZDA "obsodil te nediskriminirane napade na mesta in kraje v Izraelu".
Biden, ki se doslej javno ni oglašal glede porasta nasilja na Bližnjem vzhodu, je poleg tega izrazil tudi podporo ZDA do rešitve bližnjevzhodnega konflikta z vzpostavitvijo dveh držav na pogajanjih. To je izpostavil tudi v telefonskem pogovoru s palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom. ZDA so močno zavezane iskanju rešitve z vzpostavitvijo dveh držav, "kar je najboljša pot do pravične in trajne rešitve izraelsko-palestinskega konflikta". Hkrati je Abasa pozval, naj stori vse, da bi Hamas končal z izstreljevanjem raket v Izrael.
Na obisku v Izraelu se medtem mudi ameriški odposlanec, namestnik pomočnika državnega sekretarja Hady Amr, ki ima napovedane pogovore tako s predstavniki Izraela kot Palestincev.
Netanjahu: Stavba z mediji v Gazi je bila "povsem legitimna tarča"
Izraelski premier Netanjahu pa je danes zavrnil kritike zaradi sobotnega letalskega napada na stolpnico v Gazi, v kateri sta je imelo sedež več medijev. V stavbi je bila po njegovih navedbah "obveščevalna pisarna za palestinsko teroristično organizacijo (Hamas), ki načrtuje in organizira teroristične napade na izraelske civiliste". "Zato je bila povsem legitimna tarča," je Netanjahu dejal za ameriško televizijo CBS.
Poudaril je tudi, da so pred napadom na stavbo opozorili vse, ki so bili v njej, naj se umaknejo. "Streljamo na teroristično organizacijo, ki cilja na naše civiliste in se skriva za svojimi in jih uporablja kot človeški ščit," je dejal izraelski premier.
Nasilje je v začetku tedna izbruhnilo po tednih stopnjevanja napetosti v vzhodnem Jeruzalemu, čemur so sledili izgredi in spopadi v svetem mestu. Ranjenih je bilo na stotine Palestincev, palestinsko gibanje Hamas pa je začelo z obstreljevanjem Izraela, čemur so sledili povračilni napadi.
KOMENTARJI (900)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.