Odvetniška ekipa Bankman-Frieda je na sodišču na Manhattnu dejala, da zdaj že propadla borza FTX še zdaleč ni edino podjetje, ki se je ukvarjalo s kriptovalutami, in je med zlomom trga leta 2022 propadlo. Po njihovem mnenju želi tožilstvo Bankman-Frieda obtožiti v naglici.
"Niso počakali, da bi zadevo obravnavali po običajnih civilnih in regulativnih postopkih, ampak je vlada skočila z obema nogama in skušala zadevo spremeniti v zvezna kazniva dejanja," trdijo odvetniki. Bankman-Fried pa se je že večkrat izrekel za nedolžnega, čeprav je priznal, da je borza s tveganji upravljala neustrezno, poroča Reuters. Njegovi trije tesni sodelavci pa so krivdo priznali in privolili v sodelovanje s tožilstvom.
Odvetniška ekipa je tudi zahtevala izločitev vseh dokumentov v lastni FTX in vztrajala, naj tožilstvo zahteva le tiste informacije, ki pomagajo pri sojenju. "Dolžniki FTX so intenzivno sodelovali z vlado in so vpleteni v preiskavo, analizo in strategijo vladnega primera, da jih je treba šteti za del 'tožilske ekipe'," trdijo odvetniki propadlega kripto kralja.
Tožilci pa dokazujejo, da je Bankman-Fried zavajal vlagatelje in posojilodajalce FTX ter strankam ukradel več milijard dolarjev sredstev, da bi pokril izgube v hedge skladu, ki se je osredotočal na kriptovalute, kupil naj bi tudi več nepremičnin. Konec marca so ga že obtožili podkupovanja kitajskih uradnikov, ki jim je nakazal 40 milijonov dolarjev (36 milijonov evrov) podkupnine. Namenjena naj bi bila odmrznitvi sredstev, povezanih z njegovim poslovanjem s kriptovalutami, je poročal STA.
Tvegano trgoval z denarjem strank
31-letni Bankman-Fried je ob razcvetu bitcoina in ostalega digitalnega premoženja zbral 26 milijard dolarjev (23 milijard evrov) premoženja in postal vpliven poslovnež, preden je njegova kripto borza FTX novembra lani razglasila stečaj. Bankman-Fried je tedaj odstopil s položaja, še pred tem pa je dejal, da se podjetje sooča z izpadom v višini osem milijard dolarjev (sedem milijard evrov) in da bi potrebovalo štiri milijarde dolarjev (3,6 milijarde evrov), da bi ostalo plačilno sposobno. Ko so vlagatelji zaznali, da je nekaj narobe, so zahtevali naložbe nazaj, denarja ni bilo, sledil je propad.
Komisija za vrednostne papirje in borzo (SEC) trdi tudi, da je maja 2019 Bankman-Fried od vlagateljev zbral 1,8 milijarde dolarjev (1,6 milijarde evrov), ki jih je potem usmeril v posebno podjetje Alameda Research, namenjeno tveganim naložbam v hedge sklade kriptovalut. Strankam seveda ni razkril, da je tvegal z njihovim denarjem.
Bankman-Frieda so prijeli decembra lani na Bahamih in ga izročili ZDA, po plačilu varščine v višini 250 milijonov dolarjev (227 milijonov evrov) živi v hiši svojih staršev v Kaliforniji.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.