Leva Nova ljudska fronta (NFL) naj bi imela glede na projekcije štirih francoskih institutov med 172 in 215 poslancev v narodni skupščini, na drugem mestu je Macronovo sredinsko zavezništvo z med 150 in 180 sedeži. Skrajno desni RN, ki so mu ankete pred volitvami napovedovale zmago, pa je šele tretji in naj bi imel med 115 in 155 poslancev.
Za absolutno večino v 577-članskem parlamentu je sicer potrebnih 289 sedežev.
Iz prvega kroga volitev je RN izšel kot jasen zmagovalec z več kot 30 odstotki osvojenih glasov. Sledile so mu leve stranke z 28 odstotki, sredinsko zavezništvo pa je bilo šele tretje z 21 odstotki. A od 577 poslanskih sedežev jih je bilo v prvem krogu kandidatom s potrebno večino glasov razdeljenih le 75. Možnosti, da bi skrajna desnica zmagala ali celo dosegla absolutno večino, so se zmanjšale po usklajenem delovanju sredinskega in levega tabora. Med obema krogoma je kandidaturo namreč umaknilo 224 kandidatov, tako da je število dvobojev v drugem krogu s 190 naraslo na 409, medtem ko se je število trobojev, ki je bilo v prvem krogu rekordno, padlo s 306 na 89.
Kandidati levice in sredine so z umikom v boju preostalih dveh želeli omogočiti čim večje število glasov tistemu, ki bo stal nasproti kandidatu skrajne desnice. Se pa zdaj poraja vprašanje, kakšna bo politična prihodnost Francije, saj noben blok ne bo sposoben sam oblikovati vlade.
Voditelj levice Jean-Luc Mélenchon je dejal, da je skrajna desnica "danes daleč od večine", rezultat pa "posledica izjemne mobilizacije volivcev". Predsednika Macrona je pozval, naj prizna poraz in mu poveri mandat za sestavo vlade. "Pripravljeni smo," je dejal.
Na drugi strani je kandidat Nacionalnega zbora (RN) za premierja Jordan Bardella dejal, da je rezultat posledica "nenaravnega in nečastnega zavezništva", ki je francoski narod oropala zmage RN. "Danes zvečer je to zavezništvo porinilo Francijo v roke skrajne levice," je dejal svojim privržencem.
Ob tem je poudaril, da so rezultati kljub vsemu "temeljni kamen jutrišnje zmage", saj je RN "po zmagi na evropskih volitvah osvojila tudi parlamentarne volitve in sedaj podvojila število poslancev".
Marine Le Pen je medtem dejala, da je s temi volitvami zmaga Nacionalnega zbora le odložena.
Premier Gabriel Attal je medtem zvečer sporočil, da bo v ponedeljek odstopil s položaja. "Čeprav smo dobili več sedežev od napovedanih, nimamo večine, zato bom zjutraj predsedniku podal odstopno izjavo," je dejal, ob tem pa dodal, da bo naloge opravljal, dokler bo potrebno.
Dodal je, da nobena od skrajnih strani danes ni dobila večine, za kar je "zaslužen francoski duh".
Poostren nadzor
Potem ko je v prvem krogu pred tednom dni največji delež glasov osvojil RN, sta levi in sredinski tabor z namenom, da stranki preprečita absolutno večino, taktično umaknila več kot 200 svojih kandidatov. S tem sta namreč v teh enotah okrepila možnosti za izvolitev tistega, ki bo stal nasproti kandidatu skrajne desnice.
Ankete so sicer kazale na zmago RN, ne pa njene absolutne večine.
Macron je predčasne volitve sklical po porazu svoje stranke na evropskih volitvah, z njimi pa je želel zaustaviti porast skrajne desnice, a se je po mnenju številnih uštel. Tudi če se ne bo uresničila možnost kohabitacije med njim in skrajno desno vlado, obeta za oblikovanje stabilne večine, s katero bi lahko sodeloval v preostalih treh letih predsedniškega mandata, ni.
V luči negotovosti naraščajo tudi napetosti. V štiri tedne dolgi kampanji, najkrajši v sodobni francoski zgodovini, je bilo po navedbah notranjega ministrstva tarča fizičnih napadov več kot 50 kandidatov. Za varnost je zaradi možnosti nemirov po državi skrbelo približno 30.000 policistov.
KOMENTARJI (415)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.