Opozicijski poslanci, večinoma z levega političnega pola, so želeli sprožiti zapleten postopek v upanju, da bi onemogočili nov pokojninski zakon. Naloga ustavnega sveta je bila oceniti, ali zahteva opozicije izpolnjuje pravne pogoje za morebiten referendum. Ustavni svet je zahtevo zavrnil, ker ni izpolnjevala zahtevanih meril, določenih v francoski ustavi, so zapisali v izjavi.
Če bi bila zahteva opozicije sprejeta, bi imeli devet mesecev časa, da zberejo podpise vsaj 4,8 milijona oziroma 10 odstotkov francoskih volivcev.
Macronova vlada bi se potem lahko odločila, ali bi zakonodajni predlog opozicije poslala v parlament v razpravo in na koncu na glasovanje ali pa počakala še šest mesecev in ga predložila volivcem na referendumu, poročajo francoski mediji.
Ustavni svet je aprila enkrat že zavrnil podoben predlog opozicije. Postopek, vzpostavljen leta 2015, sicer še nikoli ni pripeljal do referenduma.

Macron je zakon o pokojninski reformi podpisal sredi aprila kljub nasprotovanju velikega dela francoske javnosti, potem ko jo je vlada marca sprejela mimo parlamenta, spremembe pa naj bi začele veljati jeseni.
Opozicijski poslanci medtem nadaljujejo s prizadevanji, da bi preprečili začetek izvajanja reforme s 1. septembrom, francoski sindikati pa s pozivi k protestom. V torek so pozvali k novim protestom in stavkam po vsej državi, potekali naj bi 6. junija. Na odločitev ustavnega sveta se je v sredo zvečer odzvalo več sto protestnikov v mestu Nantes na zahodu Francije in se odpravilo na ulice. Zažgali so več košev za smeti, policija je aretirala najmanj eno osebo.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.