30 javnih bazenov v Limogesu, Granvillu ali Versaillesu, Montaubanu, Rivesaltesu in Nîmesu je danes nenadoma zaprlo svoja vrata, ker podjetje Vert Marine, ki upravlja z njimi, ne more več obvladovati visokih stroškov, ki jih povzroča zvišanje cen energije, poroča BFM.
Račun za energijo podjetja Vert Marine, ki ima 2000 zaposlenih, se je povečal s 15 na 100 milijonov evrov, kar je sicer celoten letni promet podjetja. Ker niso mogli najti druge rešitve, so začasno zaprli tretjino svojih obratov in odpustili nekaj osebja.
"Če bi to povišanje vplivalo na ceno vstopnice, bi bilo treba ceno pomnožiti s 3 in bi se s 5 evrov dvignila na 15 evrov na obiskovalca," so zapisali v izjavi za javnost. Lokalne oblasti in vlado so pozvali, naj sprejmejo potrebne ukrepe za vrnitev k znosnim stroškom energije in skupnostim omogočijo prevzem obveznosti javnih storitev.
Približno 10 odstotkov od 4.000 francoskih javnih bazenov namreč upravljajo javne službe, ne neposredno skupnosti, v katerih se nahajajo.

"Uprava raje prekine svojo dejavnost, kot da bi to podražitev prenesla na ceno uporabnikov bazena. Povečanje cen energije, s katerim se vsi srečujemo, nam danes ne omogoča več upravljanja na ekonomsko uravnotežen in socialno vzdržen način," je vodstvo kopališča Ingreo v Montaubanu navedlo v sporočilu, objavljenem na svoji spletni strani.
Iz enakega razloga se je z letošnjim poletjem več francoskih skupnosti odločilo za krajši delovni čas bazenov, zaprtje za en dan na teden ali znižanje temperature vode – s tem so poskušali zmanjšati račune, katerih zneski segajo v nebo.
Takšen trend se bo glede na energetsko krizo lahko še nadaljeval. Po podatkih združenja France Urbaine približno 10 odstotkov njihovih članov že razmišlja o zaprtju bazenov to zimo.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.