Francosko ministrstvo za oborožene sile je junija sporočilo, da se je za namen boja proti brezpilotnim letalnikom odločilo nabaviti prototip laserskega orožnega sistema HELMA-P, poroča CNN. Kot so navedli, ta sistem zagotavlja "umerjen odziv" na grožnjo, ki jo predstavljajo droni. S prototipom, ki so ga naročili, bodo namreč lahko tovrstne "leteče vsiljivce" zaslepili ali pa celo poskrbeli, da bi droni strmoglavili.
Sistem bi namestili do začetka poletnih olimpijskih iger, ki bodo leta 2024 potekale v Parizu. Mednarodni olimpijski komite je zagotovil, da je varnost iger odgovornost lokalnih oblasti, boj proti brezpilotnim letalnikom pa je sicer tudi prednostna naloga, ki jo je francosko ministrstvo za oborožene sile določilo za obdobje 2019–2025.

Prototip orožja, ki ga je naročila francoska vlada, lahko namreč proti tarči izstreli močne laserske žarke, ki bi na brezpilotnih letalnikih povzročili pregretje ali pa celo plamene, je dejal glavni inženir za orožje na generalnem direktoratu za oborožitev ministrstva, ki je bil tudi zadolžen za razvoj in nakup orožja. Francosko ministrstvo sicer iz varnostnih razlogov ni želelo izdati njegovega polnega imena.
Grožnje z brezpilotnimi letali so se v zadnjih letih eksponentno povečale. Večje varnostno tveganje pa predstavljajo tudi za velike dogodke, kot so olimpijske igre. Ta novodobna leteča plovila lahko namreč pregledajo določena območja ter na ta način beležijo informacije o lokacijah potencialnih tarč. Prav tako se jih lahko prilagodi za nošenje orožja ali eksploziva.
Nevarnost tudi za sprehajalce na tleh?
Poleg laserskega orožja bo sicer sistem proti brezpilotnim letalnikom vključeval tudi radarske in radiofrekvenčne senzorje za pomoč pri lociranju teh vsiljivcev. Manjši droni, na katere se osredotoča francosko ministrstvo, imajo sicer precej pomembno vlogo tudi v vojni v Ukrajini.
Vendar pa uporaba tako močnega orožja v gosto poseljenem Parizu, kjer se bodo zbrali obiskovalci z vsega sveta, povzroča še dodatne pomisleke glede varnosti. A kot je dejal glavni inženir za orožje, bo odločitev, ali naj dron sestrelijo ali ne, odvisna od ekipe na terenu. "Ta odločitev bo upoštevala tudi dejstvo, da bi lahko strmoglavljenje drona povzročilo dodatno nevarnost," je dejal.
Po mnenju strokovnjakov je sistem laserskega orožja sicer tudi eden stroškovno najučinkovitejših načinov za boj proti naraščajočim grožnjam z brezpilotnimi letali v urbanih območjih. "Pri laserjih ni eksploziva. A tudi če dron naposled eksplodira, bodo na tla padli le njegovi ostanki. Kolateralne škode je tako naposled manj," je pojasnil Gros. "Težava je v tem, da brezpilotna letala postajajo vse bolj avtonomna. Na misije lahko tako letijo tudi brez operaterja," je dodal ter pojasnil, da bi s tem tradicionalni način motenja signala med dronom in operaterjem lahko postal neučinkovit.
Trenutno ima sicer lasersko orožje proti brezpilotnim letalom še veliko slabosti. Na njihovo natančnost in učinkovitost lahko namreč vpliva tudi slabo vreme. Francosko ministrstvo ob tem zagotavlja, da lasersko orožje ne bo povzročilo veliko motenj za obiskovalce pariških olimpijskih iger.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.