Tujina

Francija evakuira svoje državljane iz Nigra, nekatere države Sahela podpirajo upornike

Niamey, 01. 08. 2023 12.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Francija se pripravlja na evakuacijo svojih državljanov iz Nigra, potem ko je zaradi državnega udara ta zahodnoafriška država zašla v ostro politično krizo, ki je polarizirala sosednje države v regiji. Sporočili so, da bodo evakuirali vse francoske in evropske državljane zaradi ostrih razmer v Niameyju. Za potezo se odloča tudi vse več drugih evropskih držav.

V luči nedavne politične krize, ki se je razplamtela v Nigru, se evropske države pospešeno pripravljajo na evakuacijo svojih državljanov. Prva izmed njih je Francija, ki se je za ta korak odločila, ko so se pred francoskim veleposlaništvom v nigerijski prestolnici zbrali uporniki ter demonstrirali proti postkolonialnemu vplivu države ter zažigali francoske zastave, razobešali pa ruske. Doslej so se za evakuacijo odločile Francija, Nemčija, Španija in Italija. Evropska unija medtem sporoča, da oskrba Evrope z naravnim uranom kljub dogajanju v Nigru ni ogrožena.

Demonstranti v Niameyju v podporo zarotnikom državnega udara nosijo napis, na katerem piše "Dol s Francijo, naj živi CNSP (Nacionalni svet za zaščito domovine)"
Demonstranti v Niameyju v podporo zarotnikom državnega udara nosijo napis, na katerem piše "Dol s Francijo, naj živi CNSP (Nacionalni svet za zaščito domovine)" FOTO: AP

Francija bo zdaj v sodelovanju z nigerijskimi silami pripravila zračno evakuacijo svojih državljanov iz Niameyja, so dejali v francoskem veleposlaništvu po poročanju CNN. Evakuacija bo potekala hitro in bo tudi hitro zaključena, so dodali. V sporočilu je bilo francoskim državljanom, ki želijo biti evakuirani, naročeno, naj imajo s seboj hrano in vodo, medtem ko čakajo na vkrcanje.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Vojna proti Nigru pomeni vojno proti Maliju in Burkini Faso"

Nigrska vojaška hunta je včeraj sporočila, da Francija načrtuje vojaško operacijo za osvoboditev odstavljenega predsednika, kar je francosko zunanje ministrstvo sicer zanikalo, a so dodali, da je trenutno pridržani predsednik Mohamed Bazoum edina legitimna avtoriteta v državi. Mnogi zahodnoafriški voditelji so uvedli tudi finančne in potovalne kazni za zarotnike državnega udara.

Burkina Faso in Mali sta se ostro odzvala na takšne namige ter sporočila, da bi vsakršno vojaško posredovanje proti Nigru pomenilo vojno proti njima.

"Vsako vojaško posredovanje proti Nigru bo enakovredno vojni napovedi Burkini Faso in Maliju," sta državi navedli v skupni izjavi v ponedeljek.

Dramatična odstavitev predsednika Bazouma je sprožila deljene odzive v državah na območju Sahela, kjer je grožnja militantnega ekstremizma v zadnjih letih destabilizirala lokalne vlade in povzročila nestabilnosti. Gospodarska skupnost zahodnoafriških držav (ECOWAS) je izdala ostro opozorilo proti vojaški hunti in ji dala en teden časa, da izpusti in ponovno postavi na predsedniško mesto Bazouma, pri čemer so opozorili, da ne izključujejo uporabe sile. Poleg tega so uvedli prepoved potovanj in zamrznitev premoženja za vojaške uradnike, vpletene v državni udar, pa tudi za njihove družinske člane in civiliste, ki sprejmejo sodelovanje v institucijah ali vladi, ki jo ustanovijo ti uradniki. Tudi Francija in Evropska unija nista zaostajali, prekinili sta namreč finančno pomoč Nigru.

Zahodnoafriški blok, znan kot ECOWAS, je sporočil, da prekinja odnose z Nigrom, in odobril uporabo sile, če predsednik Mohamed Bazoum v enem tednu ne bo ponovno postavljen na položaj.
Zahodnoafriški blok, znan kot ECOWAS, je sporočil, da prekinja odnose z Nigrom, in odobril uporabo sile, če predsednik Mohamed Bazoum v enem tednu ne bo ponovno postavljen na položaj. FOTO: AP

Burkina Faso in Mali sta sicer te sankcije označila za "nezakonite, nelegitimne in nečloveške". Tudi Gvineja je izrazila solidarnost z Nigrom in se odločila, da ne bo sodelovala pri ukrepih proti njim.

Gvinejsko predsedstvo je pohvalilo nigrsko javnost, morebitno vojaško posredovanje pa bi po njihovem mnenju povzročilo človeško katastrofo, ki bi lahko segla daleč prek meja Nigra.

Državni udari in džihadisti

Niger je v manj kot treh letih postal tretja sahelska država po Maliju in Burkini Faso, ki jo je pretresel vojaški udar. V vseh treh državah je džihadistični upor obremenil že tako krhko vlado, razplamtel jezo v vojski in gospodarsko prizadel nekatere najrevnejše države na svetu. Strmoglavljenje izvoljenih predsednikov so spremljale protifrancoske in proruske demonstracije. Protestniki, ki podpirajo vojaško hunto v Nigru, pravijo, da jih Francija, tradicionalna zaveznica države, ni zaščitila pred džihadisti, medtem ko je bila Rusija njihova najmočnejša zaveznica.

V Maliju je puč leta 2020 pripeljal do spora s Francijo, ki je lani umaknila svoje vojake, ker je hunta pripeljala ruske paravojaške enote. Francija je na enak način odšla iz Burkine Faso, potem ko je bila lani z dvema državnima udarcema vzpostavljena hunta, ki je sprejela bolj nacionalistično usmeritev. Zaradi teh umikov je Francija preoblikovala svojo desetletno strategijo boja proti džihadu v Sahelu in se osredotočila na Niger, kjer imajo 1500 vojakov in veliko letalsko oporišče v bližini Niameyja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Misija1
01. 08. 2023 19.34
+4
Vse to spominja na čas apartheida v južnoafriški republiki. Predtem so belopolti vodili državo, dvignila se je iz revne države med gospodarsko top 15 držav na svetu. Seveda so belopolti izkoriščali in kradli, a narod je lepo živel. Po apartheidu pa so temnopolti prevzeli vodenje večjih firm in glej ga zlomka, smdanes pokradejo več in tudi firm vodit ne znajo. Večini temnopoltih se kolca po nekdanjih časih, zdaj, ko je kriminal takšen, da je zvečer rizicno hodit po mestih, ker te hitro spravijo na drugo stran. Korupcija na vseh nivojih, z AIDSom pa je domala okužena vsaka tretja temnopolta ženska. Danes je država bleda senca nekdanje. Folku še kar ni jasno, da bo vedno izkoriščanje. Samo vprašanje je kdo te bo izkoriščal. Najbrž in v praksi dokazano je še najbolje, da te izkorišča zahodna država. Se več vrača.
ssbobo
01. 08. 2023 18.33
+3
Ostali so pa v EU.... jih vabijo aktivistke .... ponavadi bolj nezaželene od bele rase
nacionale
01. 08. 2023 17.46
+6
Zanimivo koliko teh temnih ljudi ki pritestirajo oroti franciji bo slo v rusijo ....pomoje noben..
devote
01. 08. 2023 17.23
-4
ja , ja globalisti z makaronckom.. el. energijo bomo dobili iz urana , ki ga ukrademo nigrom, plinu iz rusije pa se bomo odpovedali in kar raztrelili plinovod. sedaj pa ne bo ne plina, ne urana..
Thor
01. 08. 2023 17.04
-3
zopet sankcije zahoda
SEJBOBOL
01. 08. 2023 16.48
+9
Ja nej probajo po svoje . Ce jim ne uspe naj ne hodjo gor kot begunci .... Pa srecno kekec ....
Slavko BabIč
01. 08. 2023 16.32
+4
Pocen uran in zlato diši plačancu globalizma Makaronu!
Svnski
01. 08. 2023 15.46
+5
Joj no, ne tudi tam še ena nova vojna.
romantika umira
01. 08. 2023 15.42
+1
Spet Ameri krivi kdo pa drug!🤮🤢
red12
01. 08. 2023 18.46
+4
Kaj imajo oni s tem ? USA je že zdavnaj zapustula to greznico od Afrike. Naj jo imajo Kitajci in Rusi ko jih tako hvalijo njihovi prebivalci in se naj sami znajdejo. Samo naj ne jokajo pol kot SA sedaj ko jim propada država, katero so jim belci vzpostavili, nato so pa jih ven nagnali leta 1994 in sedaj je Južna Afrika postala "failed state" oziroma bo kmalu itak so že brez elektrike.
kala 09
01. 08. 2023 15.22
+12
Evo nove delovne sile v Evropi in seveda v deželi svobode
AlexReal
01. 08. 2023 19.28
+3
Petur
01. 08. 2023 15.11
+21
ali nima francija že polovico mogoče več državljanov ki niso rojeni v franciji?
MucaNeGrize
01. 08. 2023 14.39
+10
transparenti živel Putin...živela Rusija so dovolj zgovorni...in poleg - izginite Francozi...francoskih okupatorjev in izkoriščevalcev imajo v Nigru dovolj...rekli so jim , marš banda lopovska...
Nace Štremljasti
01. 08. 2023 15.58
-1
AlexReal
01. 08. 2023 19.30
+2
Pozno bodo ugotovili, da so zamenjali eno sr... za drugo !
Natodefinkica
01. 08. 2023 14.30
+16
Zdej je Francozom za URAN ostala samo še RUSIJA..
toxicox
01. 08. 2023 14.15
-9
zdaj ko pa putin prišel bo pa vse lepo haha 10x slabše
bu?e24 1
01. 08. 2023 14.48
+4
STRIKE-ONE 333 V.I.P
01. 08. 2023 14.14
+21
Niger je včeraj objavil da ne bodo več dovoljevali da Francija jemlje na osnovi kolonialnih pravic njihovo Zlato in Uran katerega Francija potrebuje za tretino svojih nuklearnih central. Sedaj Francija razmišlja o napadu na Niger kjer bodo oni spet nekaj " osvobajali" a sedaj vsi, cel svet lahko vidi to umazanijo kjer se kolonialne zahodne države hvalijo kako so uspešne in bogate v resnici pa navadni lopovi, prevaranti in lažnivci. Razbila se je se iluzija ki smo jo imeli o bogatem, uspešnem.. zahodu. Predstavniki vojaške hunte v Burkini Faso pa so lepo obrazložili da jim ni bilo jasno kako to da ima Afrika vse te naravne dobrine a sama je v popolni revščini kjer jim vse to jemljejo neke Belgije, Francije in anglije... med tem ko pa njim ostane drobiž. Tudi temu je prišel konec paraziti iz zahoda ne bodo več živeli na račun drugih.
AlexReal
01. 08. 2023 19.32
-2
Današnje bogate države je potrebno pogledat iz zgodovinskega vidika in se hitro vidi, ja je vsem enotno ena stvar: kolonializem s katerim so v preteklosti nabirali bogastvo !
pamba
01. 08. 2023 14.00
+7
Kdo jih je pa silil da rinejo v Nigerijo tam naj ostanejo
nekodnas
01. 08. 2023 14.46
+4
Tja so šli " s trebuhom za kruhom", kajti bili so visokokvalificirani in so bili vodje, šefi, poslovodji v rudnikih urana in zlata . Istočasno so pazili, da ni kak drobec zlata ostal v Nigeriji, pa odličen zaslužek so prejemali...
Moni N
01. 08. 2023 14.00
-2
Piše se leto 2023 in naši rasistični novinarji brez posledic uporabljajo N besedo. Čas je, da se v duhu novega veka preimenujejo v Afroamerikanijo.