Trije člani organizacije za boj proti podnebnim spremembam Zadnja generacija (ital. Ultima Generazione) so v sobotni akciji za tarčo svojega protesta v italijanski prestolnici izbrali vodnjak Fontana della Barcaccia ob vznožju znamenitih Španskih stopnic. V vodo so zlili več kanistrov črne tekočine, izdelane na – kot sami trdijo – zelenjavni osnovi.
Vodnjaka v obliki barke oziroma čolna niso izbrali naključno, saj so želeli opozoriti zlasti na nevarnosti, ki jih podnebne spremembe in neukrepanje proti njim predstavljajo za vodo. Vse od suš do poplav, ki so v zadnjih letih povzročile uničujoče posledice tudi v številnih italijanskih regijah.
Aktivist Bruno je izpostavil: "Škoda bo le še rasla. Naš protest ni le poziv k abstraktni pravičnosti, ampak poziv h konkretnim dejanjem. Da ne bomo živeli v svetu, ki se bo v nekaj letih spremenil v puščavo!" Med protestom se je okoli fontane zbrala množica mimoidočih in z vzkliki neodobravanja skušala ustaviti dejanja trojice. Kot so povedali nekateri od njih, podpirajo sporočilo in prizadevanja aktivistov, vendar nasprotujejo tako drastičnim akcijam, ki kazijo kulturno dediščino. Posredovali so policisti in po krajšem prigovarjanju aktiviste odpeljali s prizorišča.
Vodnjak barka je končno podobo dobil med letoma 1627 in 1629, izdelal ga je kipar Pietro Bernini, najverjetneje s pomočjo sina Giana Lorenza Berninija. Glede na ustno izročilo naj bi ga navdihnile razbitine čolna, ki so jih na rimskem trgu našli ob hudih poplavah leta 1598.
Aktivisti skupine Zadnja generacija so v zadnjem času uprizorili več tovrstnih protestnih akcij, med drugim so z barvami premazali vhod v slovito milansko opero La Scala, metali so hrano na steklo, ki varuje znamenita slikarska dela, z oranžno barvo pa so premazali pročelje palače, v kateri domuje italijanski senat.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.