Florida je bila ena od 10 zveznih držav, ki je poleg novega ameriškega predsednika na volitvah odločala tudi glede pravice do splava. Gre za pobudo, po kateri bi bil splav dovoljen vse do točke sposobnosti preživetja ploda oz. do približno 24 tednov nosečnosti.
Da bi obnovili to pravico žensk, bi moral predlog na volitvah zbrati 60-odstotno podporo, kar pa se očitno na Floridi, kjer je vse od maja z redkimi izjemami prepovedala splave po šestem tednu nosečnosti, ni zgodilo. Po poročanju Reutersa naj bi namreč tam predlog podprlo 57 odstotka volivcev.
Vprašanje o tej pravici se je na državno raven povzpelo dve leti po razsodbi vrhovnega sodišča ZDA, ki je odpravila nacionalno pravico do splava, zaradi česar so številne države kasneje uvedle prepovedi ali stroge omejitve te prakse. Po razveljavitvi zadeve Roe proti Wadeu je kar 22 zveznih držav poostrilo zakone o splavu, vključno s 13 zveznimi državami, v katerih je postopek popolnoma prepovedan. Druge, kot je denimo Florida, so močno omejile dostop in prepovedale dostop do splava po šestih tednih.
Na prejšnjih volitvah so bile pobude za razširitev pravic do splava uspešne, tudi v zanesljivo konservativnih zveznih državah, kot je Kansas. Toda nobenemu drugemu referendumu ni bilo treba doseči tako visoke podpore.
Nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, prebivalec Floride, je že pred tem dejal, da bo na volitvah glasoval proti volilnemu ukrepu, ki bi spremenil državno ustavo. Predlaganemu referendumu je glasno nasprotoval tudi republikanski guverner Ron DeSantis, ki je združil državne vire, da bi volivce prepričal, naj glasujejo "proti".
Floridska volivka Betsy Linkhorst, ki je na tokratnih volitvah oddala svoj prvi glas, je dejala, da je zaradi izida glasovanja prestrašena in odkrito zaskrbljena za prihodnost. "To je bila pomembna priložnost za zaščito pravic žensk in naše sposobnosti odločanja o lastnem telesu," je dejala 18-letnica, ki je dodala, da se ji zdi korak nazaj resnično uničujoč.
V Koloradu, Marylandu, Misuriju in New Yorku pobudo podprli
Za zdaj so štiri države na referendumih vključitev splava med ustavne pravice podprle. V Koloradu so morali volivci referendumu zagotoviti 55-odstotno podporo, kar tudi so. Kolorado sicer že nekaj časa velja za zatočišče za ženske, ki bežijo pred prepovedmi splava. Trenutno v Koloradu tudi ni gestacijske omejitve pravice do splava.
Tudi v Misuriju, kjer velja skoraj popolna prepoved splava, so pobudo podprli. S tem bi država lahko razveljavila svojo skoraj popolno prepoved splava, prvič po razsodbi Roe proti Wade. Misuri velja za strogo republikansko državo, zato je zavračanje odločitve ameriškega vrhovnega sodišča iz leta 2020 nekoliko presenetljivo, hkrati pa kaže na to, kako pomembno je postalo vprašanje splava v ameriški politiki.
Podpora referendumu sicer ne pomeni avtomatično razveljavitve prepovedi splava v državi, zagovorniki pravice do splava bodo morali, da uradno odpravijo omejitve, najprej sprožiti sodni postopek.
O splavu odločajo v še petih drugih državah, ki prepovedujejo ali omejujejo dostop do postopka umetne prekinitve nosečnosti. To so Arizona, Montana, Nebraska, Nevada, New York in Južna Dakota. Večina pobud bi dovolila splav do sposobnosti preživetja ploda, v izrednih primerih, ko je ogroženo zdravje nosečnice, pa tudi kasneje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.