Tujina

Podporniki splava izgubili v treh, a zmagali v sedmih zveznih državah

Miami, 06. 11. 2024 04.02 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
M.P., K.K., STA
Komentarji
18

Ob boku volitev, na katerih Američani izbirajo novega predsednika ZDA, ponekod glasujejo tudi o predpisih o splavu. O tem, da bi splav dovoljevali do točke, ko je plod sposoben preživeti (24 tednov nosečnosti), so se odločali v 10 zveznih državah. V Arizoni, Montani, Nevadi, Koloradu, Marylandu, New Yorku in Misuriju so volivci vključitev splava med ustavne pravice podprli, na Floridi in v Južni Dakoti pobude niso podprli z dovoljšno večino, v Nebraski pa so izbirali med dvema omejitvama splava in izbrali strožjo.

Florida je bila ena od 10 zveznih držav, ki je poleg novega ameriškega predsednika na volitvah odločala tudi glede pravice do splava. Gre za pobudo, po kateri bi bil splav dovoljen vse do točke sposobnosti preživetja ploda oz. do približno 24 tednov nosečnosti.

Da bi obnovili to pravico žensk, bi moral predlog na volitvah zbrati 60-odstotno podporo, kar pa se očitno na Floridi, kjer je vse od maja z redkimi izjemami prepovedala splave po šestem tednu nosečnosti, ni zgodilo. Po poročanju Reutersa naj bi namreč tam predlog podprlo 57 odstotka volivcev.

Vprašanje o tej pravici se je na državno raven povzpelo dve leti po razsodbi vrhovnega sodišča ZDA, ki je odpravila nacionalno pravico do splava, zaradi česar so številne države kasneje uvedle prepovedi ali stroge omejitve te prakse. Po razveljavitvi zadeve Roe proti Wadeu je kar 22 zveznih držav poostrilo zakone o splavu, vključno s 13 zveznimi državami, v katerih je postopek popolnoma prepovedan. Druge, kot je denimo Florida, so močno omejile dostop in prepovedale dostop do splava po šestih tednih.

Na prejšnjih volitvah so bile pobude za razširitev pravic do splava uspešne, tudi v zanesljivo konservativnih zveznih državah, kot je Kansas. Toda nobenemu drugemu referendumu ni bilo treba doseči tako visoke podpore.

Priponka v podporo pravici do splava na zdravniški uniformi
Priponka v podporo pravici do splava na zdravniški uniformi FOTO: AP

Nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, prebivalec Floride, je že pred tem dejal, da bo na volitvah glasoval proti volilnemu ukrepu, ki bi spremenil državno ustavo. Predlaganemu referendumu je glasno nasprotoval tudi republikanski guverner Ron DeSantis, ki je združil državne vire, da bi volivce prepričal, naj glasujejo "proti".

Floridska volivka Betsy Linkhorst, ki je na tokratnih volitvah oddala svoj prvi glas, je dejala, da je zaradi izida glasovanja prestrašena in odkrito zaskrbljena za prihodnost. "To je bila pomembna priložnost za zaščito pravic žensk in naše sposobnosti odločanja o lastnem telesu," je dejala 18-letnica, ki je dodala, da se ji zdi korak nazaj resnično uničujoč.

Prav tako pravice do splava niso podprli v Južni Dakoti. 

V Nebraski izglasovali prepoved splava po 12 tednih nosečnosti

Za razliko od ostalih zveznih držav so imeli volivci v Nebraski na voljo dva ukrepa. Prva izbira je bila že obstoječa prepoved splava po 12 tednih nosečnosti, druga izbira pa bi spremenila trenutno zakonodajo in splav omogočila do približno 24 tedna nosečnosti.

Strožji ukrep je zmagal z nekaj več kot 50 odstotki glasov. 

V Arizoni, Nevadi, Koloradu, Marylandu, New Yorku in Misuriju pobudo podprli

Sedem držav na referendumih vključitev splava med ustavne pravice podprlo. V Koloradu so morali volivci referendumu zagotoviti 55-odstotno podporo, kar tudi so. Kolorado sicer že nekaj časa velja za zatočišče za ženske, ki bežijo pred prepovedmi splava. Trenutno v Koloradu tudi ni gestacijske omejitve pravice do splava. 

Tudi v Misuriju, kjer velja skoraj popolna prepoved splava, so pobudo podprli. S tem bi država lahko razveljavila svojo skoraj popolno prepoved splava, prvič po razsodbi Roe proti Wade. Misuri velja za strogo republikansko državo, zato je zavračanje odločitve ameriškega vrhovnega sodišča iz leta 2020 nekoliko presenetljivo, hkrati pa kaže na to, kako pomembno je postalo vprašanje splava v ameriški politiki. 

Podpora referendumu sicer ne pomeni avtomatično razveljavitve prepovedi splava v državi, zagovorniki pravice do splava bodo morali, da uradno odpravijo omejitve, najprej sprožiti sodni postopek. 

Podporniki pravice do splava v Misuriju
Podporniki pravice do splava v Misuriju FOTO: AP

V Marylandu so volivci podprli ukrepe, ki določajo pravico do reproduktivne svobode, vključno z možnostjo sprejemanja in uresničevanja odločitve za preprečevanje, nadaljevanje ali končanje lastne nosečnosti. Glasove sicer še štejejo, vendar se po poročanju ameriške televizije NBC pričakuje, da bo predlog zlahka sprejet.

V New Yorku pa so podprli ukrep, ki določa, da ljudem ni mogoče odrekati pravic na podlagi etnične pripadnosti, narodnosti, starosti in invalidnosti ali spola, vključno s spolno usmerjenostjo, spolno identiteto, spolnim izrazom, nosečnostjo, posledicami nosečnosti ter reproduktivnim zdravjem.

Podobno so v Arizoni, kjer so volivci pretežno podporniki republikancev, podprli temeljno pravico do umetne prekinitve nosečnosti. Po novem bo možno nosečnost prekiniti, dokler plod ne more preživeti zunaj maternice, kar je okoli 22. do 24. tedna.

Pobudo so podprli še v Nevadi in Montani.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MasteRbee
06. 11. 2024 11.25
+2
Boga tolažba je naslajanje nad pobijanje otrok, če generalno pogoriš na volitvah.
viking76
06. 11. 2024 11.49
+0
mmickica
06. 11. 2024 11.22
+3
Pravica do splava je delikatna zadeva. Vsekakor bi morala biti dostopna vsem ženskam tega sveta, vendar ne kot nadomestilo za kontracepcijo! To pomeni, da se dejansko omeji možnost na nekje 10 tednov, ker če po dveh in pol mesecih ženska ne ve, da je noseča, potem pa res ne vem... Zraven tega menim, da je potrebno omejiti možnost tudi po številu splavov na eno žensko, ker če ista ženska pride 3x, 5x... ali ne vem kolikokrat na splav, pomeni, da jo je potrebno poslati še k psihiatru. To je moje mnenje, pa sem ženska in na strani republikancev.
Dragica Cegler
06. 11. 2024 10.35
+5
Čakam,da Nika začne fajtat.
zmerni pesimist
06. 11. 2024 10.23
+1
Demokracija po ameriško
zdravkob
06. 11. 2024 10.12
+6
Kaj to splav rinejo v Ustavo! Tile poblazneli demokrati. Pol pa tu neke 18 letnice, prestrašene. Demokrati se morajo umirit, mlade peljejo v jamo.
CorbaMorba
06. 11. 2024 12.04
Valda. Če tvoj sin posili eno, ga pač more rodit. Kaj se pa ni branla.....
NotMe
06. 11. 2024 09.43
-1
Če se gre za medicinske razloge, posilstvo, splav stokrat podpiram. Če pa se ga gre za odločitev ženske, ker pač njejo telo, pa samo obvoz. Drage ženske, v vašem telesu raste drugo telo, ki ima tudi pravice. Ves sijaj krutosti se kaže pri tej meji 24 tednov, halo?! Neonatologi se borijo za enako in manj stare nedonošenčke, a oni bi kar splav? Pred splavom bi ženskam morali položiti v roko lutkico enakih mer in videza, nobena se ne bi odločila za to.
Grma53
06. 11. 2024 09.42
+4
Kaj ni Nika Kovač zbrala miljon podpisov? Če to ni šlo, bo pa jim zdravstvo sigurno uredila, saj sta z Jenullom odlična strokovnjaka zacte zadeve.
bea1
06. 11. 2024 09.17
+0
Razumnež
06. 11. 2024 09.16
-5
Vedno se trobazlja o neki pravici do splava..... Nihče nikoli ne omenja pravice do življenja. Kot moški sem močno hendikepiran, ker nimam te pravice do splava, katero nekateri želijo vpisati celo v Ustavo. Glede na to, da se življenje otroka začne s združitvijo moške in ženske celice (vsaj tako trdi znanost) je torej pol otroka mojega.... Ali se bo v Ustavo napisalo, da ima moški pravico da se otroka ubije..... In jasno podvprašanje... Zakaj ne?
CorbaMorba
06. 11. 2024 09.34
-4
NotMe
06. 11. 2024 09.46
-1
Bravo. To je vidik, ki ga pri vprašanju splava pogrešam. Vsi samo trajbajo ženske pravice, o pravici moškega nihče. Poznam tri, ki so splavile, ena celo večkrat in to brez vedenja fanta. Drugi dve pa kljub nasprotovanju in prošnjam partnerja ter celo moža. Obe izobraženi, situirani. Moška nista mogla nič, čeprav sta umrla njuna otroka. Groza. Pa sem ženska, da ne bo pomote.
mmickica
06. 11. 2024 11.28
+3
Sem zgoraj napisala, kakšno je moje videnje glede splava, zato se ne bom ponavljala. Bom pa pripisala še tole, na nek način vaju razumem, NotMe in Razumneš, vendar kljub temu moški in ženska v tem primeru ne moreta biti ravno enakopravna, saj je narava pač naredila tako, da plod raste v ženski in ne v moškem, tako da je logično, da ima glede tega pač ženska več besede. Bi pa bilo po mojem dejansko potrebno razmisliti o večji enakopravnosti spolov po otrokovem rojstvu. Namreč v primeru ločitve ima še vedno več pravic mati otroka kot oče, kar dejansko ni prav in bi moralo biti bolj izenačeno. Sicer po predpisih je, ni pa v realnosti. Ženska mora biti vsaj brezposelna, zanemarjena, pijanka, ali kaj podobnega, da bo sodišče otroka dodelilo očetu, kar pa seveda ni prav.
Marck
06. 11. 2024 08.39
+2
Vse gre v maloro...
Pikopiko
06. 11. 2024 08.37
+2
Zakaj kažete slike brezdelnih levičarjev v svojem obupi????
lokson
06. 11. 2024 08.25
+7
Podporniki splava???. Saj je splav dovoljen, je pa časovno omejen.
viking76
06. 11. 2024 12.02