Nekdo, ki je denimo najprej prejel cepivo podjetja Johnson & Johnson, lahko kot poživitveni odmerek dobi cepivo Moderne ali Pfizerja in obratno. Za zdaj so poživitveni odmerki odobreni le za starejše od 65 let, stare od 18 do 64 let, ki jim grozi hujše obolenje s covidom-19, in tiste, ki so zaradi narave svojega dela bolj izpostavljeni okužbam.
Cepljeni z dvema odmerkoma Moderne lahko prejmejo poživitveni odmerek šest mesecev po zaključnem cepljenju, cepljeni z enim odmerkom cepiva Johnson & Johnsona pa dva meseca po prvem in edinem odmerku. Poživitveni odmerek Moderne bo za polovico manjši od običajnega, ker naj bi bilo to dovolj za okrepitev odpornosti.
Preden lahko kampanja cepljenja dobi nov zagon, mora enako odločitev kot FDA sprejeti še Center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC). Vodstvo CDC se bo s panelom strokovnjakov o tem pogovarjalo že danes.
Odločitev o mešanju različnih cepiv je bila sprejeta po vladni študiji, ki je ugotovila, da je to za obrambo pred novim koronavirusom enako učinkovito kot prejetje odmerka enakega cepiva. Raziskave so tudi ugotovile, da se pri tistih, ki so prvotno dobili odmerek Johnson & Johnsona, po cepljenju s cepivom Moderne ali Pfizerja imunski sistem bolj utrdi, kot pa če dobijo drugi odmerek Johnson & Johnsona.
Prioriteta sicer ostaja cepljenje okrog 65 milijonov Američanov, ki tega doslej še niso storili, vendar pa naj bi cepljenje s poživitvenim odmerkom okrepilo zaščito pred virusom, saj so raziskave pokazale, da se učinkovitost zaščite sčasoma zniža.
Velika večina Američanov, ki so se doslej cepili, to je okrog 190 milijonov, je prejela odmerke cepiv Moderne in Pfizerja. S cepivom podjetja Johnson & Johnson je bilo cepljenih približno 15 milijonov Američanov.
Poživitveni odmerek Pfizerjevega cepiva učinkovit 95,6-odstotno
Pfizer in BioNTech sta medtem sporočila, da je poživitveni odmerek njihovega cepifa proti covidu-19 95,6-odstotno učinkovit proti simptomatski okužbi. Do tega so prišli na podlagi klinične študije okoli 10.000 udeležencev, starih več kot 16 let. Tretja faza klinične študije na omenjenih udeležencih je pokazala "95,6-odstotno relativno učinkovitost cepiva proti bolezni v obdobju, ko je bila različica delta prevladujoča", sta sporočila Pfizer in BioNTech.
Rezultati študije so po njihovi oceni pokazali "ugoden varnostni profil". "Ti rezultati ponujajo dodatni dokaz koristnosti poživitvenega odmerka v boju proti tej bolezni," je sporočil prvi mož Pfizerja Albert Bourla. Ob tem so v obeh podjetjih napovedali še, da bodo preliminarne izsledke te študije delili z regulatornimi agencijami, takoj, ko bo to mogoče.
Več držav je že odobrilo t.i. poživitveni ali tretji odmerek, predvsem za rizične skupine ljudi. FDA je septembra odobrila uporabo tretjega odmerka za vse, starejše od 65 let in tiste, ki bi lahko huje zboleli zaradi covida-19. Evropska agencija za zdravila (EMA) pa je poživitveni odmerek odobrila v začetku oktobra, pri čemer je članicam EU prepustila odločitev, katere skupine naj bi ga prejele najprej.
Najdlje so šli v Izraelu, kjer lahko poživitveni odmerek dobijo vsi, ki so starejši od 12 let.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.