O tem, da naj bi več kot 30 agentov FBI na domu Donalda Trumpa Mar a Lago iskalo dokumente v zvezi z jedrskim orožjem, je prvi poročal ameriški časnik Washington Post. Anonimni viri časnika sicer niso navedli, ali gre za informacije o orožju ZDA ali katere druge države.
Trump ima kopijo preiskovalnega naloga že teden dni, vendar se je šele zdaj odločil, da podpre njegovo objavo. To je sporočil, potem ko je pravosodni minister ZDA Merrick Garland v četrtek dejal, da bodo zaradi dezinformacij glede preiskave in političnih napadov sodišče zaprosili za dovoljenje za objavo vsebine naloga. Ob tem je razkril, da je ministrstvo za pravosodje zaprosilo floridsko sodišče za umik oznake zaupnosti. Garland je še dodal, da je na njegovo odločitev vplival tudi Trump, ki je javno oznanil, da so agenti preiskali njegovo posestvo.
Ameriški mediji so poročali, da so agenti odnesli 11 svežnjev zaupnih dokumentov. Wall Street Journal poroča, daje med zaseženimi stvarmi 20 škatel, albumi s fotografijami in pismo pomilostitve, napisano v imenu političnega stratega Rogerja Stona, dolgoletnega Trumpovega zaveznika. Zasežene so bile tudi "informacije o predsedniku Francije", še poroča časopis, čeprav ni jasno, na kaj točno se nanašajo.
S seznama je razvidno, da ima en sveženj dokumentov oznako "TS/SCI" oz. strogo zaupne/občutljive informacije – gre za stopnjo tajnosti, rezervirano za informacije, ki bi lahko povzročile "izjemno resno" škodo varnosti ZDA, poroča Wall Street Journal.Poleg tega naj bi seznam vključeval štiri svežnje "strogo zaupnih dokumentov", tri svežnje "tajnih dokumentov" in tri svežnje "zaupnih" dokumentov.
Trump je dejal, da navedbe niso resnične in zahteval, naj se objavi vsebina preiskovalnega naloga. Na svoji platformi Truth Social je v četrtek zapisal, da "racija ni bila potrebna", saj so njegovi odvetniki v celoti sodelovali z oblastmi, "vlada pa bi lahko dobila, kar je želela". Trdi tudi, da so zvezni agenti brskali po omari in osebnih predmetih nekdanje prve dame Melanie Trump.
Po preiskavi posestva na Floridi je sledil buren odziv Trumpovih podpornikov, ki so preiskavo označili za "politično motivirano". V četrtek je policija ustrelila moškega, ki je poskušal vdreti v prostore FBI v Cincinnatiju.
Domnevna prisotnost dokumentov o jedrskem orožju na Trumpovem posestvu bi lahko bila razlog, zakaj je Garland osebno podpisal preiskovalni nalog. Pridobitev teh dokumentov bi namreč veljala za prednostno nalogo v imenu zaščite nacionalne varnosti, poroča Guardian.
Trump se je med predsedovanjem večkrat pohvalil, da je seznanjen z "zelo zaupnimi informacijami". Cheryl Rofer, strokovnjakinja za jedrsko orožje, je na Twitterju zapisala, da bi lahko imel Trump dostop do zaupne različice poročila o ameriški jedrski strategiji. Lahko bi obdržal tudi kartico z identifikacijskimi kodami, potrebnimi za izstrelitev jedrskega orožja. Te kode so se sicer spremenile v trenutku, ko je Joe Biden lani januarja prevzel položaj.
KOMENTARJI (205)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.