Tujina

'Fantomski volivci in pritiski': pozivi Uniji k preiskavi srbskih volitev

Bruselj, 18. 01. 2024 08.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Ne le v lastni državi, volitve v Srbiji, na katerih je slavil predsednik Aleksandar Vučić, prah še vedno dvigujejo tudi na mednarodnem parketu. Medtem ko je v sredo v Evropskem parlamentu potekalo parlamentarno zasedanje o razmerah v Srbiji po decembrskih volitvah, je 24 visokih evropskih uradnikov poseben poziv namenilo tudi samemu vrhu Evropske unije. Želijo namreč, da uvedejo neodvisno preiskavo ter raziščejo domnevne goljufije na srbskih volitvah.

"Evropsko unijo pozivamo, naj izvede neodvisno preiskavo vseh prijavljenih volilnih nepravilnosti in trditev o goljufijah," je v posebnem pismu, naslovljenem na vrh bloka, zapisalo 24 podpisnikov. Politico je uspel pridobiti vpogled v pismo, ki je bilo med drugim naslovljeno tudi na predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela in predsednico Evropskega parlamenta Roberto Metsola.

Ursula von der Leyen in Aleksandar Vučić
Ursula von der Leyen in Aleksandar Vučić FOTO: AP

24 imen, ki večinoma predsedujejo odborom za zunanje ali evropske zadeve v svojih nacionalnih parlamentih in prihajajo iz celotne Unije, vključno s Francijo, Italijo, Dansko in Luksemburgom, pa tudi iz Ukrajine, Moldavije in Združenega kraljestva, je vrh EU pozvalo, naj poleg neodvisne preiskave domnevnih goljufij na srbskih volitvah pripravi tudi priporočila za zagotovitev svobodnih in pravičnih volitev v Srbiji. Med podpisniki sta bila tudi predsednik odbora za zunanje zadeve nemškega parlamenta Michael Roth in njegov francoski kolega Jean-Louisom Bourlangesom.

Kot so dejali, bo neodvisna preiskava pokazala, ali so v Srbiji potrebne nove volitve. "Naš skupni cilj je, da bi videli Srbijo kot članico Evropske unije še v tem desetletju," dodajajo.

Unija ima trenutno 27 držav članic, vendar je decembra že začela pristopna pogajanja z Ukrajino in Moldavijo. Na različnih stopnjah pristopnega procesa so tudi nekatere druge države, kot so Srbija, Gruzija in nekatere države Zahodnega Balkana.

V sredo se je medtem v Evropskem parlamentu odvilo posebno parlamentarno zasedanje o razmerah v Srbiji po decembrskih volitvah. Po razglasitvi zmagovalca volitev, to je decembra znova postal predsednik Aleksandar Vučić, so se namreč na ulice Beograda zgrnile množice protestnikov. Vztrajajo, da so bile volitve ukradene, zaradi česar zahtevajo njihovo razveljavitev. Podobno trdi tudi srbska opozicija.

Kritični tudi v Evropskem parlamentu: fantomski volivci, težave z mediji, pritiski

Na parlamentarnem zasedanju je bila večina govornikov kritična do volitev, opozarjala je na številne zabeležene nepravilnosti in, podobno kot podpisniki poziva, zahtevala neodvisno preiskavo pristojnih organov, poroča portal European Western Balkans.

Že decembra so mednarodni opazovalci opozorili na nepravilnosti, ki naj bi se zgodile v času volitev. "Na podlagi predhodnih ugotovitev in zaključkov z zaskrbljenostjo ugotavljava, da volilni proces potrebuje občutno izboljšanje in nadaljnje spremembe. Ustrezno delovanje srbskih demokratičnih institucij je namreč v središču približevanja Srbije EU," sta takrat v skupni izjavi zapisala visoki zunanjepolitični predstavnik Unije Josep Borrell in evropski komisar za širitev Oliver Varhelyi.

Razpravo v Evropskem parlamentu je odprl evropski komisar za pravosodje Didier Reynders, ki je navajal predhodno izjavo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) ter Ovsejev urad za demokratične institucije in človekove pravice (ODIHR). Dejal je, da je na volitvah, ki so bile sicer tehnično dobro organizirane, prevladovala odločilna vpletenost predsednika, kar je skupaj s sistemskimi prednostmi vladajoče stranke ustvarilo nepravične razmere.

"Pričakujemo, da bodo vsa verodostojna poročila o nepravilnostih pregledno spremljali pristojni državni organi, vključno z lokalnimi volitvami v Beogradu in drugih občinah," je dejal ter ob tem spomnil, da je Srbija še vedno kandidatka za članstvo EU. "Pričakujemo pa tudi, da bo Srbija pokazala nedvoumno pripravljenost za napredek v pristopnem procesu s pospeševanjem svojih reform ter zagotavljanjem resničnih in otipljivih rezultatov."

Protesti v Beogradu
Protesti v Beogradu FOTO: AP

 

Parlament bo sklep na podlagi razprave sprejel 8. februarja.

Spregovoril je tudi poročevalec Evropskega parlamenta za Srbijo Vladimír Bilčík (EPP). Dejal je, da so bili na dan volitev ključni postopki glasovanja in štetja sicer resnično upoštevani, vendar pa so opazovalci Evropskega parlamenta prejeli številna poročila o registraciji volivcev iz tujine in drugih občin v Srbiji, ki so bila namenjena predvsem povečanju volilnega telesa.

Da obstaja dolg seznam nepravilnosti, od fantomskih volivcev do težav z mediji, je opozoril tudi Andreas Schieder (S&D), ki je vodil opazovalno misijo Evropskega parlamenta. "Predsednik Vučić in premierka Brnabićeva sta kritizirala opazovalce volitev. To je zelo problematično in mislim, da je kritika v poročilu upravičena," je dejal.

Klemen Grošelj: Srbija ima resne težave z izvedbo svobodnih in poštenih volitev

Slovenski poslanec, ki prihaja iz vrst Gibanja Svobode, Klemen Grošelj (Renew) je ocenil, da ima Srbija resne težave z oblikovanjem osnovnih demokratičnih standardov ter izvedbo svobodnih in poštenih volitev. "Kar je novo, je brutalna odkritost, s katero so se te nepravilnosti dogajale," je opozoril.

Klemen Grošelj: Videti je bilo, kot da srbskim oblastem ni mar in jih tudi ne skrbi, da bi prišlo do posledic
Klemen Grošelj: Videti je bilo, kot da srbskim oblastem ni mar in jih tudi ne skrbi, da bi prišlo do posledic FOTO: Damjan Žibert

"Videti je bilo, kot da srbskim oblastem ni mar in jih tudi ne skrbi, da bi se kaj zgodilo. Na žalost imajo prav. Izjave Sveta in Komisije so bile, milo rečeno, mehke. To je problem celotnega širitvenega procesa," je dodal slovenski poslanec.

Tudi evropski poslanec Matjaž Nemec (S&D/SD) je naslovil stanje v Srbiji po decembrskih volitvah. "Prihodnosti EU si ne predstavljam brez vas in vaše države kot polnopravne članice, a se bojim, da članstvo v Uniji ni iskrena strateška izbira državnega vodstva Srbije," je naslovil prebivalke in prebivalce Srbije.

 Poudaril je, da iskanje ravnotežja med verodostojnostjo pristopanja k Uniji z odpiranjem poglavij na eni strani, in povezovanjem Srbije z obveščevalnimi strukturami totalitarnih držav na drugi, postaja "skorajda bizarno/posmehljivo/neresno". Dodal je, da si državljani zaslužijo zdravo demokracijo, preverjene informacije iz svobodnih medijev, delujočo pravno državo in verodostojna pristopna pogajanja. "Ne pozabite, da je mnogo med nami v EP, iskrenih sogovornikov, ki si za to prizadevamo."

Viola von Cramon: V svojih 20 letih še ni bila priča ničemur podobnemu

Ostra je bila tudi Viola von Cramon iz vrst Zeleni/EFA. Poudarila je, da v svojih 20 letih, kar je postala opazovalka volitev, še ni bila priča ničemur podobnemu. "Naj bo jasno, te volitve so bile prirejene, ukradene. Na tisoče ljudi je pod pritiskom, da volijo za vladajočo stranko," je dejala ter ob tem tudi sama zahtevala nepristransko mednarodno preiskavo. 

Član delegacije madžarskega Fidesa Andor Deli je bil medtem drugačnega mnenja. "Žalostno je, da se v Evropskem parlamentu proti Srbiji uporablja enaka taktika, kot se vse od leta 2010 uporablja proti Madžarski. Levoliberalna opozicija skuša domače politične neuspehe z  zunanjo pomočjo spremeniti v uspehe. Ta taktika ni uspela v primeru Madžarske in tudi v Srbiji ne bo delovala," je prepričan. Prav ti pritiski pa po njegovem mnenju skrbijo za vse nižjo podobo in kredibilnost EU v državah Zahodnega Balkana.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (44)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Zmaga Ukrajini......
18. 01. 2024 21.58
+1
Zakaj bi morala EU reševati vsakega butla v bližini? Sami naj uredijo. Sami so tudi dopustili, da jim je enkrat prvič zavladal butl.
periot22
18. 01. 2024 15.40
+0
Ameriki ni uspelo da bi svojega nastavila na položaj Srbije tako kot ga je v Ukrajini!!!!!
borjac
18. 01. 2024 15.09
+3
Eu se predstavlja sama sebe kot sodnika v Srbskih volitvah, polna usta demokracije so jih, niso ravno demokratični v Srbiji, tudi volitve niso bile perfektne, ampak zmaga Vučića je bila zmaga z veliko razliko, torej ??? mene moti da se obnaša EU proti Srbiji, ki pa v resnici že več kot 30 let ni imela vse počiščeno, tako kritično , se Uršula zaklinja na to da je Ukrajina demokratična država in je v 3 mesecih izpolnila vse pogoje, za vstop v EU, Makedonija nič, Srbija nič, Črna gora nič, ok. ampak Zelenski je UKINILl 11 strank , ki so mu konkurirale in mu tam pa tam namenile kakšno kritiko, prevzel je kontrolo nad vsemi mediji, TV, Radio , portali, časopisi še tistimi ki za otroke pišejo, da bi kakšni manjšini v Ukrajini dali vsaj minimalne pravice, jim ni mar nič, pa tudi volitve je z dekretom preložil za 2 leti, čudovita demokracija.... z našimi Eu milijardami, kupuje Zelenkotova mafija vile ob Jadranu, ki jih prodajajo Ruski lastniki, in to po 10 milijonov, izredna demokracija vlada v Ukrajini, resnično vzorna... pravijo Uršula, pa Borell, pa Michelle........ V RESNICI PA JIH V SRBIJI NE MOTI DEMOKRACIJA, NITI VOLITVE, MOTI JIH SRBSKA POVEZAVA Z KITAJSKO in RUSIJO, Eu se ne zaveda da samo grozi Balkanskim državam, za spoštovanje svojih zahtev pa ne dajo nič, samo grožnje, medtem pa Kitajska, Rusija, Turčija, Arabske države ogromno vlagajo, samo BIH poglejte, Eu jih je pustila umirati za lakoto, brez pomoči, brez gospodarskih investicij samo grožnje in prepovedi, Eu se očitno ne zaveda da moraš kaj dati, če hočeš kaj dobiti, na tak način bo Eu to tekmo izgubila .........
Jamrač
18. 01. 2024 14.04
+1
Haha ja povsod je treba nos vtaknit kjer ga smejo... daj recite kitajski isto
jozefStefan
18. 01. 2024 13.59
+5
In kaj ima EU za raziskovat po Srbiji?
igy02
18. 01. 2024 13.10
-2
Srbi so na splošno v redu ljudje in tudi kot posamezniki uspešni, vendar kot država ne bodo nikoli uspeli.
Bolfenk2
18. 01. 2024 12.57
+3
Če ni izvoljen proevropski hlapec, so volitve ukradene.
brabusednet
18. 01. 2024 12.50
Manite se tega posla.
brabusednet
18. 01. 2024 12.49
-2
Srbe vi ne boste še dolgo spametovali.
Yoshi3
18. 01. 2024 15.19
+0
pravica1
18. 01. 2024 12.46
+4
Nikoli ne bodo v EU, EU jih pa s to obljubo vozi naokoli ze dolgo casa. Naj se eu raje zase briga, preden pade vse samo v sebe.
Yoshi3
18. 01. 2024 12.37
+3
Ne razumem: "Medtem ko je v sredo v Evropskem parlamentu potekalo parlamentarno zasedanje o razmerah v Srbiji po decembrskih volitvah, je 24 visokih evropskih uradnikov poseben poziv namenilo tudi samemu vrhu Evropske unije. " Zakaj se sam vrh EU in 24 visokih uradnikov ukvarja s Srbijo, katera ni v EU? :)
slovenka62
18. 01. 2024 12.30
-1
Srbija ne rabi eu da jo duši tako kot nas.In do takrat ko bi hoteli v eu bo le ta že propadla.upam
Rudar
18. 01. 2024 12.37
-2
Vpraši kakega spseda srba, kolko je plača in penzija v Srbiji. Potem pa nakladaj o dušenju.
bohinj je zakon
18. 01. 2024 12.02
+0
Mogoče je celo prišlo do nepravilnosti. Gre za nepomembno število glasov. Toda ne za krajo 3 milijonov glasov kot trdi opozicija.
TeamViewer
18. 01. 2024 13.06
+1
Nepomebno število? Ti ne veš o čem govoriš,. V BG je bilo prijavljeno nekaj deset tisoč fantomskih volilcev (ki dejansko ne obstajajo), prijavili so jih po 50 na določena stanovanja in vse te glasovnice so bile oddane v volilne škatle. Da ne omenjam grožnje delavcem iz javne uprave da slikajo volilni listič, ali pa naj pozabijo na službo (imaš na stotine pričevanj ljudi). Samo malo se je treba potruditi in našel boš veliko, res veliko zadev, ki si jih v SLO ne znamo niti predstavljati.
travc
18. 01. 2024 11.54
+6
Taprava dva sta na sliki.Pokvarjena do amena.Verjeetno bodo sami sebe preiskovali.
Jon Bacek
18. 01. 2024 11.25
+3
Ko je na čelu EU koruptivna strokovnjakinja za p.... , je jasno, da EU drvi v propad.
JApajaDAja
18. 01. 2024 11.22
+5
kot je včeraj rekel plenky....50 mrd za ukr bomo našli tako ali drugače-torej, narod eu plačaj...
koral45
18. 01. 2024 11.22
+3
Na podrtih hišah po 50 ljudi iz Bosne prijavljenih, v enem stanovanju prijavljenih 80 in tako dalje, njihovi glasovi pa za Vučiča. Prevarantska oblast pred Vučičem Miloševič, za Vučičem spet isto, nikar to v EU naj imajo svobodo, ker tile bodo devastirali EU.
Yoshi3
18. 01. 2024 12.34
+1
Jon Bacek
18. 01. 2024 11.08
+9
Bruselj naj raje svoje komisarje preiskuje, v prvi vrsti neizvoljeno, koruptivno in nastavljeno Ursulo. Bodo imeli delo do konca mandata.
najed rundab
18. 01. 2024 11.06
+4
Javier Milei raztrgal WEF v Davosu...nič ne bo z vašim novim svetovnim redom..
Jon Bacek
18. 01. 2024 11.09
+4
najed rundab
18. 01. 2024 11.13
+0
Rožice že odcvetajo
18. 01. 2024 11.39
+1
Preveč gledaš YT in družbena omrežja. Preberi si tudi, da se to ni zgodilo. Vidiš, tako "pametni" širite laži, drugi "pametni" pa vse verjamejo. Ni zastonj novejši rek: dokler ni bilo interneta, so samo bližnji vedeli, da si neumen, sedaj pa ve ves svet. Minusarji ste se pa najdli v tem zapisu.
najed rundab
18. 01. 2024 12.26
+0
rožica ne pametuj..najprej se prepričaj kaj blebetaš....
slovenka62
18. 01. 2024 10.40
+5
Vučič povej ji kje ji je mesto.Ne daj se!!!!!
Rudar
18. 01. 2024 13.29
+2