"Vsi smo se strinjali, da gre za nepovraten proces. Proces se je začel, Ukrajina se približuje zvezi Nato in v tem oziru praktično ni nobene dileme. Je bilo pa tudi bolj ali manj strinjanje, da včeraj ni bil trenutek za takšno odločitev," je Fajon povedala o ministrski razpravi glede članstva oziroma vabila za članstvo Ukrajine v Natu.
Tudi Slovenija se strinja s politiko odprtih vrat zavezništva, kar pomeni pripravljenost na širitve, ko so tretje države pripravljene, je pojasnila.
O tem so razpravljali, potem je ukrajinski zunanji minister Andrij Sibiha pred zasedanjem poudaril, da Ukrajina ne bo sprejela nobenih varnostnih jamstev razen polnopravnega članstva v zvezi Nato. Pozval je tudi k dodatni vojaški pomoči.
O tem so govorili na neformalni večerji v okviru Sveta Nato-Ukrajina, ki se je je udeležil tudi Sibiha. "Bilo je zelo jasno skupno sporočilo: Ukrajini je treba stati ob strani, ji pomagati," je povedala Fajon.
Dodala je, da bo Slovenija enega pripadnika slovenske vojske poslala tudi v Natovo poveljstvo za usklajevanje zahodne pomoči Ukrajini in urjenja njenih vojakov (NSATU), ki ga zavezništvo vzpostavlja v nemškem Wiesbadnu.
Po besedah Fajon na zasedanju niso razpravljali o možnosti, da bi evropske države po sklenitvi prekinitve ognja v Ukrajini tja poslale svoje vojake za podporo pri uveljavljanju prekinitve. Slovenska vlada o tem še ni razpravljala, je pojasnila ministrica.
KOMENTARJI (227)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.