"Uradno stališče, ki ga že od začetka ponavljamo: najostrejša obsodba napada terorističnega društva Hamas na Izrael, obsodba vseh oblik terorizma in zaščita civilistov," je odnos Slovenije glede več dni trajajočega konflikta v Izraelu in Gazi povzela Fajonova. Dodala je, da se Slovenija skupaj z Unijo zavzema za humanitarno pomoč, odprtje humanitarnih koridorjev, dosego miru in umiritev konflikta, da se ta ne bi razširil na sosednji Zahodni breg in širše območje Bližnjega vzhoda. Posebej je poudarila, da je treba pri samem dogajanju razumeti razliko med terorističnim gibanjem Hamas in palestinski oblastjo, saj slednja prvega ne podpira.
V torek se je z zunanjimi ministri sestala na neformalnem zasedanju, kjer je beseda tekla ravno o Izraelu in Gazi. "Večina držav je opozorila, da mora Unija pomagati s razvojno-humanitarno pomočjo," je izpostavila glede sestanka. Poudarila je, da Unija humanitarne pomoči ne zmanjšuje, kot je bilo slišati v javnosti. Pozvala je k spoštovanju mednarodnega in humanitarnega prava.
'Ni pravi čas, da bi se pogovarjali o priznanju Palestine'
Vojna v Izraelu vpliva tudi na slovensko notranjepolitično dogajanje, koalicijska partnerica Levica je namreč že v prvih dneh konflikta sprožila pobudo, da bi morala Slovenija začeti postopek priznanja Palestine. "Podpiram vedno vse mirovne pobude, ki bodo ustavile pobijanje nedolžnih civilistov," je pobudo komentirala Fajonova. A ker so trenutno na območju bolj pomembne druge svari, kot sta varnost civilistov in umiritev razmer, meni, da trenutno razpravljanje o priznanju Palestine ni realno.
Na neformalnem zasedanju zunanjih ministrov so sicer spregovorili tudi o tem, a da sama meni, kar je tudi izrazila pred kolegi, da je trenutno na prvem mestu zagotavljanje humanitarne pomoči. "V Gazi so civilisti, ki nimajo ne vode, ne elektrike. Naša skrb je skrb za civiliste." Po pogovoru s kolegi iz Jordanije, Izraela in Egipta je zagotovila, da so čustva glede situacije izredno napeta in da situacija lahko vsak hip eskalira.
O besedah prvaka SDS Janeza Janše, da je pobuda Levice v takem času 'politični škandal', ni želela govoriti, saj da so to prizadevanja, ki gredo trenutno v "napačno smer".
Stalen stik z veleposlaništvom, domov tudi operirana dojenčica
Stanje na območju je zaskrbljujoče, je še enkrat strnila. Glede razmer so na zunanjem ministrstvu v stalnem stiku s svojimi kolegi na veleposlaništvu v Tel Avivu. Tja se je v zadnjih dneh javilo nekaj več kot 40 Slovencev, ki tudi s pomočjo veleposlaništva prihajajo domov. "Situacija je zelo napeta, trudimo se ljudi varno prepeljati domov, pomagamo si z drugimi državami v Uniji."
Po njenih informacijah pa naj bi Slovenija s posebnim letalom domov prepeljala tudi dojenčico, ki je bila v Izraelu operirana na srcu, in njeno družino.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.