"Izjemno sva zadovoljna, da sva bila imenovana za evropska delegirana tožilca za poln mandat petih let in nama je bila s tem dana priložnost sodelovati v tem projektu. Evropskemu javnemu tožilstvu se zahvaljujeva za izkazano zaupanje. Ne glede na vse zaplete pri imenovanju pa se želiva predvsem osredotočiti na nadaljnje delo, to je pregon kriminala na škodo proračuna EU," sta Tanja Frank Eler in Matej Oštir sporočila v skupnem odzivu.
Kolegij EPPO je slovenska evropska delegirana tožilca imenoval za petletni mandat tako kot vse preostale evropske delegirane tožilce in ne zgolj začasno, kot je najprej sporočila vlada. Na Evropskem javnem tožilstvu (EPPO) so predlog slovenske vlade glede imenovanja dveh slovenskih evropskih delegiranih tožilcev prejeli v petek.
Odločitev slovenske vlade so označili za korak v pravo smer in izpostavili, da bodo razvoj še naprej pozorno spremljali do uspešnega in zakonitega zaključka postopka.
Evropsko javno tožilstvo je v ponedeljek na Twitterju poudarilo, da nacionalne oblasti kandidate predlagajo, kolegij EPPO pa sprejme odločitev o njihovem imenovanju. "To je bistveno za našo neodvisnost," so zapisali.
S potrditvijo zakonitosti imenovanja delegiranih tožilcev je zadovoljen tudi Državnotožilski svet (DTS). Imenovanje Frank Elerjeve in Oštirja so pozdravili ter ob tem dejali, da njuno imenovanje za poln petletni mandat "pomeni potrditev zakonitosti predloga DTS", so sporočili na spletnih straneh. Menijo, da bo z njunim imenovanjem "omogočeno ustrezno delovanje evropskega javnega tožilstva tudi v Republiki Sloveniji".
Premier Janez Janša pa je glede imenovanja dejal, da "se ne dogaja nič, kar ni bilo dogovorjeno". "Če je še kakšna nejasnost, bo v naslednjih mesecih odpravljena," je povedal na novinarski konferenci s poljskim premierjem Mateuszem Morawieckim. Podobno meni tudi pravosodni minister Marjan Dikaučič, ki je dejal, da si je slovenska stran več čas prizadevala, da se z evropskima delegiranima tožilcema čim hitreje in v polni meri vključi v delo EPPO. "Z današnjo odločitvijo se je to tudi uredilo," je še dejal.
Jourova in Reynders pozdravila imenovanje evropskih delegiranih tožilcev iz Slovenije
Podpredsednica Evropske komisije, pristojna za vrednote in preglednost, Vera Jourova in evropski komisar za pravosodje Didier Reynders sta pozdravila današnje imenovanje Tanje Frank Eler in Mateja Oštirja za evropska delegirana tožilca iz Slovenije.
"Dobre novice, zdaj imamo delegirane tožilce iz vseh sodelujočih držav," je zapisala Jourova, ki je pri tem poobjavila tvit EPPO o imenovanju Frank Elerjeve in Oštirja za evropska delegirana tožilca za poln petletni mandat. Podobno je zapisal evropski komisar za pravosodje Reynders. "Po več pogovorih s slovenskim premierjem Janezom Janšo in ministrom za pravosodje Marjanom Dikaučičem me veseli, da imamo zdaj delegirane tožilce iz vseh držav članic, ki sodelujejo v EPPO," je poudaril.
EU je evropsko javno tožilstvo, pristojno za preiskavo, pregon in obtožbe v primeru kaznivih dejanj, ki škodujejo finančnim interesom EU, vzpostavila junija letos. V projektu sodeluje 22 članic Unije, tudi Slovenija, ki do četrtkove odločitve vlade edina še ni imenovala evropskih delegiranih tožilcev.
Evropska glavna tožilka Laura Kövesi je v zadnjih mesecih večkrat opozorila, da to ovira delovanje tožilstva, spodkopava njegovo učinkovitost pri zaščiti finančnih interesov EU in terja ukrepanje z vsemi razpoložljivimi sredstvi.
Vlada kandidata predlagala začasno
Predlog vlade je sicer govoril o "začasnem" imenovanju, dokler ne bo uspešno končan nacionalni del postopka imenovanja kandidatov. Ker je Slovenija zamujala pri posredovanju predloga kandidatov evropskemu javnemu tožilstvu in ker bi lahko zaradi tega po oceni vlade nastala občutna škoda za državo, je kandidata predlagala začasno.
Vlada je odločitev o začasnosti pojasnila z argumentom, da se je seznanila z dosedanjim postopkom imenovanja in da je ugotovila, da ni bil končan v skladu z zakonom o državnem tožilstvu, ker da ni bilo vloženo zadostno število kandidatur. DTS naj bi namreč glede na razlago vlade moral za vsako razpisano mesto predlagati najmanj tri kandidate, kar pa so v DTS zavrnili. Tudi pravna stroka je podpirala to stališče, vendar pa je vlada vztrajala pri svojem vse do minulega četrtka, ko se je odločila za "začasno" imenovanje.
Vendar pa je kolegij EPPO slovenska evropska delegirana tožilca imenoval za petletni mandat tako kot vse preostale evropske delegirane tožilce.
Kandidate za položaje evropskih delegiranih tožilcev sicer predlaga sodelujoča država, ko evropsko javno tožilstvo prejme predlog, pa kandidate interno oceni in nato se kolegij tožilstva odloči, ali jih imenuje ali ne.
KOMENTARJI (168)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.