Parlament v sprejeti resoluciji najostreje obsoja ruski nezakoniti vdor v Ukrajino in zahteva, da Rusija konča vse vojaške dejavnosti v državi. Obsoja tudi vlogo, ki jo je pri napadu odigral beloruski diktator Aleksander Lukašenko. Poslanke in poslanci ob tem odločno zavračajo rusko retoriko, ki namiguje na morebitno uporabo orožja za množično uničevanje. Rusijo opozarjajo na njene mednarodne obveznosti in jo svarijo pred nevarnostmi jedrskega zaostrovanja konflikta.
Poslanci ob tem Evropsko komisijo in države članice pozivajo, naj v sodelovanju s humanitarnimi agencijami OZN in drugimi mednarodnimi partnerskimi organizacijami Ukrajini zagotovijo nadaljnjo nujno humanitarno pomoč. Institucije ob tem pozivajo tudi k prizadevanju, da Ukrajina čim prej pridobi status države kandidatke za članstvo v EU. Unija si mora medtem še naprej prizadevati za vključitev Ukrajine v enotni trg Evropske unije v skladu z obstoječim pridružitvenim sporazumom med Evropsko unijo in Ukrajino, prav tako pa bi bilo treba prepovedati nove naložbe Rusije v Unijo in obratno.
Poleg tega poslanke in poslanci v besedilu države članice pozivajo, naj v skladu z 51. členom Ustanovne listine Združenih narodov Ukrajini hitreje dobavijo obrambno orožje. Ob tem pa naj se zavzemajo tudi za okrepljeno sodelovanje obveščevalnih služb Evropske unije z Ukrajino v zvezi s trenutnimi napadi.
Parlament pozdravlja zavezo Unije, da bo aktivirala direktivo o začasni zaščiti, da bi vsem Ukrajincem, ki bežijo pred vojno, zagotovila takojšen dostop do zaščite. Odgovornost za sprejem beguncev, ki prihajajo na zunanje meje Evropske unije, bi morala biti medtem enakomerno porazdeljena med države članice.
Ciljno usmerjene sankcije proti posameznikom in odprava zlatih vizumov za bogate ruske državljane
Pozdravili so tudi hitro sprejetje sankcij Unije, a so izrazili željo za širitev omejevalnih ukrepov, katerih cilj je strateško oslabiti rusko gospodarstvo in industrijo. Menijo, da je treba omejiti zlasti uvoz najpomembnejšega ruskega izvoznega blaga, kot sta nafta in plin. "Vse ruske banke naj se v evropskem finančnem sistemu blokirajo, Rusijo pa je treba izključiti iz sistema Swift," še menijo.
Vrsto sankcij, vključno z izključitvijo iz sistema Swift pa bi morali, kot so dejali, zaradi neposredne podpore ruskemu vdoru v Ukrajino razširiti tudi na Belorusijo.
Zahtevali pa so tudi hiter sprejem ciljno usmerjenih sankcij proti posameznikom, ki so odgovorni za korupcijo na visoki ravni v Rusiji in Belorusiji, pa tudi proti oligarhom in uradnikom, ki so tesno povezani z vodstvom teh dveh držav. Menijo namreč, da bi morale Evropska unija in zavezniške države s programi državljanstva in prebivališča v zameno za naložbe (t. i. zlate vizume) pregledati vse upravičence, ki imajo takšen status rezidenta. Status bi tako morale odvzeti premožnim ruskim posameznikom in njihovim družinam, zlasti če so povezani s posamezniki in podjetji, ki so predmet sankcij.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.