Evropski parlament zase zahteva tudi pravico, da predlaga, spremeni ali prekliče zakonodajo EU in pridobi polne pravice sozakonodajalca za proračun EU, prav tako pa zahteva okrepitev postopkov za zaščito temeljnih vrednot EU.
Poslanci so v predlogu reforme predvideli tudi prilagoditev pristojnosti EU, zlasti na področju zdravja in čezmejnih nevarnosti za zdravje, obrambe ter socialne in gospodarske politike. Zahtevajo tudi nadaljnje izvajanje evropskega stebra socialnih pravic v celoti in vključitev koncepta socialnega napredka v pogodbe EU.
V reformni predlog pa so vključili tudi okrepitev odpornosti gospodarstva EU, predvsem prek podpore malim in srednje velikim podjetjem ter spodbujanja naložb za zeleni in pravičen razvoj.
Evropska poslanka v skupini Renew Europe Irena Joveva je reformni predlog podprla in ob tem poudarila, da trenutni sistem ponekod ne deluje in ne omogoča potrebne učinkovitosti ter hitrosti pri odločanju v EU, kar je bilo po njenih besedah očitno predvsem pri izsiljevanju Poljske pri vprašanju obdavčitve multinacionalnih podjetij in Madžarske pri sprejemanju šestega paketa sankcij proti Rusiji.
Voditelji 27 držav članic bodo v okviru Evropskega sveta odločali o ustanovitvi konvencije z navadno večino, Evropska komisija pa naj bi svoje naslednje korake napovedala sredi junija. Odbor Parlamenta za ustavne zadeve bo v pričakovanju sklica konvencije medtem nadaljeval delo glede stališč o spremembah temeljnih pogodb EU.
Na zaključni slovesnosti, 9. maja, v Strasbourgu, so predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola, francoski predsednik Emmanuel Macron v imenu predsedstva Sveta in predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen od sopredsednikov konference prejeli končno poročilo o priporočilih evropskih državljanskih forumov, na katerih so se državljani zavzeli za reforme v delovanju EU.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.