EU so pozvali, naj na seznam sankcioniranih uvrsti tudi generalnega državnega tožilca Mohameda Džafarja Montazerija in vse fundacije, povezane z iransko revolucionarno gardo, so sporočili iz parlamenta.

Parlament je najostreje obsodil obsodbe na smrt in usmrtitve miroljubnih protestnikov v Iranu ter pozval iranske oblasti, naj zagotovijo takojšnjo in brezpogojno izpustitev vseh protestnikov. Ostro je obsodil dejstvo, da iranski režim kazenski postopek in smrtno kazen uporablja kot orožje, s katerim zatira nestrinjanje in kaznuje ljudi za uveljavljanje njihovih temeljnih pravic. Tiste, ki so odgovorni za uboje na stotine protestnikov, je treba privesti pred sodišče, poudarjajo v resoluciji.
Pozvali so tudi k "razširitvi omejevalnih ukrepov" proti Iranu, saj ta Rusiji še naprej zagotavlja brezpilotne letalnike in načrtuje dobavo raket zemlja-zemlja. Izrazili so tudi zaskrbljenost zaradi represije nad iransko diasporo v EU, ki jo izvajajo oblasti Islamske republike Iran, vključno z vohunjenjem in atentati.
EU je sicer že uvedla sankcije proti Teheranu zaradi nasilja nad protestniki v Iranu. Na seznamu sankcioniranih je več deset posameznikov in pravnih oseb, med njimi notranji minister Ahmad Vahidi in vrhovni poveljnik iranske vojske Abdolrahim Musavi.
Iran od lanskega septembra pretresajo protivladni protesti, potem ko je v policijskem pridržanju umrla 22-letna Kurdinja Mahsa Amini. Umrla je teden dni po tem, ko jo je v Teheranu aretirala moralna policija zaradi domnevno neprimernega nošenja islamske naglavne rute.
Po ocenah ZN je bilo od začetka protestov v državi aretiranih najmanj 14.000 ljudi, na smrt pa jih je bilo obsojenih najmanj 18, med katerimi so vsaj štiri že usmrtili.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.