Tujina

Pozivi k odprtju poti za dostavo pomoči: 'Nujno je, da orožje utihne'

Strasbourg , 14. 03. 2024 18.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
A.K., STA
Komentarji
0

V Gazi je nujno potrebno, da orožje utihne, da bo mogoče organizirati dobavo humanitarne pomoči in jo razdeliti vsem, ki jo potrebujejo, je v Bruslju povedal evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. Izrael je pozval k odprtju dodatnih kopenskih poti, ki so ključne za dostavo pomoči. Evropski parlament je Izrael pozval, naj nemudoma dovoli in omogoči polno dostavo pomoči na območje Gaze prek vseh obstoječih mejnih prehodov. Poslanci so v sprejeti resoluciji izrazili globoko zaskrbljenost zaradi katastrofalnih humanitarnih razmer v palestinski enklavi, vključno z nevarnostjo lakote.

Poslanci so poudarili potrebo po hitrem, varnem in neoviranem humanitarnem dostopu. V nezavezujoči resoluciji, ki so jo potrdili s 327 glasovi proti 44 in 120 vzdržanimi glasovi, so pozvali izraelske oblasti, naj odprejo prehode Rafa, Kerem Šalom, Karmi in Erez za humanitarne konvoje.

Po prepričanju poslancev je potrebna takojšnja in trajna prekinitev ognja, da bi preprečili grozečo nevarnost lakote na območju Gaze. Hkrati so pozvali k brezpogojni izpustitvi vseh talcev, ki so bili ugrabljeni ob napadu palestinskega islamističnega gibanja Hamas na Izrael 7. oktobra lani.

Evropski parlament je pozdravil odprtje pomorskih koridorjev za dostavo pomoči v Gazo, vendar ob tem poudaril, da mora biti dostava pomoči po kopnem prednostna naloga. Pri tem priznava nepogrešljivo vlogo agencije ZN za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA) v regiji, izhaja iz objavljenega sporočila za javnost.

V Gazi drastično primanjkuje pitne vode in hrane.
V Gazi drastično primanjkuje pitne vode in hrane. FOTO: AP

Evroposlanci so v resoluciji, sprejeti na plenarnem zasedanju v Strasbourgu, nadalje opozorili, da za območje Gaze ne more biti miru, varnosti, stabilnosti in blaginje, dokler imajo Hamas in druge teroristične skupine kakršno koli vlogo v Gazi.

Evropski parlament ostro obsoja tudi naraščanje nasilja skrajnih naseljencev in napadov izraelskih oboroženih sil na Palestince na zasedenem Zahodnem bregu ter izraža globoko zaskrbljenost zaradi nevarnosti stopnjevanja konflikta, zlasti v Libanonu.

Lenarčič: Za dostavo humanitarne pomoči mora v Gazi utihniti orožje

V Gazi je nujno potrebno, da orožje utihne, da bo mogoče organizirati dobavo humanitarne pomoči in jo razdeliti vsem, ki jo potrebujejo, je v Bruslju povedal evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. Izrael je pozval k odprtju dodatnih kopenskih poti, ki so ključne za dostavo pomoči.

Kot je poudaril, je prva nujna rešitev za "katastrofalne humanitarne razmere" v Gazi vzpostavitev takojšnjega premirja oziroma humanitarnega premora, pri čemer je to, kakšen izraz se uporabi, drugotnega pomena.

"Nujno potrebno je, da orožje utihne, in to za dovolj dolgo, da se lahko organizira dostop humanitarne pomoči v Gazo in njena razdelitev vsem pomoči potrebnim znotraj Gaze," je povedal Lenarčič.

Opozoril je, da je doslej pomoč v Gazo po kopnem prihajala zgolj prek mejnih prehodov Rafa na meji z Egiptom in Kerem Šalom na meji z Izraelom, kjer se je komisar pretekli teden srečal s predstavniki izraelske vojske.

Kot je dejal danes, se Izrael doslej ni odzival na pozive k odprtju dodatnih mejnih prehodov za dostavo pomoči po kopnem, medtem ko so v pogovoru pretekli teden pokazali pripravljenost za odprtje prehoda ob vojaški cesti, ki poteka med Izraelom in Gazo. V torek zvečer je po Lenarčičevih besedah prek tega prehoda, ki se sicer uporablja v vojaške namene, na sever Gaze prispel prvi konvoj Svetovnega programa za hrano.

K odprtju dodatnih mejnih prehodov in omilitvi carinskih postopkov so po sredinem videokonferenčnem srečanju izraelske oblasti pozvali tudi predstavniki EU, Združenih narodov, ZDA, Združenega kraljestva, Združenih arabskih emiratov, Katarja in Cipra.

Na pobudo ciprskega zunanjega ministra Konstantinosa Kombosa so sicer razpravljali o usklajevanju sodelovanja pri nedavno vzpostavljenem pomorskem koridorju od Cipra do Gaze.

"Največja težava tega koridorja je, da ob obali Gaze ni pristanišča," je povedal komisar. Nevladna humanitarna organizacija World Central Kitchen, ki zagotavlja pomoč za dobavo prek tega koridorja, trenutno tam gradi začasni pomol, ameriška vojska pa bo predvidoma v nekaj tednih zgradila začasno pristanišče. To bi po Lenarčičevih besedah omogočilo dobavo več tisoč ton pomoči na teden.

Ena ladja lahko dostavi za okoli 200 ton pomoči, kar je toliko kot deset tovornjakov. Da bi bilo pomoči dovolj, bi moralo v Gazo vsak dan vstopiti 500 tovornjakov s pomočjo, v prvih 11 dneh tega meseca pa je po podatkih Agencije ZN za podporo palestinskim beguncem (UNRWA) v povprečju prispelo 169 tovornjakov.

Evropska komisija je na Ciper že poslala skupino ekspertov, ki bo pomagala pri koordinaciji pomoči in logistiki. Pripravljena pa je tudi pomagati pri vzpostavitvi skladišč v bližini obale Gaze.

Na sredinem srečanju so se sicer vsi strinjali, da ta koridor ne more nadomestiti kopenskih poti. "Najučinkovitejša, najcenejša, najhitrejša in najoptimalnejša pot za dostavo zadostnih količin humanitarne pomoči v Gazo je po kopnem," je poudaril komisar.

Opozoril je še na to, da je dogajanje v Gazi zasenčilo druge humanitarne krize po svetu. Težava, da se pozornost medijev in politike običajno osredotoči zgolj na najakutnejšo krizo, bo tudi ena od tem tretjega humanitarnega foruma EU, ki ga bo prihodnji ponedeljek in torek v Bruslju gostil Lenarčič.

Na lanskem forumu so članice in Evropska komisija napovedale, da bodo v letu 2023 za humanitarno pomoč namenile 8,4 milijarde evrov. Letos upajo na podoben oziroma še boljši izkupiček, je povedal.

Slovenija Gazi namenja dodatno pomoč v obliki hrane

 Vlada je danes sklenila, da bo palestinskim civilistom v Gazi namenila dodatno materialno pomoč v obliki hrane, so sporočili z urada vlade za komuniciranje (Ukom). Pomoč bo med drugim obsegala 7040 kompletov suhih dnevnih obrokov in 218.400 kosov sadno-žitnih ploščic, Palestincem pa jo bodo znova dobavili s pomočjo Jordanije.

Slovenija je pred tem Palestincem v Gazi februarja v okviru prvega paketa materialne pomoči namenila 10.560 kompletov suhih dnevnih obrokov, 2500 odej in 1000 ležalnih podlog. Paket je vseboval tudi pošiljko palete mleka v prahu, ki jo je zagotovila Slovenska Karitas, ter pošiljko palete otroških plenic in palete otroške hrane, ki jo je priskrbel Rdeči križ Slovenije.

Tokrat bo Slovenija palestinskim civilistom poslala 7040 kompletov suhih dnevnih obrokov in 218.400 kosov sadno-žitnih ploščic, ki jih bo vlada zagotovila iz materialnih zalog, s katerimi razpolagata ministrstvo za obrambo in Slovenska vojska (SV). Pošiljka bo zopet vsebovala donacijo Slovenske Karitas in Rdečega križa Slovenije v obliki otroške hrane ter drugih prehrambnih živil.

Skupna vrednost obeh materialnih pomoči Slovenije za Palestince v Gazi s prevozom znaša 1.332.065 evrov, so še sporočili z Ukoma. V ta znesek ni vključena pomoč Slovenske Karitas in Rdečega križa Slovenije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.